DZIŚ JEST:   20   LUTY   2019 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 54  >   POLSKA

Michał Wałach

Prezes i jedna Polska. Innej nie ma

Prezes i jedna Polska. Innej nie ma

Partia to prezes, a prezes to partia. Słowo prezesa jest słowem partii i rządu. To na jego skinienie odchodzą ministrowie, powstają nowe prawa, a obywatelskie projekty ustaw trafiają do kosza.


 

Nazwa partii Prawo i Sprawiedliwość oraz skrót PiS przydatne są wyłącznie jako synonimy nazwiska prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Jego pozycja we własnym środowisku jest niezachwiana, stabilna, pewna. Bez niego nie ma partii. I tak jak prezes jest ostateczną instancją w PiS‑ie, tak jego formacja chce być siłą przewodnią narodu. Któż może być przeciw? Ich zdaniem tylko zdrajcy, pachołki Putina i wrogowie Polski.

 

Na wzór relacji prezes–partia obóz rządzący chce ułożyć stosunki na linii władza–naród. To co w szeregach PiS jest rzeczą normalną, ma zostać zastosowane w społeczeństwie, przeniesione na każdy szczebel administracji i życia publicznego. Nie ma więc mowy o różnicy zdań, dywagacjach, wątpliwościach czy zastrzeżeniach.

Jarosław Kaczyński do perfekcji rozwinął jedyny skuteczny w postkomunistycznej Polsce model zarządzania partią – niezbyt licujący z cywilizacją łacińską model autorytarny. Wszystkie inne okazały się nieskuteczne.

Opierając się na garstce zaufanych towarzyszy, zwanych zwykle Zakonem PC, prezes kolejny raz zdobył władzę. Chociaż sposób zarządzania formacją pozostaje, jak zawsze, nienaruszony, to polityczna sytuacja jest tym razem inna niż w roku 2005.

 

Nie ma żadnych wątpliwości, że Jarosław Kaczyński w ostatnich latach został mocno doświadczony. Stracił brata‑bliźniaka, a społeczeństwo w dużej masie nie potrafiło uszanować osobistej tragedii. W miejsce ludzkich odruchów dla człowieka, który po śmierci brata i matki został sam, pojawił się zorganizowany medialno‑polityczny przemysł pogardy, który nienawiść do Kaczyńskiego przeniósł z „góry” na niziny. Przez pewien czas prezes PiS był znienawidzony niemal wszędzie: od studiów radiowych i telewizyjnych, przez akademickie katedry, aż po bary i klepiska wydeptane na trawniku przez meneli. Fala chamstwa i wrogości pod adresem prezesa PiS u każdego przyzwoitego człowieka budzić musi żal i współczucie, jednak z czasem takich ludzi zaczęło brakować. W mediach prym wiódł (ze względu na przyzwoitość pomińmy przymiotniki) Janusz Palikot i jemu podobni.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Autor z Nowoczesnej ?
ponad 2 lata temu / ted
 
 

LGBT to propagowanie pedofilii – napisała małopolska kurator oświaty w odniesieniu do ogłoszonej w poniedziałek przez władze Warszawy karty gwarantującej przywileje osobom deklarującym się jako przedstawiciele tzw. mniejszości seksualnych.

 
 

Akademia Francuska (Académie Française) zdecydowała o feminizacji nazw  niektórych zawodów. Dość często używane przez zwolenników lewicy formy żeńskie niektórych funkcji, często brutalnie raniące uszy, stosowane są także w języku polskim. We Francji nad formami językowymi czuwa jednak jedna z najstarszych instytucji tego kraju – Akademia. Teraz i ona ugina się pod naporem politycznej poprawności.

 

W obliczu dominacji konserwatystów w składzie Sądu Najwyższego przez Stany Zjednoczone przechodzi proaborcyjny kontratak Demokratów. Jego przejawem są libertyńskie przepisy uchwalone w Nowym Jorku. Obawy budzą też radykalnie proaborcyjne poglądy kandydatów do dominacji prezydenckiej z Partii Demokratycznej. Jednym z nich jest Bernie Sanders.

 

 

Granica politycznej poprawności w Niemczech została ponownie przekroczona. Lewicowi politycy z partii „Zielonych” dokonali osobliwej interpretacji imigranckiego paktu z Marrakeszu i chcą przyjmować jako uchodźców tylko osoby niewykształcone. Tak podpowiada im poczucie globalnej sprawiedliwości.

 

Modlitwa i milczenie. W taki sposób katolicy zebrani na placu św. Sylwestra w Rzymie protestowali przeciwko skandalowi nadużyć seksualnych w Kościele. Swoim działaniem chcieli podkreślić, że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem. Czy ich głos zostanie dostrzeżony?


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.