DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 5  >   Temat numeru: W obliczu kryzysu

Marcin Masny

Prawdziwy koniec XX wieku


Kryzys gospodarczy kładzie kres stuleciu szaleństwa. Zapewne wyłoni się z niego nowy świat, oby wyzwolony z toksycznych oparów nihilizmu.

Historycy uważają, że wiek XIX zaczął się wraz z rewolucją we Francji, a skończył, gdy wybuchła I wojna światowa. Byłoby to więc najdłuższe stulecie w dziejach. Wiek XX siłą rzeczy musiał okazać się wyjątkowo krótki. Niektórzy sądzą, że skończył się wraz z upadkiem realnego socjalizmu w 1989 lub 1991 roku. Te daty jednak okazały się dla cywilizacji ludzkiej mniej brzemienne w skutkach niż np. rok 1968, rok globalnej rewolucji przeciw podstawom ludzkiej cywilizacji. Wiek XX był bowiem krótki, ale boleśnie intensywny. Obfitował w krwawe rewolucje i wojny, jakich ludzkość wcześniej nie doświadczyła przynajmniej od stuleci. Co jednak najgorsze, narzucił miliardom ludzi ideologię agresywnego pogaństwa negującego nie tylko Boga, ale też wszystkie wartości ludzkie. Znaczna część ludzkości pogrążyła się w konsumpcyjnym, niemal zwierzęcym infantylizmie odgradzającym ją od dojrzałości w sensie czysto ziemskim i nie tylko.

Skąd się to wzięło? Józef Ratzinger, zanim został papieżem, jako teolog dziejów nieraz wnikał w rozwój niszczycielskiej idei, która od początku czasów nowożytnych próbowała opanować świat. Wreszcie się jej udało, oby nie na długo. Ale idea ta musiała paść na dogodne podłoże, żeby wydać zatruty owoc. Tym gruntem był wiek XIX. Dla Zachodu i naśladujących Zachód kultur (np. Japonii i Rosji) było to stulecie nigdy przedtem ani potem niewidzianej koniunktury. Gospodarka rozwijała się w olbrzymim tempie, a jednocześnie ogromne masy ludności nie rezygnowały z dzietności. Było coraz więcej bogactwa i coraz więcej ludzi. Dziś natomiast - jak widzimy - bogactwo rośnie za cenę bezdzietności.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie  
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Kościół jest jeden, święty, powszechny i apostolski – to nasza wiara, wiara Kościoła Katolickiego. Trwający właśnie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to doskonała okazja do spojrzenia na jedność – Kościoła i chrześcijan, różnorodność i istniejące dziś tendencje zaciemniające perspektywę wiary.

 
 

Gościem Pawła Chmielewskiego w programie „W imię zasad” był dr Filip Furman, dyrektor Centrum Nauk Społecznych i Bioetyki w Instytucie na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

 

Kraje, które nie są w Unii Europejskiej wynegocjowały lepsze umowy. Otrzymują więcej szczepionek i szybciej. USA, Izrael czy Wielka Brytania są dzisiaj w dużo lepszej sytuacji niż kraje, w imieniu których umowę negocjowała Unia Europejska – przyznał szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów i pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk.

 

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Norwegia po raz kolejny naruszyła prawa rodziców. Sprawa dotyczyła kobiety, której odebrano córkę ze względu na m.in. częściowo błędnie zdiagnozowane problemy psychiczne. Dziecko przez cztery lata pozostawało w pieczy zastępczej, mimo późniejszej poprawy stanu zdrowia matki i wzrostu jej stopnia dojrzałości. W tej sprawie interweniował Instytut Ordo Iuris, który występował w postępowaniu jako tzw. przyjaciel sądu.

 

W środkowonigeryjskim stanie Niger porwano a następnie w okrutny sposób zabito ks. Johna Gbakaana, proboszcza parafii św. Antoniego w miejscowości Gulu (diecezja Minna). O zdarzeniu, do którego doszło 15 stycznia, oznajmił 17 bm. ks. John Jatau, proboszcz parafii św. Teresy w Madali, również z tej diecezji.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.