DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Prawosławny duchowny krytykujący bliskość Cerkwi z Kremlem zwolniony przez patriarchę Cyryla

Prawosławny duchowny krytykujący bliskość Cerkwi z Kremlem zwolniony przez patriarchę Cyryla
By Иерей Максим Массалитин from Rabat, Maroc (Благодарственные молитвы Uploaded by russavia) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons
#PUTIN    #UKRAINA    #WŁADZA    #CERKIEW    #KREML    #PRAWOSŁAWIE    #CYRYL    #ISIS    #WSIEWOŁOD CZAPLIN

Protojerej Wsiewołod Czaplin krytykujący patriarchę Cyryla I za zbyt bliskie powiązania z rządzącymi na Kremlu został zwolniony ze swojego stanowiska. Dzięki swej aktywności w mediach jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych duchownych prawosławnych w Rosji.

 

Od 2009 roku Wsiewołod Czaplin stał na czele resortu do spraw kontaktów ze społecznością Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Rosyjską operację wojskową w Syrii nazwał „świętą wojną z terrorystami”. W jego opinii  cała wschodnia cywilizacja powinna się zjednoczyć, by „zbawić” Ukrainę i uratować przed osobami głoszącymi „fałszywe poglądy”.

 

- Od dawna dyskutowałem z patriarchą na temat stosunków cerkiewno-państwowych oraz zarządzania Cerkwią. Uważam, że Cerkiew powinna otwarcie rozmawiać z rządzącymi, a nie próbować się podlizywać rozmaitym urzędnikom – powiedział po swoim zwolnieniu. – Obecnie w Cerkwi trwa proces odsuwania wszystkich niezależnych głosów – dodał.

 

Według spekulacji rosyjskich mediów jego dymisja jako rzecznika Cerkwi mogła być związana z wizytą w jednej z moskiewskich restauracji McDonald’s, pomimo że trwa ł post. Sam zainteresowany twierdzi, że przyczyny jego zwolnienia są polityczne, a zwierzchnik Cerkwi „podejmuje samodzielne decyzje bez konsultacji z innymi”. Stwierdził również, że „Cerkiew powinna zajmować bardziej krytyczne stanowisko wobec niemoralnych i niesprawiedliwych decyzji władz”.

 

Źródło: rp.pl

KRaj
DATA: 2015-12-25 17:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.