DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Prawo według Fransa Timmermansa. Wiceszef KE poucza Polskę nie wskazując aktów prawnych

Prawo według Fransa Timmermansa. Wiceszef KE poucza Polskę nie wskazując aktów prawnych
fot. REUTERS/Eric Vidal/FORUM
#PREZYDENT    #SĄDY    #SĄD NAJWYŻSZY    #USTAWA    #TK    #KE    #FRANS TIMMERMANS    #PRAWORZĄDNOŚĆ    #KRS

Trwa wymiana korespondencji pomiędzy wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem a resortem spraw zagranicznych w sprawie reformy polskiego sądownictwa. Okazuje się, że wiceszef KE poucza Polskę i wydaje zalecenia, ale nie podaje aktów prawnych, na których oparł swoją ocenę.

 

Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych odniósł się do listu Fransa Timmermansa dotyczącego prowadzonej przez Komisję Europejską procedury praworządności. Jak się okazało, stanowisko KE jest niepełne i nie dość, że nie usuwa wątpliwości interpretacyjnych, to nie wskazuje aktów prawa, w oparciu o które KE ocenia reformę sądownictwa. Dlatego szef polskiej dyplomacji skierował do wiceprzewodniczącego KE drugi list z prośbą o „ustosunkowanie się do pominiętych przez nią kwestii”.

 

„Pozostająca na wysokim stopniu ogólności odpowiedź Komisji nie odnosiła się m.in. do prośby strony polskiej o wskazanie konkretnych aktów prawa UE, w oparciu o które Komisja ocenia wprowadzaną w Polsce reformę sądownictwa, a także nie przedstawiała podstaw prawnych niektórych rozwiązań rekomendowanych stronie polskiej” – poinformowało biuro prasowe MSZ.

 

Wydane zalecenia dotyczą ustaw przyjętych przez polski Sejm, które mogą zwiększyć systemowe zagrożenie dla praworządności. To ustawa o Sądzie Najwyższym, nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (obie zostały zawetowane przez prezydenta), nowelizację Prawa o ustroju sądów powszechnych (podpisaną przez prezydenta), oraz ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa (obowiązującą od 13 lipca). KE stwierdziła, że te regulacje „doprowadzą do strukturalnego osłabienia niezależności sądów i niezawisłości sędziów w Polsce oraz będą miały natychmiastowy i znaczny negatywny wpływ na niezależne funkcjonowanie całego sądownictwa”.

 

Komisja twierdzi także, że unijne prawo jest naruszone w ustawie o ustroju sądów powszechnych, a główne zastrzeżenie dotyczy… wieku emerytalnego sędziów. Zdaniem KE ustalenie różnych warunków przejścia w stan spoczynku dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski, to przejaw dyskryminacji łamiący zapisy Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz dyrektywy w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia.


Źródło: radiomaryja.pl

MA

DATA: 2017-08-22 07:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

https://twitter.com/michalrachon/status/1113525595281993728
ponad 1 rok temu / dasfasdfg
 
Niedługo będą ujawnione taśmy rozmów dotyczące zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Po wysłuchaniu przez (...) których już wstępnie można powiedzieć, że udział w nim brał rząd PiS, a w szczególności pan prezes Jarosław Kaczyński. Natomiast zabójstwa pana prezydenta Pawła Adamowicza dokonał nie chory psychicznie Stefan W., ale pan premier Mateusz Morawiecki. W przebraniu i w masce silikonowej zadał te okrutne i śmiertelne ciosy. Szczegółowe informacje dotyczące tego strasznego incydentu będą ujawnione do publicznej wiadomości po naprawie taśm, gdyż zostały lekko uszkodzone i niektóre z nich muszą zostać łączone i podlegają nieznacznej korekcie. Tych prac osobiście podjął się pan Donald Tusk wraz z Grzegorzem Schetyną, od czasu do czasu tylko przy drobnych korektach będzie uczestniczyła była pani premier Ewa Kopacz. Klej do wykonania tych szczegółowych łączeń będzie skądś ściągnięty przez pana Fransa Timmermansa, najprawdopodobniej z Rosji, ponieważ jest on bardzo
ponad 1 rok temu / JB
 
Jak ma wskazać akty prawne, skoro nie ma o nich zielonego pojęcia? To nie jest jego obowiązek. Spytajmy raczej o poddańczo-interesowną służbę pewnym elitom - na tym zna się znacznie lepiej. On i jego koledzy "po fachu".
ponad 2 lata temu / Eulalia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.