DZIŚ JEST:   09   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana Diego
Św. Leokadii, męczennicy
 
 
 
 

Premier Justin Trudeau przeprasza Żydów. Chodzi o odrzuconych uciekinierów z 1939 roku

Premier Justin Trudeau przeprasza Żydów. Chodzi o odrzuconych uciekinierów z 1939 roku
Justin Trudeau, fot. REUTERS/Kham

Premier Kanady Justin Trudeau przeprosił Żydów za to, że Kanada „odwróciła się plecami” od 907 uchodźców na pokładzie statku MS St. Louis, którzy próbowali uciec z nazistowskich Niemiec w 1939 roku.

 

Kanadyjski lider wydał oficjalne przeprosiny w imieniu swojego kraju. Niemiecki liniowiec MS St. Louis przewoził niemieckich Żydów uciekających przed prześladowaniami nazistowskimi. Schronienia uciekinierom odmówili wcześniej Kubańczycy i Amerykanie. W następstwie decyzji kanadyjskich władz, pasażerowie statku zostali zmuszeni do powrotu do Europy. Ponad 250 z tych osób zmarło później w wyniku Holokaustu.

 

- W 1939 r. Kanada odwróciła się od 907 żydowskich uchodźców, uznając ich za niegodnych domu i nie zasługujących na naszą pomoc - powiedział premier w parlamencie. W imieniu Rządu Kanady wystosował oficjalne przeprosiny wobec pasażerów MS St. Louis i ich rodzin za tę „niesprawiedliwość”.

 

- Minęły dziesięciolecia, odkąd odwróciliśmy się od żydowskich uchodźców, czas w żadnym razie nie zwalnia Kanady z poczucia winy ani nie zmniejszył ciężaru naszego wstydu – podkreślił.

 

Trudeau po raz pierwszy ogłosił w maju, że kraj oficjalnie przeprosi za ten incydent. Powiedział wtedy, że decyzja o odrzuceniu żydowskich pasażerów St. Louis kładła się cieniem na historii Kanady.

 

W okresie poprzedzającym II wojnę światową i późniejszy Holokaust, kanadyjski rząd poważnie ograniczył imigrację żydowską. Od 1933 r. do 1945 r. przyjęto jedynie około 5 tys. żydowskich uchodźców. - Wykorzystaliśmy nasze prawa, aby maskować nasz antysemityzm, naszą antypatię, naszą niechęć. Przepraszamy za nieczułą odpowiedź Kanady. Przykro nam, że wcześniej nie przeprosiliśmy - powiedział Trudeau.

 

- Przepraszamy również innych, którzy zapłacili cenę z powodu naszej bezczynności, których skazaliśmy na ostateczny horror obozów śmierci - dodał. - Na koniec przepraszamy członków społeczności żydowskiej Kanady, których głosy zostały zignorowane i ich apele pozostały bez odpowiedzi. Szybko zapomnieliśmy, w jaki sposób pomogli zbudować ten kraj od samego początku – konstatował.

 

Departament Stanu USA przeprosił za ten incydent w 2012 roku podczas ceremonii, w której uczestniczył ówczesny zastępca sekretarza stanu Bill Burns i 14 ocalałych Żydów ze statku.

 

Źródło: timesofisrael.com

AS


DATA: 2018-11-09 08:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Lepiej późno niż wcale.
ponad 1 rok temu / St
 
:) jeszcze raz ,,ponad 250 z tych osób (zmarło póżniej w wyniku holokaustu),, za premierem Dominion of Canada. a holokaust za tłumacz goog jakieś słowackie słowo
ponad 1 rok temu / szpulas11
 
,,(w wyniku holokaustu) zmarło póżniej ponad 250 z tych osób,, czy ja dobrze widzę?
ponad 1 rok temu / szpulas11
 
Czy Polskę przepraszają za rozbiory Austria, Prusy (Niemcy) i Rosja? Niech to będzie przykładem i uczmy się troski o własne interesy wnosząc o przeprosiny!
ponad 1 rok temu / Nikt
 
Ładnie,że przeprasza za to,że przyczynili się do okrutnej śmierci niemieckich Żydów.Ale czy tak samo elegancko pan Trudeau zachowa się wobec Indian,którym zagarnęli ziemię ojców?Do dziś rdzenni mieszkańcy Ameryki Płn.są sekowani na wszystkich polach życia i są gorszymi obywatelami.
ponad 1 rok temu / nomik
 
Czy zażądali i przedstawili wysokość odszkodowań od Kanady?
ponad 1 rok temu / Maks
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.