DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

„Prawosławny sobór” nie dojdzie do skutku? Bułgarska Cerkiew grozi absencją

„Prawosławny sobór” nie dojdzie do skutku? Bułgarska Cerkiew grozi absencją
Bartłomiej I, patriarcha Konstantynopola. Ohrid Archbishopric [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

19 czerwca ma rozpocząć się na Krecie tzw. powszechny Sobór Prawosławia. Spotkanie może jednak nie dojść do skutku, a to za sprawą bułgarskiej Cerkwii, która grozi nieobecnością w razie niespełnienia szeregu jej postulatów.

 

Najwyższy organ kierowniczy bułgarskiej Cerkwii, Święty Synod, zagroził, że prawosławni z Bułgarii nie wezmą udziału w „soborze”, jeżeli w jego organizacji nie dojdzie do kilku zmian. To może oznaczać, że zgromadzenie hierarchów prawosławnych nie dojdzie do skutku, bo jego porządek zakłada jednomyślne podejmowanie decyzji przez wszystkie 14 zaproszonych Kościołów autokefalicznych. Wcześniej już Cerkiew gruzińska zapowiadała niezgodę na określanie nieprawosławnych wspólnot religijnych mianem „Kościołów”; jednak to ewentualność absencji Bułgarów sprawia, że całe przedsięwzięcie może w założonych wymiarach nie dojść w ogóle do skutku.

 

Protestowi Bułgarów pikanterii dodaje fakt, że tamtejsza Cerkiew uchodzi za blisko współpracującą z Moskwą. Cerkiew ta uważa tymczasem, że w porządku obrad należy wprowadzić szereg „zmian tematycznych i organizacyjnych”, bo według dotychczasowych założeń zgromadzenia nie zajmie się „aktualnymi tematami wielkiej wagi” dla prawosławia. Opinia publiczna nie została poinformowana, co dokładnie Bułgarzy mają na myśli. Stawiają oni jednak i inne zarzuty, a między nimi uwłaczające „równemu traktowaniu” zasady usadawiania poszczególnych patriarchatów czy też „niewłaściwy” porządek miejsc dla obserwatorów i gości.

 

„Sobór prawosławny” ma rozpocząć się 19 czerwca i zakończyć po upływie tygodnia. Kierować obradami ma honorowy przywódca światowego prawosławia, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej. Zgromadzeni hierarchowie mają podkreślić jedność prawosławia, wzmacniając podwaliny wzajemnej współpracy. „Sobór” miałby też mieć swoje skutki dla dialogu z katolikami i protestantami.

 

Źródło: Katholisch.de

Pach  


DATA: 2016-06-03 10:22
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Jacek: ciekawe czy z tym Prawosławnym Soborem będą też skorelowane ŚDM? Jak to mówią: po linii i na temat...
ponad 4 lata temu / ma
 
Kolejny krok w stronę jednej światowej religii nowego porządku
ponad 4 lata temu / Jacek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.