DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 5  >   Temat numeru: W obliczu kryzysu

Marcin Masny

Prawdziwy koniec XX wieku


Kryzys gospodarczy kładzie kres stuleciu szaleństwa. Zapewne wyłoni się z niego nowy świat, oby wyzwolony z toksycznych oparów nihilizmu.

Historycy uważają, że wiek XIX zaczął się wraz z rewolucją we Francji, a skończył, gdy wybuchła I wojna światowa. Byłoby to więc najdłuższe stulecie w dziejach. Wiek XX siłą rzeczy musiał okazać się wyjątkowo krótki. Niektórzy sądzą, że skończył się wraz z upadkiem realnego socjalizmu w 1989 lub 1991 roku. Te daty jednak okazały się dla cywilizacji ludzkiej mniej brzemienne w skutkach niż np. rok 1968, rok globalnej rewolucji przeciw podstawom ludzkiej cywilizacji. Wiek XX był bowiem krótki, ale boleśnie intensywny. Obfitował w krwawe rewolucje i wojny, jakich ludzkość wcześniej nie doświadczyła przynajmniej od stuleci. Co jednak najgorsze, narzucił miliardom ludzi ideologię agresywnego pogaństwa negującego nie tylko Boga, ale też wszystkie wartości ludzkie. Znaczna część ludzkości pogrążyła się w konsumpcyjnym, niemal zwierzęcym infantylizmie odgradzającym ją od dojrzałości w sensie czysto ziemskim i nie tylko.

Skąd się to wzięło? Józef Ratzinger, zanim został papieżem, jako teolog dziejów nieraz wnikał w rozwój niszczycielskiej idei, która od początku czasów nowożytnych próbowała opanować świat. Wreszcie się jej udało, oby nie na długo. Ale idea ta musiała paść na dogodne podłoże, żeby wydać zatruty owoc. Tym gruntem był wiek XIX. Dla Zachodu i naśladujących Zachód kultur (np. Japonii i Rosji) było to stulecie nigdy przedtem ani potem niewidzianej koniunktury. Gospodarka rozwijała się w olbrzymim tempie, a jednocześnie ogromne masy ludności nie rezygnowały z dzietności. Było coraz więcej bogactwa i coraz więcej ludzi. Dziś natomiast - jak widzimy - bogactwo rośnie za cenę bezdzietności.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Francuski sąd w środę nakazał szwajcarskiemu bankowi inwestycyjnemu UBS zapłacić rekordową grzywnę w wysokości ponad 4,5 miliarda euro (około 15,54 miliardów złotych) za nielegalne pozyskiwanie zamożnych francuskich klientów, by pomóc im uniknąć płacenia podatków. Z zasądzonej kwoty, 800 milionów euro miałoby trafić bezpośrednio do francuskiego rządu.

 

 
 

Amerykański aktor Jussie Smollett, który miał zostać napadnięty i torturowany przez dwóch niezidentyfikowanych rasistów i homofobów został oskarżony o składanie fałszywych zeznań. Okazuje się, że atak na jego osobę został starannie zaplanowany i wyreżyserowany przez niego samego.

 

Czechy zaskarżyły dyrektywę Unii Europejskiej, która prowadzi do rozbrojenia obywateli i ogranicza prawo do posiadania broni. Argumenty czeskiej strony to m.in. brak związku tej dyrektywy z faktyczną walką z terroryzmem oraz ograniczanie wolności obywatelskich.

 

Kieleccy radni jednogłośnie podjęli uchwałę o wykreśleniu z grona honorowych obywateli Kielc 31 żołnierzy Armii Czerwonej. Wydarzenie ma charakter symboliczny, gdyż uchwałę przyjęto w czasie rozpoczynających się już w całej Polsce uroczystości związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak dała odpór dziennikarkom stacji TVN, które w krzyżowym ogniu pytań domagały się odpowiedzi w sprawie twittu, wzywającego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego do wycofania się z podpisania deklaracji LGBT+. Pani Kurator w rzeczowy i logiczny sposób, po kolei obalała wszystkie twierdzenia dziennikarek.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.