DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 16  >   CREDO

Ks. Gilles Wach ICRSP

Prawdziwy obraz kapłana


Świat potrzebuje kapłanów – ta prosta prawda nie jest wymysłem Kościoła chcącego podkreślić ważność własnego posłannictwa, ale podstawą dzieła Odkupienia naszego Pana Jezusa Chrystusa, Najwyższego Kapłana Nowego Przymierza.
 

Pierwszym i jedynym kapłanem w pełnym tego słowa znaczeniu jest sam Chrystus, który na zawsze pozostanie pośrednikiem między Bogiem a ludzkością. Jego życie, począwszy od wcielenia aż po wniebowstąpienie w chwale, określa raz na zawsze postać kapłana. Bóg stał się człowiekiem, by pełnić kapłańską misję, by umrzeć na krzyżu i założyć Kościół stanowiący kontynuację Odkupienia w dziejach świata.

Wszystkie czyny Zbawiciela miały charakter kapłański, czyli ekspiacyjny: przynosiły uzdrowienie, umocnienie i pocieszenie. Jako Bóg i człowiek, Jezus Chrystus mógł stać się Najwyższym Kapłanem, Pontifex Maximus, pośrednikiem między boskością a ludzkością, i wykorzystując swoją naturę ludzką zanurzoną w posłuszeństwie, pokorze i miłości, odbudować most łączący wieczność z doczesnością, zniszczony niegdyś przez naszą pychę i niedbalstwo.

Społeczeństwa wszystkich czasów próbowały przywrócić relację z boskością poprzez rozliczne ofiary i pseudokapłańskie działania. Jedynie Bóg potrafił zaspokoić tę ludzką potrzebę pojednania z nadprzyrodzonością, by w konsekwencji człowiek mógł powrócić do życia w zgodzie ze ­Stwórcą.

Oczekiwany przez stworzenie Mesjasz miał być kapłanem, którego najwyższa ofiara przywróciłaby światu utraconą równowagę. Kapłanem tym jest Chrystus Pan, który po wsze czasy złożył w rękach Kościoła ofiarę z siebie i pragnie być obecny w słabej naturze ludzkiej swoich sług.

Aby zrozumieć istotę katolickiego kapłana, trzeba wznieść oczy ku niebu, kontemplując najwyższego Ojca, Boga-człowieka i Baranka złożonego w ofierze na życie wieczne.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Na grzywnę w wysokości 4,3 tys. zł i zapłatę kosztów postępowania skazany został asesor komorniczy, który w październiku ubiegłego roku nawoływał do spalenia siedziby Ordo Iuris. Komisja Dyscyplinarna nakazała też mężczyźnie przeproszenie Instytutu i przekazanie przeprosin do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Komorniczej celem opublikowania na stronie internetowej KRK. Wpis jaki mężczyzna umieścił na Twitterze był komentarzem do nielegalnego protestu środowisk proaborcyjnych, jaki odbył się przed siedzibą Instytutu.

 

 
 

Posłowie Lewicy oraz aktywiści objęci patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich usiłują wprowadzić do polskiego systemu prawnego niechrześcijańskie pochówki ekologiczne. Chodzi na przykład o mieszanie prochów zmarłych z nasionami drzew. To modna na Zachodzie alternatywa dla chrześcijańskiego grzebania zmarłych.

 

Czterdziestu pięciu z pięćdziesięciu senatorów zasiadających w wyższej Izbie kongresu poparło wniosek, by nie poddawać byłego prezydenta Donalda Trumpa po raz kolejny procedurze impeachmentu. Chociaż inicjatywa nie powiodła się, komentatorzy wskazują, że to wyraźny znak, iż były szef Białego Domu nie zostanie skazany za domniemane podżeganie do szarży na Kapitol, w wyniku której śmierć poniosło pięć osób.

 

Prof. Jan Talar, który zajmuje się wybudzaniem chorych ze śpiączki od ponad 40 lat przekonuje, że najgorsze w sprawie Polaka z Plymuth jest to, że mimo przebywania w stanie wegetatywnym „rozumiał sytuację”.

 

Jestem w stanie wyobrazić sobie Szymona Hołownię biorącego udział we Mszy, a nawet przyznającego się do odmawiania różańca. Problem w tym, że w jednej ręce ściskał będzie koralik, a w drugiej długopis, którym podpisze ustawę legalizującą homozwiązki. Lider ruchu Polska 2050 przekształca stowarzyszenie w partię i jest zdeterminowany by zdobyć władzę. Na każdych zasadach, a – co najważniejsze – w zupełnie nowych warunkach.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.