7 lutego 2020

Premier Morawiecki w Brukseli. Budżet UE tematem rozmów z unijnymi przywódcami

(Fot. Adam Guz/KPRM)

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Głównym tematem rozmów były negocjacje budżetowe. Podjęto również wątek wprowadzenia opłaty od funkcjonowania wielkich firm, z której środki miałyby zostać przeznaczone na wsparcie małych przedsiębiorstw.

 

– To było bardzo konstruktywne i pozytywne spotkanie, na którym dokładnie omówiliśmy kwestie unijnego budżetu. Myślę, że dzisiaj posunęliśmy się do przodu w kilku aspektach – oświadczył Mateusz Morawiecki. Premier przypomniał, że Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, co wiąże się ze zmniejszeniem środków na przyszłą perspektywę budżetową, jednak – jak podkreślił premier – nowe cele nie mogą być realizowane kosztem polityk traktatowych tj. funduszu spójności, z którego środki pochodzą na budowę dróg czy mostów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się także z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, z którym także rozmawiał na tematy związane z nowym wieloletnim budżetem Unii Europejskiej. – Podczas spotkania z Przewodniczącym Rady Europejskiej poświęciliśmy dużo czasu środkom własnym budżetu UE – mówił premier.

 

Szef rządu powiedział, że podczas spotkania poruszono również sprawę tzw. opłaty plastikowej, która ma być źródłem dochodów własnych. – Rozmawialiśmy również o opłacie od funkcjonowania wielkich firm. Ta opłata jest bardzo demokratyczna, wspiera klasę średnią i małe średnie przedsiębiorstwa – dodał.

 

Jak podkreślono na stronie internetowej Kancelarii Prezesa rady Ministrów, Polska stoi na stanowisku, że wielkość nowego budżetu wieloletniego Unii Europejskiej powinna odpowiadać ambicjom politycznym Wspólnoty, także w kontekście wielu nowych wyzwań, takich jak presja migracyjna czy cele klimatyczne.

 

„Należy zapewnić przy tym odpowiednie finansowanie dla dwóch traktatowych polityk: spójności i rolnej, które są sprawdzonymi instrumentami finansowymi o dużej europejskiej wartości dodanej. Polska oczekuje pełnej konwergencji dopłat bezpośrednich dla rolników. Nowe wyzwania wymagają nowych środków budżetowych, przy czym nowe zasoby własne powinny być zrównoważone i sprawiedliwe, aby nie obciążały w nieproporcjonalnym stopniu mniej zamożnych państw członkowskich” – czytamy w komunikacie.

 

 

Źródło: premier.gov.pl

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram