DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Premier Morawiecki: Chcemy określić ramy funkcjonowania mediów społecznościowych

Premier Morawiecki: Chcemy określić ramy funkcjonowania mediów społecznościowych
Fot. Kancelaria Premiera

Właściciele portali społecznościowych nie mogą działać ponad prawem. Dlatego zrobimy wszystko, by określić ramy funkcjonowania Facebooka, Twittera, Instagrama i innych podobnych platform – zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Niemal dwie godziny po tym wpisie wciąż pozostawał on jeszcze nieoncezurowany.

 

 

 

Obszerna deklaracja, choć nie wprost, to jednak wyraźnie nawiązywała do gwałtownych wydarzeń wstrząsających od kilku dni rzeczywistością tak zwanych social mediów. Po demonstracji zwolenników prezydenta Donalda Trumpa przed Kapitolem oraz wejściem części z nich – wraz z występującymi incognito lewicowymi prowokatorami – do siedziby Kongresu, nastąpiła prawdziwa „rzeź” kont w mediach należących do Big Tech. Ofiarami szeroko zakrojonej cenzury padali zorientowani na prawo sympatycy Partii Republikańskiej i jej wpływowi przedstawiciele, na czele z samym ustępującym przywódcą państwa. Równocześnie cyfrowi giganci zadbali o kłopoty dla alternatywnych serwisów społecznościowych, takich jak Parler i Gab.

 

W tej sytuacji w polskich mediach odezwały się liczne głosy wzywające władze do reakcji uniemożliwiającej podobne praktyki na naszym gruncie. Na przykład Instytut Ordo iuris uruchomił inicjatywę „Zatrzymać cenzurę w Internecie!”

 

Szybko zareagował premier Mateusz Morawiecki. Na Facebooku napisał między innymi, odwołując się do polskiej tradycji wolnościowej, podtrzymywanej również w naszej najnowszej historii:

 

„(…) Przez blisko 50 lat żyliśmy w kraju, w którym obowiązywała cenzura; w kraju, w którym Wielki Brat mówił nam, jak mamy żyć, co mamy myśleć i czuć – a czego myśleć, mówić i pisać nie mamy prawa. Dlatego z takim niepokojem patrzymy na wszelkie próby ograniczania wolności.

Jednym z synonimów wolności zawsze był dla nas Internet. Najbardziej demokratyczne medium w historii, forum, na którym każdy może bez skrępowania zabrać głos. Narzędzie pozwalające każdemu człowiekowi realnie wpływać na rzeczywistość, w stopniu nieznanym jeszcze kilkanaście lat temu” – czytamy w deklaracji.

 

Szef rządu, słusznie kojarzony ze sferami bankowymi, dostrzegł także złe strony dominacji potężnych koncernów chcących nie tylko prowadzić lukratywne interesy, ale i wpływać na sferę społeczną oraz polityczną.

 

„Swoboda związana z brakiem regulacji Internetu ma wiele pozytywnych efektów. Ale są też negatywne: stopniowo zaczęły w nim dominować wielkie, ponadnarodowe korporacje, bogatsze i potężniejsze od wielu państw. Te korporacje zaczęły traktować naszą internetową aktywność tylko jako źródło zysku i wzmacniania globalnej dominacji. A także czuwać nad poprawnością polityczną tak, jak im się to podoba. I zwalczać tych, którzy się im sprzeciwiają.

 

Ostatnio coraz częściej mamy do czynienia z praktykami, które – wydawałoby się – odeszły już do przeszłości. Cenzurowanie wolnego słowa, domena totalitarnych i autorytarnych reżimów, powraca dziś w formie nowego, komercyjnego mechanizmu zwalczania tych, którzy myślą inaczej” – podkreślił premier.

 

Mateusz Morawiecki obiecał: „Polska będzie zawsze stała na straży demokratycznych wartości, w tym wolności słowa. Właściciele portali społecznościowych nie mogą działać ponad prawem. Dlatego zrobimy wszystko, by określić ramy funkcjonowania Facebooka, Twittera, Instagrama i innych podobnych platform. W Polsce regulujemy to odpowiednimi przepisami krajowymi. Zaproponujemy także, aby podobne przepisy zaczęły obowiązywać w całej Unii Europejskiej.

 

Media społecznościowe muszą służyć nam – społeczeństwu, a nie interesom ich potężnych właścicieli. Wszyscy ludzie mają prawo do wolności słowa. Polska będzie tego prawa bronić” – zakończył.

 

 

Źródło: Facebook

RoM

 

 

 


DATA: 2021-01-12 19:54
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To pusta deklaracja. Nawet gdybyśmy serio tego chcieli, to przecież 'nie mamy armat'! Możemy tyle, co bezzębna mysz. A tak w ogóle, to wszystkim politykom po cichu marzy się taki zakres realnej władzy, jaką dziś ma Pejsbuk czy Wujek Google! Nie ich szefowie, oni są takimi tylko nominalnie, jedynie dają swą twarz tym korporacjom. Naprawdę za sznurki pociąga zupełnie ktoś inny! Można się zgodzić, że świat powinien, a nawet wręcz musi przemodelować swój kształt, reguły i hierarchie. Sęk w tym, że mądrzy ludzie wciąż nad tym myślą, a lewactwo postanowiło działać w oparciu o ludzką głupotę! I ta metoda przynosi spektakularne efekty! Czy dalej ktoś twierdzi, że najważniejsza jest równość i demokracja, w której durnie mają takie same prawa i tak samo ważny głos, jak ludzie wykształceni, mądrzy i inteligentni?!
4 dni temu / Mały Cetung
 
Bron Boze! Teraz rzad będzie limitował. Czy ludzie potracili swoje mózgi i nie są wstanie decyzji podejmować samodzielnie? Chyba tak...
4 dni temu / Kargul
 
On powie to, co wszyscy wiemy, żebyśmy myśleli, że jest po naszej stronie, a może nam wręcz współczuje... tak się robi populizm i zdobywa głosy frajerów w wyborach. Prosta lekcja. To ich "zrobimy wszystko" jest tyle warte co niedawne zapewnienia o przywróceniu podziału kraju na strefy. ZERO.
4 dni temu / znafca
 
Morawiecki zrobi to, co mu każą Merkel i Biden, kropka.
4 dni temu / Wojtek
 
Oni tak bronią wolności obywateli jak bronią życia najsłabszych, godności ludzkiej najbiedniejszych i niepełnosprawnych. Macie to co wybraliście sobie w czasie wyborów w 2019. Czyli załožono Wam maseczki na buzie a za parę miesięcy założą Wam "maseczki" na mózgi.
4 dni temu / Chiński górol
 
chamstwo i bezczelność władzy nie mieści się w żadnych ramach
4 dni temu / Marek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.