DZIŚ JEST:   02   LIPCA   2020 r.

NMP Kodeńskiej (diec. siedlecka)
NMP Licheńskiej (diec. włocławska)
Św. Bernardyna Realino
Bł. Eugenii Joubert
 
 
 
 

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary: roboczy dokument Synodu niegodny i całkiem błędny

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary: roboczy dokument Synodu niegodny i całkiem błędny

Poniedziałkowy dokument synodu o rodzinie wywołał liczne kontrowersje. Wśród jego krytyków jest także Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, Gerhard kardynał Muller. Jak podkreślił hierarcha, dokument ten jest „niegodny, wstydliwy i całkowicie błędny”.

 

Tzw. relatio zostało też skrytykowane przez innych uczestników Synodu m.in. kardynała Fernanrdo Filoni. Watykan podkreślił, że dokument ma jedynie charakter roboczy.


Więcej o dokumencie podsumowującym tydzień prac Synodu czytaj tutaj

 

W swoim oświadczeniu kardynał Muller przypomniał w ten sposób swoje stanowisko, opublikowane w wydanej wraz z 4 kardynałami jeszcze przed ogłoszeniem Synodu, książce. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zauważył, że jego – zawarte w publikacji – zdanie dotyczące spraw takich jak nierozerwalność małżeństwa, rozwody, związki homoseksualne, mieszkanie bez ślubu etc. zostało niemal całkowicie zignorowane w poniedziałkowym relatio - pisze Orazio la Rocca na łamach repubblica.it.

 

Swoje zastrzeżenia wyraził także kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów – czytamy na powołującym się na La Repubblica rorate-caeli.blogspot.com. Filoni podkreślił, że tryumfalnie ogłoszone przez media twierdzenia, jakoby poniedziałkowy dokument wyrażał stanowisko synodu lub papieża jest błędne.

 

W poniedziałkowym dokumencie, tzw. „Relatio post disceptationem” opublikowanym na press.vatican.va kardynałowie podkreślili m.in. rzekome pozytywne aspekty związków homoseksualnych, takie jak wzajemne wspieranie się partnerów i przydatność homoseksualnych par dla chrześcijańskiej wspólnoty. Jednocześnie podtrzymali sprzeciw wobec zrównywania związków homoseksualnych z tradycyjnymi małżeństwami.

 

Autorzy dokumentu odnieśli się także do kwestii związków cywilnych i wspólnego zamieszkania przed ślubem. Wskazano na konieczność kierowania się miłosierdziem w tych kwestiach. Napisano także, że część uczestników Synodu poparłaby umożliwienie rozwodnikom żyjącym w powtórnych związkach możliwość przyjmowania Komunii św. po odbyciu okresu pokuty. Zasugerowano także możliwość uproszczenia procedury unieważnienia małżeństwa.

 

Twierdzenia te zostały podchwycone przez liberalne media, które od początku starają się wywierać presję na Synod, podgrzewać atmosferę i wywierać wrażenie rewolucji w nauczaniu Kościoła. Jednak Rzym podkreślił, że dokument ma jedynie charakter roboczy i nie stanowi wyrazu nauczania Kościoła. Wraz z oświadczeniem prefekta Kongregacji Nauki Wiary pokazuje to, że nauczanie katolickie nie uległo zmianie. Oczekiwania liberalnych mediów są nadmierne tym bardziej, że trwający obecnie Synod jest dopiero wstępem do właściwego synodu, który rozpocznie się za rok. Nie oznacza to jednak, że poniedziałkowe relatio było sprawą całkowicie pozbawioną znaczenia. Pokazuje ono liberalne tendencje niektórych hierarchów i istnienie podziału wewnątrz Kościoła.

 

 

Źródła: rorate-caeli.blogspot.com / repubblica.it / press.vatican.va

Mjend


DATA: 2014-10-16 08:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do Konserwa: jak można być tak naiwnym? Wszystko to dzieje się za sprawa papieża. Wnioski wyciągnie, ale inne niż powinien. Odsunie Mullera, Burke, zgodzi się na wszystkie szaleństwa relatio. Czas otworzyć oczy, chociaż to sprawia ból.
ponad 5 lat temu / xxx
 
św. Paweł mówi: ?Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy ? niech będzie przeklęty!? (Ga 1,8).
ponad 5 lat temu / enor
 
Liberałowie w komisji na pewno nie pomogą
ponad 5 lat temu / ilo
 
Za BXVI taka skandaliczna sytuacja nie miałaby miejsca. Szanuję Franciszka i mam nadzieję, że wyciągnie wnioski z tej sytuacji.
ponad 5 lat temu / Konserwa
 
Wszystkie nowinki posoborza są niegodne i całkiem błędne.
ponad 5 lat temu / antymodernista
 
Przykro mi, ale muszę to napisać. Dla mnie, to skandal, że na zgromadzeniu tak wysokich dostojników kwestionuje się nauczanie Chrystusa Pana i Tradycję katolicką. Czy nie znaczy to, że spora część hierarchów jest poza Kościołem? Oni i ich owce? I czyż nie jest to rezultat SWII?
ponad 5 lat temu / Jurek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.