25 stycznia 2018

Premier Morawiecki w Davos: Polska należy do krajów zdecydowanie prounijnych

(fot. KPRM / flickr.com)

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wziął udział w dyskusji panelowej pt. „Europe between Vision and Dilemma” podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Podkreślał, że Polska jest krajem zdecydowanie prounijnym. Dodał, że termin „Polexit” został stworzony przez osoby, które nie mają pełnej wiedzy o Polsce.

 

Podczas debaty w Davos Mateusz Morawiecki rozmawiał o euroentuzjastach i eurosceptykach, napięciach pomiędzy poszczególnymi krajami Wspólnoty, a także unii na rzecz obronności. W dyskusji wzięli udział m.in. z sekretarz generalny OECD, minister finansów i gospodarki Francji oraz minister obrony Niemiec. Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska należy do krajów zdecydowanie prounijnych. Dodał, że niezależnie od wewnętrznych różnic, żadna istotna siła polityczna w Polsce nie opowiada się za Polexitem, a sam termin został ukuty przez tych, którzy nie mają o Polsce pełnej informacji. Szef polskiego rządu ocenił także brytyjski Brexit, który uznał za bardzo niekorzystny dla Unii Europejskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Premier Mateusz Morawiecki mówił także o podziale Europy na Wschód i Zachód czy Północ i Południe, który obecnie funkcjonuje w dyskursie publicznym. W ocenie szefa rządu jest on błędny. „W rzeczywistości zasadniczą różnicą jest to, czy dany kraj jest liberalny, ze zdrową i konkurencyjną gospodarką, czy protekcjonistyczny i wymagający reform” – podkreślał. W tym kontekście szef polskiego rządu odnotował potencjalne negatywne skutki trwających działań protekcjonistycznych dotyczących pracowników delegowanych. W ocenie premiera takie działania nie tylko podważają zasady jednolitego rynku, ale także obniżają konkurencyjność europejskiej gospodarki.

 

Politycy uczestniczący w panelu rozmawiali również o wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem w Europie, zwłaszcza w kontekście naruszenia przez Rosję integralności Ukrainy. Morawiecki podkreślił, że Europa potrzebuje nowoczesnych sił zbrojnych, by móc chronić się przed zagrożeniami zewnętrznymi. Jak dodał, stała współpraca strukturalna w dziedzinie obronności (PESCO) jest krokiem we właściwym kierunku, gdyż w perspektywie długoterminowej może istotnie wypełnić luki w zdolnościach obronnych państw członkowskich UE.

 

Warto podkreślić, że szef polskiego rządu pozytywnie ocenił uruchomienie Europejskiego Funduszu Obronnego, którego celem jest finansowanie badań nad nowymi technologiami obronnymi.

 

 

Źródło: premier.gov.pl

WMa

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 333 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram