DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

Precedensowa sprawa o „człowieczeństwo” dzieci poczętych. Ordo Iuris interweniuje w ich obronie

Precedensowa sprawa o „człowieczeństwo” dzieci poczętych. Ordo Iuris interweniuje w ich obronie
Fot.3D4Medical.com /FORUM

Prawnicy Instytutu Ordo Iuris podjęli interwencję w precedensowej sprawie dotyczącej pacjentki, która wskutek zaniedbania lekarskiego utraciła w 39. tygodniu ciąży swą córkę. Prowadzone przez dwa lata prokuratorskie śledztwo zostało umorzone z uwagi na interpretację przepisów kodeksu karnego, zgodnie z którą nienarodzone dziecko nie jest „człowiekiem” w rozumieniu przepisów Kodeksu karnego.

 

Wobec bierności prokuratury, pokrzywdzona sama wniosła akt oskarżenia przeciwko lekarzowi. Sąd Rejonowy podzielił jednak stanowisko prokuratora i dokonaną przez niego wykładnię znamienia „człowieka”, uznając że dziecko nienarodzone – pomimo zaawansowanego stanu ciąży (dziewczynka miała wagę oraz wzrost noworodka) – nie podlega ochronie prawa karnego.

 

Sąd Rejonowy wskazał przy tym na dotychczasowe orzecznictwo Sądu Najwyższego, który wskazał, że warunkiem udzielenia ochrony prawnokarnej za popełnienie przestępstwa przeciwko życiu lub zdrowiu wobec „człowieka” jest osiągnięcie przez istotę żywą określonego poziomu rozwoju. W ocenie Sądu Najwyższego pełna prawnokarna ochrona zdrowia i życia przysługuje dziecku nienarodzonemu od:

 

a) rozpoczęcia porodu (naturalnego),

b) w wypadku operacyjnego zabiegu cięcia cesarskiego kończącego ciążę na żądanie kobiety ciężarnej - od podjęcia pierwszej czynności medycznej bezpośrednio zmierzającej do przeprowadzenia takiego zabiegu,

c) w wypadku konieczności medycznej przeprowadzenia zabiegu cięcia cesarskiego lub innego alternatywnego zakończenia ciąży - od zaistnienia medycznych przesłanek takiej konieczności (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 30 października 2008 r.).

 

Prawnicy Instytutu Ordo Iuris zaskarżyli postanowienie Sądu Rejonowego. W ich ocenie stanowisko Sądu Najwyższego – m.in. z uwagi na rozwój medycyny oraz tendencję w rozwoju orzecznictwa – straciło na swojej aktualności. Argumentacja Sądu Najwyższego opierała się niezasadnie na przekonaniu, że skoro ustawodawca posługuje się na gruncie kodeksu karnego terminem „dziecka poczętego”, to wyłączone jest zastosowanie przepisów chroniących życie oraz zdrowie „człowieka”. Teza ta jest o tyle nieuzasadniona, że ustawa określa także przestępstwa popełnione na szkodę innych podmiotów, które nie są w ustawie zdefiniowane (np. małoletni). Nie oznacza to od razu wyłączenia zastosowania innych przepisów, chroniących „człowieka” właśnie do tego rodzaju pokrzywdzonych. Przepisy dotyczące prawnokarnej ochrony dzieci „poczętych” dotyczą bardzo specyficznych sytuacji, które nie mają zastosowania w sprawie zawisłej przed Sądem Rejonowym. W zażaleniu przywołano także inne orzeczenia Sądu Najwyższego, które przemawiają przeciwko poglądowi Sądu Najwyższego podzielonego przez Sąd Rejonowy.

 

Termin posiedzenia w Sądzie Okręgowym w Białymstoku nie jest jeszcze znany.

 

Sprawą zajmują się mec. Jerzy Kwaśniewski i mec. Bartosz Lewandowski.

 

Źródło: ordoiuris.pl 


DATA: 2016-03-08 14:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niestety (albo stety) precedensy w polskim prawie są niewiele warte. Była kiedyś taka sprawa, że powód skarżył szpital z powodu kalectwa, które było wynikiem zaniedbań przed urodzeniem.
ponad 2 lata temu / Venatrix
 
a kto wogóle te zbieranine gryzipiórów mógł nazwać sądem najwyższym. następne prl-owskie wykopalisko. gdzie i kiedy będzie sprawowany Sąd Najwyższy - to lepiej bójmy się domyślać...
ponad 2 lata temu / kapsel
 
orzecznictwo, ochrona prawna, wyjątki, zastosowanie przepisow na gruncie - co to za bełkot??? po jaką cholerę Mojżesz właził dwa razy na górę i taszczył te ciężkie Tablice??? nie zabijaj znaczy nie zabijaj; niech wasza mowa będzie tak-tak, nie-nie...
ponad 2 lata temu / delgado
 
Jezus miał i nadal ma rację, określając uczonych w prawie, jako groby pobielane. Nic się nie zmieniło w mentalności takich ludzi. Cywilazcja śmierci skazana jest na śmierć. Życie możliwe jest tylko z Bogiem. Ci, którzy tego nie chcą rozumieć i stawiają bezprawie ludzkie nad prawem Boga, skończą tam, gdzie robak nie umiera i ogień nie gaśnie.
ponad 2 lata temu / wmo
 
A co na to Rzecznik Braw Dziecka. Pardon, Rzecznik Praw Dziecka. Selektywnie? Narodzonego?
ponad 2 lata temu / Jurek
 
Jak chodzi o majątek który dziedziczy dziecko to jest wtedy człowiekiem od poczęcia, ale jak nic nie dziedziczy lub jest chore albo ktoś się przyczynił do jego śmierci to wtedy nie jest człowiekiem, ot polskie prawo.
ponad 2 lata temu / zaz28
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.