1 kwietnia 2020

Premier Włoch namawia do emisji euroobligacji koronawirusowych

(Fot. Pixabay)

W wywiadzie dla niemieckiego kanału telewizyjnego ARD premier Włoch Giuseppe Conte wezwał Unię Europejską do solidarnej odpowiedzi na kryzys epidemiczny oraz do wypuszczenia obligacji, pozwalających na pokrycie kosztów walki z pandemią.

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

Conte zapewnił, że proponowana emisja obligacji nie będzie wymagać od obywateli Niemiec płacenia za dług Włoch nagromadzony w przeszłości. Wyjaśnił, że oznaczałoby to wzajemne zaciągnięcie nowego zobowiązania w celu zwalczenia pandemii.

 

Przyznając, że opinie nad Renem mogą się różnić, dodał: – Chcę powiedzieć wszystkim obywatelom niemieckim: nie piszemy strony podręcznika do ekonomii, ale stronę książki do historii.

 

Nowe obligacje miałyby stworzyć sprzyjające warunki rynkowe w celu sfinansowania działań naprawczych, z których mogłyby skorzystać wszystkie kraje dotknięte epidemią.

 

UE konkuruje z Chinami i ze Stanami Zjednoczonymi, które przeznaczyły 2 biliony euro na reakcję. Jeśli nasza odpowiedź nie będzie spójna, energiczna i skoordynowana, Europa stanie się coraz mniej konkurencyjna na rynku globalnym – ostrzegał włoski polityk.

 

Według Conte, przywódcy UE muszą wyjaśnić swoim obywatelom, że jest to sytuacja wyjątkowa, która dotyka wszystkich i żaden kraj nie jest odporny. – Dotyczy to wszystkich krajów, wszyscy są na pierwszej linii. Jeśli wycofamy się, niewidzialny wróg może się rozprzestrzeniać, a wszystkie nasze wysiłki okażą się daremne – powiedział.

 

Mimo że liczba zakażonych osób maleje, nie możemy udaremniać dotychczasowych wysiłków – stwierdził premier.

 

We wtorek stowarzyszenie biznesowe Confindustria opublikowało raport stwierdzający, iż utrata krajowego PKB w pierwszej połowie 2020 r. będzie ogromna, a łączny spadek w pierwszych dwóch kwartałach wyniesie około 10 procent. Zakładając, że ostry etap sytuacji kryzysowej zostanie przezwyciężony pod koniec maja, oczekuje się, że PKB Włoch spadnie w obecnym roku o 6 procent.

Holandia w kwestii emisji obligacji wydaje się przychylać do idei południowych krajów Europy. Wcześniej jednak torpedowała taki pomysł. – Nie byliśmy wystarczająco empatyczni, do tego stopnia, że stawialiśmy opór – komentował szef resortu finansów Wopke Hoekstra w rozmowie z nadawcą RTLZ.

 

Minister zasugerował w zeszłym tygodniu, że należy przeprowadzić badania nad przyczynami, dla których niektóre kraje Unii Europejskiej nie mają środków finansowych na poradzenie sobie z pandemią koronawirusa. Jego uwagi wzbudziły gniew premiera Portugalii Antonio Costy, który uznał słowa Holendra za „odrażające”.

 

Przeciwni emisji obligacji koronawirusowych byli także Niemcy, Finowie i Austriacy. Oczekuje się jednak, że kryzys spowoduje wzrost deficytu budżetowego wszędzie, nie tylko w południowych krajach UE. „Nieuchronnie wszyscy wyjdziemy z kryzysu ze znacznie wyższymi poziomami zadłużenia” – stwierdził szef Eurogrupy, Mario Centeno w liście skierowanym w tym tygodniu do unijnych ministrów finansów. „Ale ten efekt i jego trwałe konsekwencje nie powinny stać się źródłem fragmentacji” – dodał portugalski minister finansów.

 

 

Źródło: euractiv.com

AS

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram