DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Premier Tusk nie da pieniędzy na Muzeum Martyrologii Narodu Polskiego

Premier Tusk nie da pieniędzy na Muzeum Martyrologii Narodu Polskiego
fot. POOL/REUTERS
#POLSKA    #MUZEUM    #MARTYROLOGIA    #NARÓD    #TUSK

Premier Donald Tusk odmówił wsparcia dla projektu budowy Muzeum Martyrologii Narodu Polskiego w Zamościu. Projekt prowadzony jest od 2009 roku przez Fundację Centrum Wysiedlonych na Zamojszczyźnie. Wzorem dla organizatorów placówki w Zamościu, jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Inwestycja w pierwotnych planach miała być podobnych rozmiarów, jej planowany koszt to 30 mln złotych. Środki na budowę zbierane są jedynie poprzez sprzedaż tzw. cegiełek.

 

Ryszard Wichorowski, prezes Fundacji Centrum Wysiedlonych na Zamojszczyźnie wyjaśnia, że po raz pierwszy fundacja zwracała się do premiera o finansowe wsparcie budowy w grudniu 2010 roku. – Szef rządu odpowiedział nam, że nie ma na ten cel pieniędzy – mówi Wichorowski, nie kryjąc swojego oburzenia, zwłaszcza że zaledwie dwa tygodnie po tej odmowie rząd podjął decyzję o sfinansowaniu kwotą 358 mln zł budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które wśród wielu Polaków budzi kontrowersje.

 

W późniejszym czasie Fundacja ponowiła prośbę do premiera i ministra kultury. Zasugerowano nawet, by na budowę muzeum w Zamościu przeznaczyć 1 proc. z sumy, jaką rząd wyłożył na budowę placówki w Gdańsku. – Do tej pory nie otrzymaliśmy na to pismo żadnej odpowiedzi ani od premiera, ani od ministra kultury – zaznacza Wichorowski, który nie traci nadziei na to, że prędzej czy później, ale Muzeum powstanie. – Będzie to obiekt, w którym eksponowane będą pamiątki przekazywane nam przez osoby wysiedlone przez Niemców z terenów Zamojszczyzny. Lecz oprócz tego muzeum ma pełnić funkcję edukacyjną, kulturalną oraz naukowo-dydaktyczną – wyjaśnia, dodając jednocześnie, że poza tematem wysiedleń ludności Zamojszczyzny w placówce mają znaleźć się również informacje i dokumenty, pamiątki dotyczące martyrologii Polaków podczas II wojny światowej.

 

Źródło: "Nasz Dziennik"

pam


DATA: 2013-11-29 18:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Za to pieniądze na muzeum martyrologii żydowskiej zawsze się znajdą.
ponad 6 lat temu / Bojownik
 
i bardzo dobrze. Niech działania oddolne i prywatne wykażą polski patriotyzm i zaangażowanie w polskie sprawy. Nie państwo i jego urzędnicy oraz politycy będą decydować co wolno, a czego nie wolno. Żebym był dobrze zrozumiany. Chodzi mi o to, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Klika Tuska będzie prędzej czy później rozliczona.
ponad 6 lat temu / i bardzo dobrze
 
I bardzo dobże zrobił,brawo panie Tusk.
ponad 6 lat temu / leo22
 
Ciekawe. Penie martyrologia dla niego się nie liczy.
ponad 6 lat temu / olek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.