DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 5  >   Temat numeru: W obliczu kryzysu

Marcin Masny

Prawdziwy koniec XX wieku


Kryzys gospodarczy kładzie kres stuleciu szaleństwa. Zapewne wyłoni się z niego nowy świat, oby wyzwolony z toksycznych oparów nihilizmu.

Historycy uważają, że wiek XIX zaczął się wraz z rewolucją we Francji, a skończył, gdy wybuchła I wojna światowa. Byłoby to więc najdłuższe stulecie w dziejach. Wiek XX siłą rzeczy musiał okazać się wyjątkowo krótki. Niektórzy sądzą, że skończył się wraz z upadkiem realnego socjalizmu w 1989 lub 1991 roku. Te daty jednak okazały się dla cywilizacji ludzkiej mniej brzemienne w skutkach niż np. rok 1968, rok globalnej rewolucji przeciw podstawom ludzkiej cywilizacji. Wiek XX był bowiem krótki, ale boleśnie intensywny. Obfitował w krwawe rewolucje i wojny, jakich ludzkość wcześniej nie doświadczyła przynajmniej od stuleci. Co jednak najgorsze, narzucił miliardom ludzi ideologię agresywnego pogaństwa negującego nie tylko Boga, ale też wszystkie wartości ludzkie. Znaczna część ludzkości pogrążyła się w konsumpcyjnym, niemal zwierzęcym infantylizmie odgradzającym ją od dojrzałości w sensie czysto ziemskim i nie tylko.

Skąd się to wzięło? Józef Ratzinger, zanim został papieżem, jako teolog dziejów nieraz wnikał w rozwój niszczycielskiej idei, która od początku czasów nowożytnych próbowała opanować świat. Wreszcie się jej udało, oby nie na długo. Ale idea ta musiała paść na dogodne podłoże, żeby wydać zatruty owoc. Tym gruntem był wiek XIX. Dla Zachodu i naśladujących Zachód kultur (np. Japonii i Rosji) było to stulecie nigdy przedtem ani potem niewidzianej koniunktury. Gospodarka rozwijała się w olbrzymim tempie, a jednocześnie ogromne masy ludności nie rezygnowały z dzietności. Było coraz więcej bogactwa i coraz więcej ludzi. Dziś natomiast - jak widzimy - bogactwo rośnie za cenę bezdzietności.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Sami więc z siebie nic nie potrafimy chyba tylko zło, które właśnie jest brakiem dobra, porządku, siły. Jeżeli uznamy tę prawdę i spoglądniemy na Boga, od którego otrzymujemy w każdej chwili wszystko, co mamy, natychmiast widzimy, że On, Bóg, i więcej dać może i pragnie jako najlepszy Ojciec dać nam wszystko, co nam jest potrzebne. Gdy jednak dusza sobie przypisuje to, co jest darem Bożym, czyż Pan Bóg może ją obsypywać łaskami? Przecież wtedy utwierdzałby ją w fałszywym i aroganckim mniemaniu.

 
 

1948 - w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzu ZWZ-AK wsławionym misją w obozie śmierci Auschwitz, członku organizacji WIN.

 

Delegacja z Izraela, która 13 maja przyleciała do Polski, chciała spotkać się z przedstawicielami Ambasady USA w Warszawie. Tematem rozmów miały być m.in. żydowskie roszczenia majątkowe. Marcin Makowski na łamach wp.pl podaje, że Amerykanie odmówili spotkania nie chcąc zaostrzania konfliktu pomiędzy Polską a Izraelem.

 

Niemiecka kanclerz Angela Merkel ma być jednym z kandydatów do objęcia fotela szefa Rady Europejskiej, informuje „Die Welt”. Zdaniem redakcji, polityk miałaby otrzymać poparcie m.in. ze strony państw Grupy Wyszehradzkiej i zastąpić na stanowisku Donalda Tuska.

 

W Lyonie doszło do poważnej eksplozji ładunku wybuchowego, który ranił co najmniej 6 osób. Zdarzenie miało miejsce w centrum miasta przy ul. Victora Hugo. Świadkowie relacjonują, że na skutek wybuchu, cała okolica została pokryta białym pyłem.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.