Za przypisywanie Polsce odpowiedzialności za II wojnę światową należy się więzienie. Jednak działanie „w ramach pewnych międzynarodowych realiów” wymaga rezygnacji z karania za antypolskie wypowiedzi – uważa premier Mateusz Morawiecki.
Według premiera ustawa o IPN pobudziła światową opinię publiczną. Dzięki temu nie dojdzie już do bezkarnych oskarżeń o polskie obozy śmierci. Premier przekonywał też, że nad zagranicznymi wydawcami pragnącymi napisać o „polskim SS” zawiśnie widmo procesu cywilnego i ogromnego finansowego odszkodowania.
Wesprzyj nas już teraz!
Premier podkreślił, że Polska podczas II wojny światowej zrobiła więcej niż zdała egzamin. – Przez kilka miesięcy do tej pory byliśmy w stanie w ogromnym stopniu pobudzić świadomość u wielu naszych partnerów, również u partnerów żydowskich. Nasz dialog, czasami bardzo trudny, nigdy nie doprowadziłby nas do tego momentu – przekonywał.
– W relacjach międzynarodowych budujemy prawdziwą polską narrację. Nie było czegoś takiego jak polskie obozy śmierci, polskie obozy koncentracyjne – podkreślił Mateusz Morawiecki stwierdzając, że polska władza „przywraca prawdziwą opowieść o Polsce”. – Jest to wartość bezcenna. Na tej wartości chcemy budować i na tej wartości będziemy budować – dodał.
Z uznaniem wypowiedział się o działaniach Polski w sferze edukacji i kultury. – Przez nasze działania edukacyjne i działania w sferze kultury będziemy pogłębiać wiedzę w świecie o faktycznej roli Polski. O tym, że bardzo liczni Polacy ratowali Żydów – powiedział polityk.
– Dobre imię i prawda są warte co najmniej tyle, co bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo buduje się na dobrym imieniu. Niepodległość jest również warunkowana tym, czy mówimy prawdę i czy walczymy, jak ta prawda ma być prezentowana przyszłym pokoleniom – podkreślił.
Zgodnie z proponowaną przez PiS nowelizacją ustawy o IPN uchylone mają zostać art. 55a i 55b. Prawo wzbudzające międzynarodowe emocje nakłada sankcje karne za przypisywanie narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie Niemców podczas II wojny światowej.
Źródła: Twitter / tvpparlament.pl
mjend