DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

Prefekt Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przychylnie o niemieckim dokumencie na temat interkomunii. Ma jednak zastrzeżenia

Prefekt Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przychylnie o niemieckim dokumencie na temat interkomunii. Ma jednak zastrzeżenia
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Robert Cheaib)

Prefekt Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Szwajcar kard. Kurt Koch, wypowiedział się z dużą przychylnością o niemieckim dokumencie proponującym wprowadzenie pełnej interkomunii z protestantami. Hierarcha zaznaczył przy tym, że niektóre kwestie wciąż wymagają wyjaśnienia.


Pod koniec ubiegłego roku Ekumeniczna Grupa Robocza katolickich i protestanckich teologów z Niemiec ogłosiła dokument o interkomunii. Ponad 50-stronicowy tekst nosi tytuł „Razem u Stołu Pańskiego – Perspektywa ekumeniczna celebrowania Wieczerzy i Eucharystii”. Autorzy tekstu zaproponowali w nim wprowadzenie w Kościele katolickim i wspólnotach ewangelickich pełnej interkomunii.


Ich zdaniem nie ma już żadnych teologicznych argumentów na rzecz powstrzymywania się od takiego kroku.


Rzecz została wysoko oceniona przez Konferencję Episkopatu Niemiec. Bp Gerhard Feige z Magdeburga, który w tymże Episkopacie odpowiada za dialog ekumeniczny, nazwał studium mianem „bardzo inteligentnego” i „wysoce fachowego”.


Niemieccy progresywni katolicy i protestanci sądzą, że przełom w sprawie interkomunii mógłby nastąpić w 2021 roku, przy okazji Trzeciego Ekumenicznego Spotkania Kościelnego, jakie będzie odbywać się za Odrą.


Teraz do sprawy odniósł się przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch. Niemiecka redakcja portalu „Vatican News” zacytowała w rozmowie z kard. Kochem wypowiedź protestanckiego teologa Volkera Leppina, jednego ze współautorów dokumentu.

Leppin powiedział: Argumentacja naszego apelu oparta jest na tak szerokiej podstawie biblijnej i naukowej, że ciężar argumentacji odwraca się względem tego, co wcześniej. Teraz to ten, kto chciałby powiedzieć coś przeciwko wspólnocie Wieczerzy, potrzebuje bardzo silnych argumentów.


Ma w pełni rację – skomentował te słowa kard. Koch. – Muszę przyznać, że ten tekst zawiera bardzo wiele dobrego. Przede wszystkim gdy idzie o historię rozwoju – dodał przyznając, że ma jednak pewne obiekcje.


– [Tekst] wychodzi jednak od założenia, którego nie mogę w tej formie podzielać. A mianowicie, że katolicka celebracja Eucharystii i ewangelicka Wieczerza są identyczne. W tekście mówi się o Wieczerzy/Eucharystii. To założenie, w którym twierdzi się, że wszystko jest właściwie już jasne. Nie mogę się z tym zgodzić. W rozumieniu Eucharystii jest wiele otwartych pytań, na przykład nie pojawia się myśl o ofierze – wskazał dodając, że istnieje też problem posługi kapłańskiej.


Jest też pytanie o urząd [kapłański – red.], tutaj widzę oczywiste przeciwieństwo między tym, co jest w tekście, a tym, co jest praktyką w Kościele ewangelickim. Na przykład w Niemczech, w tekście, który [Kościół ewangelicki] wydał z okazji wspomnienia reformacji, czytamy: Reformacja wprowadziła całkowicie nowe rozumienie Kościoła. Ta nowość miałaby polegać na tym, że każdy ochrzczony może udzielać sakramentów. Ordynacja miałaby istnieć tylko ze względu na zewnętrzny porządek. W tekście jest jednak inaczej. Myślę, że trzeba jeszcze rozmawiać o tych otwartych pytaniach – stwierdził kardynał.

 

 

Źródła: pch24.pl / vaticannews.va/de
Pach

 

 


DATA: 2020-01-22 12:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

.. i mamy efekt tzw. ekumenizmu ukutego przez zliberalizowanych hierarchów Kościoła Św. Interkomunia co to za szatański wymysł ? W tym miejscu trzeba zacytować świątobliwego Piusa IX o wyznawcach kościoła anglikańskiego i protestanckiego oczekujących na zaproszenie na sobór watykański AD. 1869 r. "- Zbłąkanym wskutek wychowania i wierzącym w prawdę swoich mniemań , nie odmawiamy bynajmniej badania ich argumentów. Wszak powinno to odbywać się w gronie uczonych teologów, których im wskażemy....itd...Lecz żadną miarą nie można pozwolić, by wierni i duchowni pod kierownictwem heretyków modlili o jedność chrześcijańską i co gorsze według intencji splamionej i zarażonej herezją".
7 miesięcy temu / Jonas
 
Myślę, że Polacy nie powinni wypowiadać się na tematy dotyczące Niemiec. Tam luteranizm nie jest traktowany jako sekta co jest krzywdzące. A jedność zawsze jedt ważniejsza od ludzkich drobiazgów organizacyjnych. Nie ma w Piśmie zachęty do dzielenia ludzi w dostępie do Pana Jezusa. Więc czemu dzielić?
7 miesięcy temu / Toni
 
Jak widać dla protestantów ekumenizm polega na zacieraniu istotnych różnic. Może należałoby przypomnieć wszystkim, kim był Luter i jak bardzo nienawidził Kościoła Katolickiego.
7 miesięcy temu / Babunia
 
Zadnych lwesti nie trzeba wyjasniac. Dosyc tej herezji !
7 miesięcy temu / Stan
 
Sawsze sadzilem, ze chierarchowie w sposob szczegolny maja dbac o zbawienie dusz wiernych. Dlatego nie rozumiem, czemu niegodne spozywanie Ciala i Kriw Panksiej ma sluzyc w interkomunii? Stracic grzesznikow jeszcze glebiej do piekla? Jesli ktos odczuwa pragnienie przyjecia Ciala Pana Jezusa niech sie nawroci do KK. Nie zas kombinkwac jak zjesc ciastko i miec ciastko!
7 miesięcy temu / Trad
 
To już wiem na czym ma polegać ta jedność chrześcijan.
7 miesięcy temu / A.G.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.