DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 5  >   Temat numeru: W obliczu kryzysu

Marcin Masny

Prawdziwy koniec XX wieku


Kryzys gospodarczy kładzie kres stuleciu szaleństwa. Zapewne wyłoni się z niego nowy świat, oby wyzwolony z toksycznych oparów nihilizmu.

Historycy uważają, że wiek XIX zaczął się wraz z rewolucją we Francji, a skończył, gdy wybuchła I wojna światowa. Byłoby to więc najdłuższe stulecie w dziejach. Wiek XX siłą rzeczy musiał okazać się wyjątkowo krótki. Niektórzy sądzą, że skończył się wraz z upadkiem realnego socjalizmu w 1989 lub 1991 roku. Te daty jednak okazały się dla cywilizacji ludzkiej mniej brzemienne w skutkach niż np. rok 1968, rok globalnej rewolucji przeciw podstawom ludzkiej cywilizacji. Wiek XX był bowiem krótki, ale boleśnie intensywny. Obfitował w krwawe rewolucje i wojny, jakich ludzkość wcześniej nie doświadczyła przynajmniej od stuleci. Co jednak najgorsze, narzucił miliardom ludzi ideologię agresywnego pogaństwa negującego nie tylko Boga, ale też wszystkie wartości ludzkie. Znaczna część ludzkości pogrążyła się w konsumpcyjnym, niemal zwierzęcym infantylizmie odgradzającym ją od dojrzałości w sensie czysto ziemskim i nie tylko.

Skąd się to wzięło? Józef Ratzinger, zanim został papieżem, jako teolog dziejów nieraz wnikał w rozwój niszczycielskiej idei, która od początku czasów nowożytnych próbowała opanować świat. Wreszcie się jej udało, oby nie na długo. Ale idea ta musiała paść na dogodne podłoże, żeby wydać zatruty owoc. Tym gruntem był wiek XIX. Dla Zachodu i naśladujących Zachód kultur (np. Japonii i Rosji) było to stulecie nigdy przedtem ani potem niewidzianej koniunktury. Gospodarka rozwijała się w olbrzymim tempie, a jednocześnie ogromne masy ludności nie rezygnowały z dzietności. Było coraz więcej bogactwa i coraz więcej ludzi. Dziś natomiast - jak widzimy - bogactwo rośnie za cenę bezdzietności.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Były czeski przywódca skrytykował w wywiadzie dla katolickiego portalu La Nuova Bussola Quotidiana nadużywanie przez rządy epidemii do wprowadzania surowych ograniczeń społecznych. Zaznaczył, że o ile na początku rozprzestrzeniania się wirusa, gdy nieznane było jego faktyczne oddziaływanie i szkodliwość, było to jakoś uzasadnione, to już wraz z upływającymi tygodniami sytuacja miała się inaczej.

 
 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział odblokowanie w najbliższym czasie granicy z Litwą. – Ponieważ Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to można powiedzieć, że z trzema przyjaciółmi bałtyckimi będą otwarte w ciągu najbliższych dni – doprecyzował.

 

 

Propagowanie i finansowanie z pieniędzy podatników oraz wszelkich organizacji lobby homoseksualnego poprzez m.in. instytucje unijne czy władze miast oraz koncerny wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju i budowania tzw. odporności gospodarek. Światowe Forum Ekonomiczne przekonuje, że tylko te miasta, które afirmują subkulturę LGBT+ mają szansę na szybkie wyjście z szoku po pandemii COVID-19. Przedstawiciele agend oenzetowskich mówią także, iż bez upowszechnienia aborcji i sterylizacji niemożliwe jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju.

 

„Nie mogę zamknąć domu Bożego” – odpowiedział 35-letni terrorystom z Państwa Islamskiego ksiądz Ragheed Ganni. Krótko potem został zamordowany, jego proces beatyfikacyjny zakończył swój etap diecezjalny w sierpniu zeszłego roku. Niedawno ukazała się książka opisująca jego historię.

 

Prezydent Brazylii zapowiedział, że jego państwo może opuścić struktury Światowej Organizacji Zdrowia ze względu na jej jednostronną polityczną aktywność.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.