DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Prawo i Sprawiedliwość coraz bliżej „rozsądnego” centrum?

Prawo i Sprawiedliwość coraz bliżej „rozsądnego” centrum?
Fotograf: Adam Chelstowski / Archiwum: Forum

Ostrożnie i powoli PiS próbuje zdejmować z siebie straszne odium skrajnego, konserwatywnego ugrupowania, którym postępowi rodzice straszą swoje dzieci. Wciąż werbalnie odcina się od skrajnej lewicy, lecz równocześnie puszcza do niej oko i promuje w mediach. W nowej sejmowej konfiguracji rządzący mogą liczyć na spory hałas w związku z pojawieniem się jawnego aborcyjno-tęczowego lobby. Czy w zgiełku łatwiej będzie forsować niepopularne ustawy?

 

Paradoksalnie, pojawienie się w Sejmie skromnej delegacji Konfederacji może okazać się dla rządzących korzystne. Zawsze będzie można wskazać na nich i powiedzieć: „Nie jesteśmy tacy najgorsi, popatrzcie tam, do prawego kąta sali”.

 

Dotychczas, z dużym powodzeniem ten zabieg stosowany był à rebours wobec wyborców prawicowych („jeśli nas nie wybierzecie, przyjdzie lewica i zalegalizuje aborcję na życzenie oraz związki zoofilskie”). Tego typu taktyka prawdopodobnie znów przyniesie pożądany rezultat. Śmiało bowiem można powiedzieć, że przed wyborami rządzący dobrze – z punktu widzenia własnych interesów – odczytali nastroje społeczne. Dokonane w trakcie mijającej kadencji przesunięcie w kierunku centrum, czyli na lewo (odsunięcie Beaty Szydło czy Antoniego Macierewicza uznawanych przez wyborców PiS za reprezentantów katolickiego skrzydła partii) oraz odejście od obietnic przedwyborczych z kampanii 2015 (polityka wobec imigrantów, ochrona życia, lepsze warunki dla przedsiębiorców) sprawiło, że po prawej stronie pojawiło się miejsce, które z pewnością chętnie ktoś zajmie. By jednak naturalny rywal nie wypełnił zbyt dużej przestrzeni, niezbędne było postawienie w najwyższy stan gotowości całego aparatu propagandowego pozostającego w dyspozycji PiS.

 

Radiokomitet spisał się na medal: w trosce o drugie skrzydło, czyli przeciwną skrajność, sprawnie współdziałał z prywatnymi stacjami w „pompowaniu” poparcia dla lewicy, której przedstawiciele gościli w TVP notorycznie. „Wyciął” natomiast kandydatów Konfederacji, permanentnie pomijanych w przedwyborczych dyskusjach na antenach państwowego radia i telewizji. Sponsorowane występy kandydatów obozu władzy w mediach katolickich i „prawicowych” utwierdziły masę tradycyjnie nastawionych wyborców, że jedyną dopuszczalną opcją jest głosowanie na PiS. Tymczasem efekty osiągnięte przez Konfederację (przebieg debat w mediach prywatnych, 11 mandatów, podwojenie poparcia w stosunku do wyborów do europarlamentu, najwyższy w okręgu pośród kandydatów opozycji rezultat Grzegorza Brauna w Rzeszowie) pokazują skalę potencjału, który mógłby się uwolnić w warunkach normalnej, sprawiedliwej kampanii.

 

Sądząc po zachowaniu telewizji publicznej już po wyborach, niewiele raczej zmieni się w jej stosunku do ugrupowania, które zaszło PiS z prawej strony. Konfederacja ma jednak w swoich szeregach kilka wyrazistych postaci, deklarujących zabieganie o obronę tradycyjnych wartości. Jeśli posłowie ci dopasują język swojego przekazu do szerszego grona rodaków niż tylko swoi zwolennicy, a zarazem skutecznie odetną się od prowokatorskiego stylu Janusza Korwina-Mikke (co będzie łatwiejsze po zapowiadanym już podziale na dwa osobne koła poselskie), oznaczać to będzie, że PiS doczekał się merytorycznej opozycji stanowiącej niewielki, lecz ważny punkt odniesienia dla konserwatywnych wyborców. Jak do tej pory mamy bowiem do czynienia z kuriozalną sytuacją, w której ogromna grupa społeczna skazywana była na poparcie siły przybierającej patriotyczną i katolicką pozę, lecz rezygnującej z realnych działań w istotnych obszarach, a przy tym spychającej na margines (lub wręcz poza nawias) własne prawe skrzydło.

 

Z punktu widzenia konserwatywnego wyborcy korzystne było więc poszerzenie w Sejmie frontu obrońców życia czy też posłów świadomych zagrożenia wynikającego z nowej rewolucyjnej fali (agresywnie antykościelne lobby LGBT). Skoro realnie, a nie tylko deklaratywnie prawicowi parlamentarzyści sprowadzani są w rządzącej partii do roli egzotycznego marginesu, rozsądnym rozwiązaniem było wzmocnienie ich pozycji z zewnątrz. Świadomi, konsekwentni katolicy głosowali więc i na obrońców życia z list PiS, i z ugrupowań opozycyjnych. Patrząc na logikę postępowania szefostwa partii, dla tych pierwszych za cztery lata może w ogóle nie być już miejsca na listach wyborczych. Grunt pod „postępowe” ustawy, zgodne z liberalną agendą suflowaną przez strategicznych partnerów byłby już niemal gotowy.

 

 

Roman Motoła

 

 

Polecamy również:

Miniatura: Fotograf: Adam Chelstowski / Archiwum: Forum

     

  


DATA: 2019-10-15 11:17
AUTOR: ROMAN MOTOŁA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@@płatowiec - w wyborach do Europarlamentu głosy pro-life rozłożyły się pomiędzy Konfederację, Kukiz15kandydaci Prawicy Rzeczypospolitej, PiS, a może nawet PSL, który startował z Koalicji Europejskiej. Kluczowa sprawa to taka koordynacja, żeby nie wystawiać kilku znanych kandydatów pro-life z jednego okręgu, a tak było w okręgu 5 obwarzanek warszawski: Kaja Godek, Marian Piłka, Lidia Sankowska-Grabczuk. Najlepiej jeden wyrazisty. Kolejna sprawa, to szkoda, że nazwisko Godek nie pojawiło się w nazwie komitetu, np. Konfederacja Godek, Braun, Narodowcy.
8 miesięcy temu / płatowiec
 
Złe rozumowanie, bo wyborcy Konfederacji, np. członkowie RN, również podpisywali projekt Zatrzymaj aborcję. Czyli to często ci sami ludzie, a nie nowi. Poza tym Pani Godek startowała w wyborach do europarlamentu i zgodnie z proponowanym sposobem liczenia musiałaby mieć ponad 70 tys głosów, bo było 13 okręgów, a wtedy cała lista Konfederacji, czyli pani Godek plus inni Konfederaci z jej okręgu, otrzymała niecałe 35 tys. W tym okręgu na PiS głosowało ponad 512 tys osób, czyli nie był to malutki, nieistotny statystycznie okręg.
8 miesięcy temu / @płatowiec
 
Jeżeli Konfederacja się nie podzieli i przyjmie pod swoje skrzydła kolejne środowiska, to za 4 lata będą mieli przynajmniej tylu posłów ilu miał na początku Kukiz'15 a może i dużo więcej. Problem w tym że PiS czeka raczej dekompozycja i na jego miejsce wejdzie lewactwo. Niestety trzeba się przygotować na 4 lata bezruchu i po nich lewacką rewolucję. Duże miasta już są totalnie lewackie, w Warszawie 140 tys głosów tylko na jednego na lidera partii RAZEM.
8 miesięcy temu / wowuś
 
PiS jest partią skrajnie lewicową, na lewo od SLD i Razem. O jakim centrum autor pisze?
8 miesięcy temu / Janek
 
Zawsze byli w centrum. Zwłaszcza wtedy gdy L.Kaczynski ramię w ramię z D. Tuskiem podpisywał traktat Lizboński.
8 miesięcy temu / Xyz
 
Podejrzewam, że PiS zostanie ukarany za popieranie dotychczasowego prawa aborcyjnego, a w kolejce pewnie będzie i Konfederacja, która robiła wszystko, aby Kaja Godek nie znalazła się na głównej liście i tym samym miała możliwość zostania posłem, która to Kaja Godek jest ważną osobą w Polsce, z determinacją walczącą o życie nienarodzonych. A w ogóle nie podoba mi się ich pozew do sądu o unieważnienie wyborów i towarzysząca temu buta i pycha. Ale czy to nie obłudne, czy oni nie chcą tylko zabłysnąć, bo wiedzą, że i tak Sąd wyborów nie unieważni. Tacy głupcy to oni znowu nie są. Poza tym wątpliwe, czy gdyby się tak stało, ich wynik by się powtórzył. PiS, gdy rozwiązał Sejm za poprzedniej swojej kadencji, przegrał i rządy przejęła Platforma Obywatelska. Pycha kroczy przed klęską, tak jest zawsze. Konfederacji powiedziałabym ,,opamiętajcie się, po co te dumne spojrzenia i słowa, przecież jeszcze na nie zdecydowanie za wcześnie,,.
8 miesięcy temu / Weronika
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.