DZIŚ JEST:   21   SIERPNIA   2018 r.

Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
 
 
 
 

Premier Szydło zaproponuje przejęcie od Francji niechcianego pomnika papieża Jana Pawła II

Premier Szydło zaproponuje przejęcie od Francji niechcianego pomnika papieża Jana Pawła II
Fot. Michal Dyjuk / FORUM

Premier Beata Szydło powiedziała, że zaproponuje stronie francuskiej przejęcie „kontrowersyjnego” dla lokalnych władz pomnika papieża Jana Pawła II. Władze Ploermel w Bretanii zostały zobligowane do usunięcia krzyża z monumentu, który ma łamać francuskie prawo. Jeśli gmina nie wykona zalecenia w przeciągu 6 miesięcy, pomnik będzie musiał zostać usunięty. Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że będzie dążyć do „ocalenia od ocenzurowania” pomnika świętego.

 

Pomnik papieża Jana Pawła II w miejscowości Ploermel w Bretanii powstał w 2006 roku. Nad postacią świętego rozpościera się duży krzyż i to on ma rzekomo łamać przepisy z 1905 roku, na podstawie których Rada Stanu orzekła o konieczności „przebudowy” pomnika. „Ponieważ krzyż to znak religijny lub godło w rozumieniu art. 28 ustawy z 9 grudnia 1905 r., jego obecność w miejscu publicznym jest sprzeczna z prawem” – napisano w oświadczeniu Rady Stanu. Co ciekawe, skarżący chcieli także przekonać urzędników Rady Stanu, że przepisy narusza nie tylko symbol krzyża, ale również sama postać papieża ze złożonymi rękoma. Tłumaczenie to nie spotkało się jednak z akceptacją Rady Stanu.

 

W związku z zaistniałą sytuacją, premier Beata Szydło zapowiedziała, że jeśli lokalna społeczność oraz francuskie władze wyrażą zgodę, „niechciany” pomnik będzie mógł trafić do Polski. - Polski rząd podejmie starania, by pomnik naszego rodaka ocalić od ocenzurowania i zaproponujemy, aby przenieść go do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej – powiedziała w rozmowie z PAP Beata Szydło.

 

- Nasz wielki Polak, wielki Europejczyk jest symbolem chrześcijańskiej, zjednoczonej Europy. Dyktat politycznej poprawności - laicyzacji państwa - wprowadza miejsce dla wartości, które są nam obce kulturowo, które prowadzą do sterroryzowania codziennego życia Europejczyków – podkreśliła szefowa rządu.

 

Z kolei Rafał Bochenek powiedział, że polski rząd martwi się postępująca laicyzacja Europy Zachodniej. – Martwi nas ta postępująca laicyzacja państw Zachodniej Europy i to nieustanne odrywanie się od wartości chrześcijańskich. Ostatnie decyzja Rady Stanu jest na pewno symbolem, który ma ogromne znaczenia z punktu widzenia działań podejmowanych nie tylko przez szereg rządów w Zachodniej Europie, ale również przez instytucje unijne – zauważył rzecznik rządu.

Warto dodać, że usunięcie krzyża z pomnika to nie wszystko. Zgodnie z orzeczeniem Rady Stanu, gmina będzie też musiała zapłacić skarżącym 3 tys. euro.

 

 

Źródło: dorzeczy.pl, Twitter, PCh24.pl

WMa

 


DATA: 2017-10-29 00:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak, czy siak, ten krzyż w tym zestawie nie pasuje. Za duży, toporny i przygnębiający. Jak jakiś zamiennik gilotyny. Po co wogóle taki zestaw ? Po co mieszać te ekspozycje ? Dla samej estetyki wyrazu ten łuk wystarczy. Co za głupia moda, że jak krzyż, to do samiuśkiego Nieba. Jakby wiarę liczyło się w tonach.
9 miesięcy temu / Rochel57
 
Jeżeli dojdzie do zabrania pomnika, to powinien on stanąć w Polsce przed ambasadą Francji.
9 miesięcy temu / PS_katolik
 
Pomnik chce usunąć masoneria nazywajmy rzeczy po imieniu to jest masońska satanistyczna dyktatura a nie jakaś tzw poprawność. Francja to europejska stolica masonerii tam loże masońskie są w każdym większym mieście widoczne i oznakowane jak u nas kościoły i katedry masoni znakują swoje samochody we Francji swoimi symbolami jak my nasze rybkami więc nie wiem czego tu oczekujecie.
9 miesięcy temu / tradi
 
@Nie, nie. Nie w tą stronę. To przede wszystkim głowa Kościoła, w dodatku Polak.
9 miesięcy temu / Mateusz
 
Dobra decyzja. Należy chronić pomniki Jana Pawła II, nawet na obcej ziemi, bo to nasz człowiek, nie tylko głowa kościoła, ale przede wszystkim Polak.
9 miesięcy temu / Michu.
 
A może wreszcie Rząd RP wykluczy jednoznacznym ZAKAZEM - Gwiazdę 5 - cio i 6 - ścio ramienną, które są jednoznacznym bluźnierstwem wobec Kościoła Katolickiego!? Znaczą nas tym symbolem szatana jak kowboje swe krowy, a My jak te barany na ścięcie dajemy się poniżać bez najmniejszego odruchu obronnego!
9 miesięcy temu / Andrzej BR
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.