DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Preppersi – sztuka przetrwania w świecie po wielkiej katastrofie

Preppersi – sztuka przetrwania w świecie po wielkiej katastrofie
zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com

Żyjemy w świecie opartym na technologii. Po jedzenie idziemy do sklepu, gdy boli ząb, idziemy do dentysty i problem z głowy. Pieniądze wyciągamy ze skrzynki w ścianie, a praca coraz rzadziej wiąże się ze znacznym trudem fizycznym. Jednocześnie jednak nasz świat jest niestabilny. Bardzo niestabilny.

 

Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy na co dzień, to wystarczy wojna atomowa, awaria elektrowni lub inny kataklizm a znajdziemy się (na pewien czas lub na stałe) w świecie przypominającym technologicznie ten sprzed 100, 500, a może jeszcze więcej lat. Będzie nawet gorzej, gdyż nasi przodkowie byli przygotowani do życia w trudnych warunkach. Dziś tak jednak nie jest. Jednak wciąż są grupy zajmujące się właśnie przygotowaniem na potencjalny kataklizm. Tak zwani preppersi.

 

Jak zauważa jeden z nich [na blogu sensiblesurvival.org] ogromna liczba rzeczy ongiś przechowywanych w formie fizycznej dziś znajduje się jedynie na ekranie smartfonu. Pierwszą z nich jest telefon. Coraz mniej osób posiada telefony stacjonarne. Tymczasem telefony stacjonarne są podatne na ataki EMP. Gdyby taki atak się powiódł, to uniemożliwiłoby to rozmowy telefoniczne.

 

Kompas, książki i higiena 

 

Smartfon służy jednak nie tylko do rozmów telefonicznych. Trwałe odcięcie od niego z tych, czy innych przyczyn (szczególnie połączone z odcięciem od komputera, internetu) doprowadziłoby zatem do istnej katastrofy.  Jeszcze kilkadziesiąt temu ludzie w domach gromadzili encyklopedie. Dziś wyszło to z mody – jest bowiem Wikipedia. Coraz częściej rezygnujemy też z fizycznych książek, zastępowanych e-bookami czy innymi treściami umieszczonymi w internecie. Co jednak jeśli dostęp do internetu stanie się niemożliwy? Autor bloga zachęca również do wyposażenia się w kompasy, mapy czy źródła oświetlenia (inne niż latarka w telefonie).

 

Niezbędne jest także posiadanie zestawu do higieny osobistej. Wszak w postapokaliptycznym świecie nie będzie dentysty, ani lekarstw. Kontakt z lekarzem będzie niemożliwy lub wyjątkowo trudny, a ból zęba może oznaczać śmierć. Warto odpowiednio się do tego przygotować – twierdzi bloger. Niezwykle istotna jest także umiejętność zbudowania domu. Można poćwiczyć, na przykład budując chatkę w lesie. Z wychłodzenia można bowiem zginąć w przeciągu godzin.

 

„I tak nie wszystko przewidzisz. Po cóż tracić czas na przygotowania się do katastrofy, która może nigdy nie nadejść” – mógłby ktoś powiedzieć. Niewykluczone, jednak działalność preppersów uświadamia nam kruchość cywilizacji, w jakiej żyjemy. Technologia jest podatna na ataki (zagrożenia cybernetyczne), a uzależnionym od niej ludziom trudno będzie poradzić sobie bez jej pomocy.

 

Co więcej, warto pamiętać, że każdy chrześcijanin musi być preppersem w znaczeniu duchowym. Każdego bowiem czeka osobisty koniec świata, jakim jest śmierć. Co więcej, nikt nie zna jej dnia ani godziny. Dlatego też należy być przygotowanym na nią w każdym momencie – przez bycie w stanie łaski uświęcającej.

 

Marcin Jendrzejczak

 


DATA: 2019-04-25 07:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
21
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Każda nagła i niespodziewana śmierć przeważnie nie idzie w parze z łaską uświęcającą chrześcijanina. Wypadki lotnicze, morskie, kolejowe, samochodowe, motocyklowe, rowerowe, śmiertelne wypadki przy pracy, utonięcia i inne nagłe, a także samobójstwa, to prawdziwe żniwo. Nie słyszy się w listach pasterskich napomnień do życia w łasce, by uniknąć nagłej wpadki na Sąd Boży. A sezon się zbliża, chociaż ten, trwa przez cały rok kalendarzowy. Więc nie zapominajmy o codziennej modlitwie, nawet do naszych Aniołów, bo każdy z nas ma w kalendarzu życia zaznaczony ten ostatni dzień. Króluj nam Chryste!
9 miesięcy temu / 11
 
Preppersi? Rozrywka pierwszego świata. Preppersi to ludzie, którzy przygotowują się na wypadek strasznej klęski zakupując multum gadżetów, jest to już cały biznes. Należy zakupić scyzoryki z dwudziestoma ostrzami, multitoole "do wszystkiego", po kilka butow na każdy rodzaj terenu i całą szafę odzieży "dedykowanej", namiociki, materacyki samopompujące i co tam jeszcze. Ale, co symptomatyczne, cały ten "preppizm" nie uczy podstaw sprawności fizycznej i survivalu: jak wspiąć się na pięciometrowy mur, jak uzdatnić do picia wodę z bajora, jak przeżyć miesiąc za dolara dziennie.
9 miesięcy temu / lateran
 
Akurat bycie preppersem ma się nijak do przetrwania szczególnie w lesie, gdzie po prostu przetrwać jest łatwiej. Większość "patentów" tych ludzi są a'la "woda w proszku": wsypujesz proszek do szklanki, zalewasz wodą i gotowe ; Wystarczy popatrzeć na kanały na YT wszelkiej maści preppersów czy bushcraftowców, którzy może i szałas zbudują, ale energia jaką chcą poświęcać na np. oskubywanie trawy/trzciny zdatnej do spożycia to jest jakaś kpina. Ci ludzie w większości przypadków nie mają bladego pojęcia o poruszaniu się po lesie. Umiejętność tropienia zwierzyny, strzelania z łuku bo nie oszukujmy się - mało kto ma broń a i w tej amunicja kiedyś się kończy - zresztą lepiej ją mieć do obrony niż do polowania czy innych tego typu to dla nich zagadnienia obce. Średnio doświadczony myśliwy czy zwykły człowiek ze wsi poradzi sobie lepiej niż ludzie piszący przez kilka lat blogi o survivalu z nakupowanym sprzętem równie survivalowym co ich wypociny.
9 miesięcy temu / Akwin
 
Wniosek końcowy tego artykułu, jest pobożnym życzeniem. Ludzie nie znają sensu swojego życia i umierają w niewiedzy. Każda nagła i niespodziewana śmierć przeważnie nie idzie w parze z łaską uświęcającą chrześcijanina. Wypadki lotnicze, morskie, kolejowe, samochodowe, motocyklowe, rowerowe, śmiertelne wypadki przy pracy, utonięcia i inne nagłe, a także samobójstwa, to prawdziwe żniwo. Nie słyszy się w listach pasterskich napomnień do życia w łasce, by uniknąć nagłej wpadki na Sąd Boży. A sezon się zbliża, chociaż ten, trwa przez cały rok kalendarzowy. Więc nie zapominajmy o codziennej modlitwie, nawet do naszych Aniołów, bo każdy z nas ma w kalendarzu życia zaznaczony ten ostatni dzień. Króluj nam Chryste!
9 miesięcy temu / ry.janszarmach3
 
@Trad W średniowieczu ludzie również grzeszyli, być może nawet bardziej niż teraz.
9 miesięcy temu / aaa
 
Dziś nawet 5-godzinny brak prądu z powodu wichury urasta do rangi niemalże katastrofy, nie mówiąc o innych rzeczach...
9 miesięcy temu / karol
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.