12 października 2020

Premier zapowiedział zmiany w „Piątce dla Zwierząt”. Ubój rytualny drobiu nie zostanie zakazany

(Fotograf: Mateusz Wlodarczyk, Archiwum: Forum)

Miarą rozwoju cywilizacyjnego jest nie tylko podnoszenie dochodów, ale także nasza wrażliwość na otaczający nas świat. Jesteśmy odpowiedzialni za wszystko, co nas otacza – powiedział w piątek podczas konferencji prasowej poświęconej zmianom w „Piątce dla Zwierząt” premier Mateusz Morawiecki.

 

Jak wyjaśnił premier, propozycje zmian w „Piątce dla Zwierząt” powstały na podstawie sugestii rolników. Szef rządu tłumaczył, że ma to być złoty środek zapewniający zarówno troskę o zwierzęta, jak i gospodarstwa rolne. – Nie chcemy odejść od podstawowego warunku jakim jest humanitarne traktowanie zwierząt, ale mamy też świadomość, że rolnictwo funkcjonuje dzisiaj w pewnym określonym kształcie i chcemy, żeby zmiany odpowiadały jednocześnie na kilka potrzeb – wskazał.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt pracują obecnie senackie komisje.

 

Premier powiedział, że „przepisy dotyczące uboju drobiu pozostaną w taki kształcie, jak do tej pory”. Dodał jednak, że cała tzw. Piątka dla zwierząt „jest krokiem cywilizacyjnym” w właściwym i „nieuchronnym” kierunku. – Widzimy, że coraz więcej klientów z krajów, do których trafia polski eksport pyta, w jak sposób zwierzęta są traktowane, w jaki sposób dochodzi do uboju – powiedział Morawiecki.

 

Proponujemy, aby została powołana Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt, która jako jedyna będzie miała prawo do weryfikowania sposobu chowu, hodowli i traktowania zwierząt. Wszystkie organizacje ekologiczne czy ludzie, którzy spostrzegą nieprawidłowe traktowanie zwierząt, będą mogły zgłosić to do Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt – poinformował premier.

 

Premier obiecał, że zaproponowane zostanie wydłużenie vacatio legis, czyli terminu wejście w życie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt do 1 stycznia 2022 roku. – Takie vacatio legis zaproponujemy i chcemy to uczynić, aby producenci, przedsiębiorcy rolni, hodowcy – zarówno zwierząt futerkowych jak i w związku z ubojem rytualnym – mogli się lepiej przygotować. Tu vacatio legis będzie wydłużone względem pierwotnie proponowanego – podkreślił.

 

Morawiecki zapowiedział również, że będą „odszkodowania dla rolników i hodowców, którzy nie zdołają przestawić się na inny rodzaj produkcji, w szczególności dotyczy to hodowców zwierząt futerkowych”. – Będziemy od stycznia 2022 roku wypracowywać odpowiednie mechanizm, również odszkodowawczy tak, żeby można było uwzględnić jakie korzyści i zyski płynęły z poszczególnych rodzajów hodowli – powiedział premier.

 

Źródło: DoRzeczy.pl, rmf24.pl, Polsat News

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 057 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram