DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Prezes IPN: będziemy bronić dobrego imienia AK przed ukraińskimi kłamstwami

Prezes IPN: będziemy bronić dobrego imienia AK przed ukraińskimi kłamstwami
fot. Adam Chelstowski/FORUM

„IPN ma fatalne relacje ze stroną ukraińską. To jest tak naprawdę zimna wojna. Bez gestu ze strony Ukrainy nie będzie przełomu w naszych relacjach” - powiedział w czwartek na antenie Telewizji Republika prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

 

Historyk odniósł się do wypowiedzi byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, który zrównał UPA z Armią Krajową Zdaniem prezesa IPN tego typu porównania są „fałszywe, niesprawiedliwe i skandaliczne”. - IPN wydał dzisiaj oświadczenie w sprawie tej wypowiedzi. Całkowicie ahistorycznej, nieodnoszącej się do faktów. (…) Wiktor Juszczenko nie jest jakimś tam politycznym harcownikiem, tylko byłym prezydentem Ukrainy. Waga jego słów jest ogromna. (...) Myślę, że on wie, co mówi dotykając tych relacji polsko-ukraińskich - podkreślił dr Szarek.

 

Prezes IPN zwrócił również uwagę na czas, w jakim Juszczenko wypowiedział skandaliczne słowa. - Jeszcze dobrze z Ukrainy nie wyjechał pan wicepremier Gliński, który pojechał tam, aby próbować rozwiązać problem, jaki mamy z Ukrainą (...) To m.in. upamiętnienia naszych rodaków, którzy zostali zamordowani na Ukrainie, na Wołyniu czy w Małopolsce Wschodniej – powiedział dr Szarek.

 

Dr Szarek podkreślił, że Armia Krajowa w przeciwieństwie do UPA „nigdy nie mordowała ludności cywilnej”. - UPA ma na swym sumieniu morze krwi. To jest co najmniej 130 tys. zamordowanych osób cywilnych: dzieci, kobiet, starców – zaznaczył i dodał, że Instytut Pamięci Narodowej będzie „bronić dobrego imienia Polski i Polaków, bo takie są fakty historyczne”. - Tutaj nie ma żadnej symetrii pomiędzy UPA i AK. (...) I my nie zgodzimy się na naginanie faktów historycznych tylko dlatego, że na tej tradycji Ukraina chce budować fundamenty swojej tożsamości historycznej - zapowiedział dr Szarek.

 

 

Źródło: interia.pl

TK

 

 

 


DATA: 2017-10-27 08:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Po co z nimi dyskutować? Żenada- ale mamy przyjaciół na wschodzie- śmiać się czy płakać? - już wolę 1000 razy Rosję
ponad 2 lata temu / Olo
 
To jest megaklamstwo! OUN-UPA to upiorni zbrodniarze wszechczasow. Tutaj nie ma i nie moze byc zadnego porownania! Ukraincy dowodza swojej wrogiej de facto postawy wobec Polakow, to szalenstwo!
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Należy to podnieść na forum międzynarodowym. Koniec pobłażania. Hańbią dalej naszych zamęczonych rodaków. ukraińcy nie przestrzegają prawa międzynarodowego. Mnie to nie dziwi bo znam ich "dokonania"
ponad 2 lata temu / THE END
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.