DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Prawnicy o uchodźcach: „Trzeba opracować standardy gwarantujące bezpieczeństwo obywatelom”

Prawnicy o uchodźcach: „Trzeba opracować standardy gwarantujące bezpieczeństwo obywatelom”
fot.REUTERS/Jamal Saidi/FORUM
#ISLAM    #IRAK    #SYRIA    #PRAWO    #UCHODŹCY    #AZYL    #CUDZOZIEMCY    #PAŃSTWO ISLAMSKIE

Uchodźcy z Państwa Islamskiego stanowią potencjalnie poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego kraju. Konieczne jest zatem wypracowanie odpowiednich standardów mechanizmów, aby w jak największym stopniu uniknąć zamachów terrorystycznych w Polsce.

 

„Z prawnego punktu widzenia warto rozważyć, czy w ogólne możliwe jest zamknięcie granic” – zastanawiają się prof. Elwira Marszałkowska-Krześ (dyrektor Instytutu Prawa Cywilnego Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, adwokat) i Sławomir Krześ (wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu) na portalu rp.pl.

 

 – Przedstawiciele libijskiego rządu ostrzegają przed terrorystami wśród uciekinierów z Afryki. Jak twierdzą, grupy dżihadystów są przemycane do Europy w transportach imigrantów. Państwo Islamskie nie atakuje nielegalnych transportów, ponieważ samo czerpie z tego zyski. Ponadto transporty imigrantów to dobry sposób na przerzut dżihadystów wśród uciekinierów, którzy z Libii próbują dostać się na stary kontynent – tłumaczy doradca libijskiego rządu Abdul Basit Haroun.

 

Dubajska telewizja Al An twierdzi z kolei, że dżihadyści z ISIS używają skradzionych paszportów obywateli zachodnich państw. Telewizja ma posiadać kopie 34 paszportów pochodzących z różnych państw, m.in. z USA, Danii, Francji, Albanii i Polski.

 

Komisja Europejska tymczasem chce, by kraje członkowskie w najbliższych dwóch latach przyjęły 20 tysięcy uchodźców przebywających w obozach poza Unią Europejską, np. przy granicy z Syrią. Na przesiedlenie do Unii Bruksela przeznaczyła aż 50 mln euro. Polska, zgodnie z wytycznymi Komisji, miałaby przyjąć ich prawie tysiąc. „Analizujemy dwa niewątpliwie kluczowe prawa: prawo do samostanowienia, a co za tym idzie, swobody przemieszczenia się przez osoby trzecie niebędące obywatelami polskimi, i prawo do ochrony życia obywateli polskich” – piszą prawnicy na portalu rp.pl.

 

Traktat z Lizbony zmieniający traktat o Unii Europejskiej i traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską wprowadził do traktatu o Unii Europejskiej rozdział IV „Przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości”. W rozdziale tym problematykę imigrantów reguluje art. 63 ust. 1: „Unia rozwija wspólną politykę w dziedzinie azylu, ochrony uzupełniającej i tymczasowej ochrony, mającą na celu przyznanie odpowiedniego statusu każdemu obywatelowi państwa trzeciego wymagającemu międzynarodowej ochrony oraz mającą na celu zapewnienie przestrzegania zasady non-refoulement. Polityka ta musi być zgodna z konwencją genewską z 28 lipca 1951 r. i protokołem z 31 stycznia 1967 r. dotyczącymi statusu uchodźców, jak również z innymi odpowiednimi traktatami”. Równocześnie jednak w art. 61e czytamy: „Niniejszy tytuł [w skład którego wchodzi art. 63] nie narusza wykonywania przez Państwa Członkowskie obowiązków dotyczących utrzymania porządku publicznego i ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego”.

 

„Analiza teleologiczna przepisu art. 63 ust. 1 traktatu o Unii Europejskiej w powiązaniu z art. 2 ust. 1 zd. 1 konwencji praw człowieka i podstawowych wolności, z uwzględnieniem orzecznictwa ETPC, prowadzi do oczywistej konkluzji, że każde państwo europejskie ma prawo chronić bezpieczeństwo swoich obywateli i gdy dochodzi do kolizji dóbr: prawa do bezpieczeństwa obywateli własnych z prawem do samostanowienia obywateli innych państw (imigrantów), państwo może dbać o interes obywateli własnych nawet kosztem ograniczenia prawa imigrantów” – podkreślają prawnicy.

 

Co istotne, w Rzeczypospolitej Polskiej priorytet ochrony obywateli jest nie tylko prawem, ale wręcz konstytucyjnym obowiązkiem. Państwo ma bezwzględny obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom polskim i dopiero gdy prawa imigrantów nie kolidują z prawem do bezpieczeństwa obywateli polskich – powinno zapewnić prawo godnego pobytu imigrantom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

„Apelujemy zatem do Rządu RP: nie pozostawiajmy uchodźców z krajów ogarniętych wojną samym sobie, ale zadbajmy przede wszystkim i ponad wszystko o bezpieczeństwo własnych obywateli. Podejmujmy rozważania o przyjęciu uchodźców do Polski dopiero w sytuacji, gdy opracowane będą standardy i mechanizmy gwarantujące bezpieczeństwo naszym obywatelom” – zaznaczają adwokaci.

 

Źródło: rp.pl

KRaj
DATA: 2015-07-13 10:09
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie ma pieniędzy na sprowadzenie naszych rodaków ze wschodu , a są na "import" terrorystów z Afryki.W jesiennych wyborach winni powinni dostać czerwoną kartkę.
ponad 5 lat temu / cynik
 
Niech uchodźców przyjmą ci którzy ten bajzel na Bliskim Wschodzie spowodowali. Waszygton powinien być najlepszym miejscem dla nich do zamieszkania.
ponad 5 lat temu / Niktoś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.