DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Premier Izraela zapowiada rozbudowę osiedli we Wschodniej Jerozolimie. A co z IV Konwencją Genewską?

Premier Izraela zapowiada rozbudowę osiedli we Wschodniej Jerozolimie. A co z IV Konwencją Genewską?
Binjamin Netanjahu. FOT.:DDP/FORUM

IV Konwencja Genewska głosi, że „mocarstwo okupacyjne nie może dokonywać deportacji lub przesiedlenia części własnej ludności cywilnej na terytorium przez nie okupowane”. Tymczasem Izrael buduje osiedla dla żydowskich osadników na ziemiach uznawanych przez społeczność międzynarodową za okupowane. Postanowienie tysięcy nowych domostw we Wschodniej Jerozolimie zapowiedział właśnie premier Binjamin Netanjahu.

 

Nowe zbudowania mieszkalne mają powstać w dzielnicach Har Homa oraz Giwat HaMatos. W pierwszej z nich – zgodnie ze słowami izraelskiego premiera – wybudowanych zostanie 2,2 tys. domów. Netanjahu przypomniał przy okazji, że to on w roku 1997 założył ową dzielnicę, co spotkało się z protestami społeczności międzynarodowej. Dziś żyje tam 40 tys. osób, a żydowski polityk chce, by dzielnicę zamieszkiwało 50 tys. osób. W Giwat HaMatos powstać ma z kolei 3 tys. domów (dziś stoi ich tam ponad 2 tys.). Jednocześnie premier zapowiedział budowę tysiąca domów dla ludności arabskiej w dzielnicy Bajt Safafa.

 

W reakcji na słowa Netanjahu prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas stwierdził, że tego typu pomysły mogą doprowadzić do wzrostu przemocy w regionie, zamiast do pokoju i stabilności. Chęć budowy żydowskich osiedli na okupowanych terenach Wschodniej Jerozolimy (zajętych podczas wojny sześciodniowej w roku 1967) Abbas uznał za działanie polityczne w związku ze zbliżającymi się w Izraelu trzeci w ciągu około roku wyborami parlamentarnymi – w dotychczasowych głosowaniach ani Binjamin Netanjahu ani jego główny konkurent Binjamin Ganc nie zdołali uzyskać większości umożliwiającej sformowanie rządu.

 

Netanjahu od kilku miesięcy deklaruje budowę nowych żydowskich osiedli – przede wszystkim na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Żyje tam około 3 miliony Palestyńczyków i ponad 600 tys. Żydów. Tymczasem większość światowej opinii publicznej uważa izraelskie inwestycje mieszkaniowe za nielegalne. Zwraca się uwagę właśnie na zapisy IV Konwencji Genewskiej (Dział III, artykuł 49: „Mocarstwo okupacyjne nie może dokonywać deportacji lub przesiedlenia części własnej ludności cywilnej na terytorium przez nie okupowane”).

 

 

Źródło: radiomaryja.pl / libr.sejm.gov.pl

MWł

 

 


DATA: 2020-02-21 10:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

On powie to samo. Okupacja Polski przez żydow, Niemców, Rosjan i USA jest jego programem i nadrzędnym celem. Nigdy nie przestanie obrażać Boga i ludzi.
4 miesiące temu / [email protected] Ryszar
 
Żydów nie obowiązują żadne konwencje, i do nich też żadne nie powinny obowiązywać.
4 miesiące temu / Johnny
 
Tak, tak, tylko, że to nie są jego ziemie. Jeśli za jakiś czas zechcą samozagospodarować się w Polsce, powiesz to samo? Przecież w obecnej sytuacji to wcale nie jest takie nierealne, jakby się wydawało.
4 miesiące temu / @ Druh Ryszard
 
Zydzi uwazaja ,ze sa ponad jakimkolwiek Traktatem czy obowiazujacym Prawem..To Narod Wybrany..co im po jakis prawach Gojow..
4 miesiące temu / goral supreme
 
"Nie mamy Pańskiego płaszcza, i co nam Pan zrobi?".
4 miesiące temu / fensys
 
Nadmierna ufność w deklaracje jakieś gremiów międzynarodowych, typu Organizacja Narodów Zjednoczonych a wcześniej Liga Narodów, i wypływające stąd konwencje, jest bardzo zwodnicza i do niczego prowadząca. Bo kto jest w stanie wyegzekwować zapisy takiej konwencji i zmusić państwo do zaniechania naruszeń zapisów konwencji ? Czy ONZ ma armię do zmuszenia agresora wykonania zapisów konwencji ? Nie ma - siły pokojowe ONZ mają inną rolę do wypełnienia. Izrael jest państwem nie akceptowanym przez swoich sąsiadów - państwa muzułmańskie - które chcą go unicestwić spychając do morza Śródziemnego. De facto trwa tam cały czas niewypowiedziana wojna między Izraelem a jego sąsiadami. Nie ma udawać że jest inaczej. Ta wojna się nigdy nie zakończy - chyba że Izrael zniknie z mapy politycznej Bliskiego Wschodu. Z kolei do kiedy USA będą wspierać Izrael, jest to niemożliwe. Dlatego uważam, że Izrael ma prawo do samogospodarowania się na swoim terytorium, bez względu na status ziem.
4 miesiące temu / Druh Ryszard
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.