13 grudnia 2018

Prawo do pobytu czasowego w Polsce ma 200 tys. cudzoziemców. Większość jest spoza UE

(Zdjęcie ilustracyjne Michal Dyjuk / FORUM)

Jak wynika z danych opublikowanych przez Urząd ds. Cudzoziemców, w naszym kraju prawo do pobytu czasowego posiada obecnie 200 tysięcy osób. Zdecydowana większość z nich to cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej.

 

Najwięcej ważnych zezwoleń na pobyt czasowy w Polsce posiadają obywatele Ukrainy – 138 tys. Następni w zestawieniu Urzędu ds. Cudzoziemców znaleźli się obywatele Indii – 7,7 tys., Wietnamu oraz Chin – po 7 tys., a także Białorusi – 5 tys. Co więcej, obecnie najszybciej rosnącą grupą osób ubiegających się o pobyt czasowy są właśnie obywatele Białorusi, których głównym celem jest podjęcie w naszym kraju pracy zarobkowej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Z danych Urzędu ds. Cudzoziemców wynika, że aż 64 proc. cudzoziemców, którzy posiadają aktualnie prawo do pobytu czasowego jest w wieku od 20 do 39 lat. Osoby starsze tj. w przedziale wieku 40 – 59 lat stanowią 23 proc. wszystkich obcokrajowców z prawem do pobytu czasowego. Młodzież poniżej 20 roku życia stanowi jedynie 10 proc. ogółu.

 

Dla cudzoziemców najbardziej atrakcyjnym województwem Polski jest mazowieckie, w którym zezwolenia na pobyt czasowy otrzymało 64 tys. osób.  Cudzoziemcy osiedlają się także chętnie na terenie województwa wielkopolskiego oraz małopolskiego, gdzie przebywa po 20 tys. osób pochodzących z innych krajów. Obcokrajowcy mieszkają również w woj. dolnośląskim – 13,5 tys. oraz śląskim – 13 tys.

 

Zezwolenie na pobyt czasowy może być wydane na maksymalnie 3 lata w związku z m.in. podjęciem pracy, nauką lub pobytem z rodziną. Z danych wynika, że aktualnie około 77 tys. cudzoziemców posiada okres ważności zezwoleń poniżej roku. Z kolei 71 tys. tych osób od 1 do 2 lat, a około 53 tysięcy od 2 do 3 lat.

 

O zezwolenie na pobyt czasowy można ubiegać się, jeśli występują okoliczności uzasadniające zamieszkanie cudzoziemca w Polsce przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Zdecydowanie najczęstszym celem pobytu obcokrajowców w naszym kraju jest chęć podjęcia pracy – dotyczy to 65 proc. spraw. Inne przypadki to uzasadniona konieczność przebywania z rodziną (tzw. łączenie rodzin) które stanowią 13 proc. Natomiast 12 proc. tych osób uzasadnia wnioski o pobyt czasowy pobieraniem edukacji w polskich szkołach.

 

Większość cudzoziemców spoza UE przebywa w Polsce tymczasowo np. na podstawie wiz. Osoby chcące zamieszkać w naszym kraju na dłuższy okres składają w urzędach wojewódzkich wnioski o zezwolenia na pobyt, najczęściej czasowy. Osoby spełniające warunki wydania zezwolenia otrzymują dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju. W sumie ważne zezwolenia na różne formy pobytu w RP posiada obecnie około 290 tys. cudzoziemców spoza UE (w tym 200 tys. osób otrzymało pobyt czasowy).

 

Statystyki dot. posiadania prawa do czasowego pobytu znacząco odbiegają od informacji podawanych m.in. przez ważnych polityków. Szef MSZ Jacek Czaputowicz powiedział 1 grudnia br., że w Polsce przebywa obecnie ok. 2 mln Ukraińców. — Według różnych szacunków w Polsce jest już prawie 2 mln Ukraińców, którzy pracują u nas w kluczowych dziedzinach gospodarki: budownictwie, rolnictwie, usługach. Doceniamy ich wysiłki i wkład w rozwój naszego państwa — powiedział minister spraw zagranicznych. Dodał również, że w polskich szkołach uczy się już 40 tys. studentów z Ukrainy.

 

Źródło: udsc.gov.pl

 

AB, WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 141 009 zł cel: 300 000 zł
47%
wybierz kwotę:
Wspieram