DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

Premier: musimy walczyć z antypolonizmem jak nasi żydowscy bracia walczą z antysemityzmem

Premier: musimy walczyć z antypolonizmem jak nasi żydowscy bracia walczą z antysemityzmem
Mateusz Morawiecki. Fot. Krystian Maj/Forum

Wiec 8 marca 1968 roku na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczął wielki zryw wolnościowy – powiedział w środę na UW premier Mateusz Morawiecki. Przemówienie szefa polskiego rządu otworzyło debatę pt. „Marzec’68. Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciw Komunizmowi”, zorganizowaną przez stołeczną uczelnię, w ramach obchodów 50. rocznicy wydarzeń.

 

Obecny rząd czuje się spadkobiercą Marca’68 jako zrywu wolnościowego – podkreślił Morawiecki dodając, że wydarzenia, jakie miały miejsce w Polsce 50 lat temu, są dla niego „symbolem drogi do wolności i symbolem Solidarności”. – Bez Marca nie byłoby pewnie później Solidarności, Grudnia’70, Radomia, Ursusa, nie byłoby Solidarności – mówił.

 

Każde pokolenie upominało się o wolną Polskę. Ta solidarność, która wtedy występowała, w końcu ten wiec tutaj, na Uniwersytecie Warszawskim, był w obronie właśnie innych studentów, w obronie relegowanych studentów, w obronie prześladowanych, aresztowanych – studentów, nauczycieli akademickich, czyli to była solidarność – mówił Morawiecki.

 

W ocenie szefa polskiego rządu Marzec’68 nie jest dla Polaków powodem do wstydu, co niektórzy sugerują. – Ja uważam że przede wszystkim Marzec ’68 dla Polski, Polaków, którzy walczyli o wolność, powinien być powodem do dumy – wskazywał.

 

Morawiecki zwrócił uwagę na fakt, że PRL „nie był państwem niepodległym i suwerennym”, a wszystkie działania ówczesnych władz, również tzw. czystka antysemicka Marca’68, to efekt polityki oraz rozkazów jakie płynęły do Warszawy z Moskwy. Dodał, że celem ZSRR było podzielenie Polaków i wyzwolenie w nich złych uczuć. – I w tamtym czasie była to zbrodnia, (...) było to coś, co przyczyniło się do poróżnienia w tamtych latach Polaków i Żydów – powiedział.

 

Premier odniósł się także do „nieprawdziwej i niepięknej mitologii Marca’68”. Jego zdaniem „nie ma ona nic wspólnego z wolnymi Polakami, z Polską, która pragnęła wolności i o tę wolność walczyła”. – Dzieje się niesprawiedliwość wtedy, kiedy jedne ofiary traktują inne ofiary jako zbrodniarzy. Trzeba jako zbrodniarzy potraktować tych, którzy byli zbrodniarzami w 68. roku i byli ludobójcami i straszliwymi zbrodniarzami, czyli Niemców w latach II wojny światowej – wskazał.

 

Morawiecki zaznaczył ponadto, że Polska musi walczyć z antypolonizmem i należy to robić co najmniej tak skutecznie, jak „nasi żydowscy bracia walczą z antysemityzmem”. Premier podkreślił, że on i jego rząd podejmą taką walkę i będą bronić dobrego imienia Rzeczypospolitej i jej obywateli.

 

 

źródło: dziennik.pl / rp.pl / Polskie Radio

TK

 

 


DATA: 2018-03-08 11:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Żydzi nie są moimi braćmi. Ja jestem dla Żydów tzw "gojem". Owadia Josef (1920?2013), izraelski rabin, w latach 1973?1983 sefardyjski naczelny rabin Izraela, przywódca partii Szas: " -Goje rodzą się tylko po to, by nam służyć. Bez tego nie mieliby po co istnieć na tym świecie. -Po co goje są tak naprawdę potrzebni? Będą pracować, będą orać, będą zbierać plony. My zaś będziemy tylko siedzieć i jeść jak panowie. -Tak jak każda osoba goje muszą oczywiście umrzeć, ale Bóg daje im długowieczność. Wyobraźcie sobie, że zdechł wam osioł. Stracilibyście w ten sposób pieniądze. To jest taki sam sługa. Właśnie dlatego goj otrzymuje długie życie. By dobrze pracować dla Żyda. "
ponad 1 rok temu / oko
 
NIech premier Morawier mówi za siebie - Żydzi nie są moimi braćmi (jego i owszem) ani ja ich bratem, a Narodu Polaków z żydowskim nie łączy żadne 'braterstwo' co najwyżej różne niefortunne krzyżówki genetyczne! Żydzi to nie Węgrzy! Nie wierzą w Jezusa Chrystusa, a bazują na Talmudzie, najbardziej rasistowsko-faszystowskiej 'filozofii' świata! Morawier nie jest moim premierem, on mi uwłacza! Przemycili go do Rządu, jak wielu innych, agenci Mossadu i loża Chabad Lubavich
ponad 1 rok temu / Biały
 
Nie jestem antysem ale to nie sa nasi bracia!!!! Bratem jest chrzescijanin reszta to ludzie zasluguja na szacunek na jaki sobie zasluguja!!!!! Wiec nie ma mowy nigdzie ze wrog poganin muslim jest moim bratem!
ponad 1 rok temu / Darek M
 
?nasi żydowscy bracia walczą z antysemityzmem?. Jacy NASI bracia,w czym -narodowości,wierze?Chyba ze mowi o sobie ale dlaczego podciąga pod ogol mnie!
ponad 1 rok temu / potato
 
Ci żydzi to nie są żydzi to są chazarowie
ponad 1 rok temu / jsp
 
Panie Premierze, Żydzi tonie są nasi bracia.
ponad 1 rok temu / aleksis
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.