DZIŚ JEST:   23   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jana Kapistrana
Św. Józefa Bilczewskiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 16  >   CREDO

Ks. Gilles Wach ICRSP

Prawdziwy obraz kapłana


Świat potrzebuje kapłanów – ta prosta prawda nie jest wymysłem Kościoła chcącego podkreślić ważność własnego posłannictwa, ale podstawą dzieła Odkupienia naszego Pana Jezusa Chrystusa, Najwyższego Kapłana Nowego Przymierza.
 

Pierwszym i jedynym kapłanem w pełnym tego słowa znaczeniu jest sam Chrystus, który na zawsze pozostanie pośrednikiem między Bogiem a ludzkością. Jego życie, począwszy od wcielenia aż po wniebowstąpienie w chwale, określa raz na zawsze postać kapłana. Bóg stał się człowiekiem, by pełnić kapłańską misję, by umrzeć na krzyżu i założyć Kościół stanowiący kontynuację Odkupienia w dziejach świata.

Wszystkie czyny Zbawiciela miały charakter kapłański, czyli ekspiacyjny: przynosiły uzdrowienie, umocnienie i pocieszenie. Jako Bóg i człowiek, Jezus Chrystus mógł stać się Najwyższym Kapłanem, Pontifex Maximus, pośrednikiem między boskością a ludzkością, i wykorzystując swoją naturę ludzką zanurzoną w posłuszeństwie, pokorze i miłości, odbudować most łączący wieczność z doczesnością, zniszczony niegdyś przez naszą pychę i niedbalstwo.

Społeczeństwa wszystkich czasów próbowały przywrócić relację z boskością poprzez rozliczne ofiary i pseudokapłańskie działania. Jedynie Bóg potrafił zaspokoić tę ludzką potrzebę pojednania z nadprzyrodzonością, by w konsekwencji człowiek mógł powrócić do życia w zgodzie ze ­Stwórcą.

Oczekiwany przez stworzenie Mesjasz miał być kapłanem, którego najwyższa ofiara przywróciłaby światu utraconą równowagę. Kapłanem tym jest Chrystus Pan, który po wsze czasy złożył w rękach Kościoła ofiarę z siebie i pragnie być obecny w słabej naturze ludzkiej swoich sług.

Aby zrozumieć istotę katolickiego kapłana, trzeba wznieść oczy ku niebu, kontemplując najwyższego Ojca, Boga-człowieka i Baranka złożonego w ofierze na życie wieczne.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Prześladowania chrześcijan najbardziej zaostrzyły się w Azji Południowej i Wschodniej. Jest to obecnie najbardziej niebezpieczny region świata jeśli chodzi o stopień represji – wynika z raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

 
 

22 października Ross Marchand w artykule „Sprytniejsze i bardziej sprawiedliwe zasady podatkowe mogą prowadzić do przyjaźni polsko-amerykańskiej” zamieszczonym na stronie Townhall.com ubolewał, że Polska nie chce dopuścić inwestorów amerykańskich pragnących wydobywać polską miedź i srebro. Utrzymujemy zbyt wysokie podatki dla inwestorów z zewnątrz, chcących wydobywać nasze surowce.

 

Irakijczycy nie chcą wojsk amerykańskich, opuszczających Syrię w obliczu ofensywy tureckiej, która została wstrzymana na kilka dni. Urzędnicy iraccy, w tym wojsko Iraku poinformowało we wtorek, że amerykańskie siły nie mogą przebywać w ich kraju. Amerykanów nie chcą także irakijscy Kurdowie. Szef Pentagonu pilnie udał się do Bagdadu.

 

Według Prokuratury w Częstochowie osoby niosące wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą nie popełniły przestępstwa obrazy uczuć religijnych. W związku z tym instytucja umorzyła postępowanie w tej sprawie.  

 

Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka powiedział, że temat święcenia żonatych mężczyzn nie tylko w rejonie Amazonii, ale w całym Kościele powszechnym najprawdopodobniej będzie kontynuowany po zakończeniu obrad synodu.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.