DZIŚ JEST:   04   SIERPNIA   2020 r.

Św. Jana Marii Vianneya
Św. Rajnera ze Splitu, męczennika
 
 
 
 

Prawie bilion dolarów za polskie straty z II wojny światowej. Znamy szacunki

Prawie bilion dolarów za polskie straty z II wojny światowej. Znamy szacunki
Fot. You Tube / Muzeum Powstania Warszawskiego

Na blisko 900 miliardów dolarów szacowane są straty, które nasz kraj poniósł w czasie II wojny światowej – wynika z opracowania zaprezentowanego podczas wtorkowego posiedzenia zespołu ds. reparacji.

 

Spośród kilku dostępnych szacunków szef zespołu Arkadiusz Mularczyk za najbardziej wyczerpujące temat uznał rachuby Biura Odszkodowań Wojennych przy Prezydium Rady Ministrów, z 1947 roku. Mówi ono o wartości strat wynoszącej wówczas 50 miliardów dolarów, czyli według dzisiejszych notowań tej waluty – około 886 miliardów USD.

 

Opracowanie BOW, zaprezentowane przez eksperta zespołu Józefa Menesa, wyróżnia „zniszczenia kapitału rzeczowego”, „zabranej produkcji i usług w okresie okupacji”, „utraconą produkcję w okresie powojennym wskutek zniszczenia kapitału”, „utracone nadwyżki produkcyjne osób uśmierconych i dotkniętych kalectwem” czy też „utraconą produkcję wskutek obniżenia wydajności pracy ludzkiej rentowności kapitału w okresie powojennym”.

 

Ekspert przybliżył także analogiczne raporty, autorstwa Ministerstwa Prac Kongresowych rządu londyńskiego (z września 1944 roku), komisji Ministerstwa Finansów (1951 r.) oraz Komisji do Opracowania Problemu Odszkodowań Niemieckich (1970 r.).

 

Dokumenty uwzględniały obszar Polski z 1945 roku, bez ziem zachodnich i północnych, obejmujący łącznie około 210 tysięcy kilometrów kwadratowych.

 

Biuro Analiz Sejmowych wydało opinię, zgodnie z którą Polska ma tytuł do roszczeń odszkodowawczych. Przeciwnego zdania są eksperci niemieckiego Bundestagu.

 

 

Źródło: TVP Info

RoM

 

 

 

 


DATA: 2019-03-05 19:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Parobki tak chętnie liczą te straty, "ciekawe" na czyje zlecenie... jamochłon lichwiarski musi z czegoś żyć, a tu nie chcą już dobrowolnie płacić. Jeśli by nawet, daj Boże, nie powąchamy z tego ani dolara.
ponad 1 rok temu / agricola
 
My??? Proszę mnie wykluczyć z tego MYYY! Jaki wpływ ma Naród na władze okupacyjne?! Gdzie, jak i kiedy po 1926 roku Naród był suwerenem?
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
@Andrzej BR Najpierw sami zdajmy sprawę z tego, co złego nasz naród wyrządził innym. Wszak to my poparliśmy francuskiego Antychrysta, a wcześniej ichnią rewolucję. To my zaniechaliśmy pomocy dla upadającej pod zalewem bolszewizmu Rosji, wczaśniej aktywnie wspierając proto-bolszewickie powstanie antyrosyjskie z początku XX wieku. To my na długo przez rewolucją francuską praktykowaliśmy demokrację. Jak zdejmiemy z Orła Białego masońskie gwiazdy, a hymn z pochwałą francuskiego Antychrysta zamienimy na inny, to może Opatrzność zlituje się nad naszym narodem. Do tego jeszcze musimy powstrzymać się przed tradycją szkalowania bliskowschodnich narodów wojna w Iraku, planowana inwazja na Iran, cofnąć nacjonalizację dzieci polskie Jugendamty, nie mówiąc już o ustawowym nazwaniu aborcji złem. Nasz kraj to awangarda postępu, która to unika jedynie postępowych ekscesów, aby tym dłużej przetrwać i stale wspierać masońskie ideały, których uczymy dzieci na lekcjach historii.
ponad 1 rok temu / aaa
 
To jeszcze 300mld dla spadkobierców "mienia bezspadkowego" i wyjdziemy 700mld na plusie. Niestety, jak w kawałach o Łotyszach, biliona nie ma a jest te 300mld do spłacenia.
ponad 1 rok temu / aaa
 
Widzę, że masturbacja tymi wirtualnymi odszkodowaniami przedłuża się na kolejny rok.
ponad 1 rok temu / Dx2ta
 
Nigdy nie zapomnijmy zniszczenia jakie spowodowały walki 1-ej Wojny Światowej! Zabory to było mało, większość wojennych scen rujnowało RP! Ponad 80% majątku Polaków było zrujnowanych!!! Policzyć to już tylko sam Stwórca może, to nie na ludzkie rozumki i głębokie zanurzenia, potworność czynów naszych wrogów musi poruszyć wreszcie Sprawiedliwość Wszechmocnego, bo nie ma rachunku, który by nasze krzywdy wyrównał! Po prostu kompletujmy Listy ZBRODNI, by w każdym przypadku ataku czy pomówienia, prosto w te parchate gały rzucić: Fakty, Krzywdy, ZBRODNIE niezaprzeczalne, ale z wielkim nakładem środków i terroru, załgane do bólu! Oxford i Fabian Instytut mają w swoich archiwach wszelkie plany za to odpowiedzialne!!!
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.