DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2020 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Tak, w Średniowieczu przedstawiano prawdziwą budowę świata, na ile doskonale potrafiono ją pojąć, a nazywa się ona Teocentryzmem, lub - częsciej - Niebocentryzmem. Polecam poczytać właśnie o Niebocentryźmie w internecie i zobaczą Państwo, że ma to sens, że jest tak, jak w tym modelu się przedstawia. Dodam jeszcze, że wtedy na poważnie zrozumie się wyrażenie "przewrót kopernikański" i będzie się można dowiedzieć, dlaczego tak bardzo lubią tę postać, że wiele rzeczy nazywa się właśnie "kopernikańskimi". Gdyby jego model był prawdziwy, to księżyc nie powinien ziębić w czasie pełni, a ziębi, nie da się wyjaśnić efektu halo, oraz zagadnienia pola magnetycznego ziemi. Płynne żelazo jest amagnetyczne! Teocentryzm - Niebocentryzm. Tylko proszę się nie zrażać, jeśli okaże się, że część filmów o tym została wykonana przez jakiś heretyków, czy ludzi nieuświadomionych o roli Kościoła Chrystusowego. Oni czekają na naszą inspirację. Króluj nam Chryste w Gdańsku i wszędzie!
9 miesięcy temu / Króluj nam!
 
Dobrze, że tekst zwraca uwagę na źródła nowoczesnej nauki w średniowieczu. Zawiera jednak istotne błędy merytoryczne. Jan Buridan nie odkrył bezwładności tylko stworzył tak zwaną teorię impetu. Impet nie jest jak bezwładność własnością ciała, ale jest przekazywany poruszającemu się ciału przez poruszyciela, aby mogło kontynuować ruch w sytuacji braku kontaktu z poruszycielem. Błędna jest także ocena potępień z roku 1277, które przez większość historyków myśli uznawane są za symboliczny koniec średniowiecza, ponieważ zwróciły się przeciwko wypracowanej przez średniowiecze jedności rozumu i wiary. Urząd nauczycielski Kościoła jak zresztą w wielu innych przypadkach (np. sprawy Galileusza) zadziałał wadliwie, traktując jako absolutne to, co jest jedynie wytworem ludzkiej myśli i dlatego zawsze podległe jest zmienności.
ponad 1 rok temu / concilliarius
 
Aha: kilka myśli o powszechnej umiejętności czytania i pisania. Czytał ten, któremu to było potrzebne i kto potrafił w ten sposób zdobytą wiedzę dobrze wykorzystać, pomnożyć i przekazać. Pisał ten, kto miał coś do napisania. W ten sposób te cenne umiejętności były dobrze wykorzystywane, do mnożenia dobra powszechnego, wiedzy o Bogu i wiedzy o człowieku i świecie. Dziś pisać i czytać umie prawie każdy, ale jaki czyni z tego pożytek? Brak czytania ze zrozumieniem tekstu jest rodzajem analfabetyzmu, nikomu się nie chce, a piszący piszą takie brednie i kłamstwa, ze aż przykro. Sztuka pisania służy do rozpowszechniania kłamstwa, a czytający je przyjmują ogłupiali. Ktoś pisze i czyta o Bogu? O Prawdzie? O Pięknie? O Mądrości? Nie uważam, aby było to osiągniecie cywilizacyjne wobec średniowiecza, biorąc pod uwagę skutki i współczesną ciemnotę. To średniowiecze kształciło ludzkie umysły, dzisiejszy świat ogłupia programowo. Pan przykładem.
ponad 1 rok temu / Antymodernista
 
Nawet jeśli średniowiecze w jakimś stopniu spowolniło rozwój nauki, to jednocześnie powstrzymywało negatywne skutki szybkiego rozwoju nauki. Czy ktoś kiedyś narzekał na bomby atomowe, biologiczne, chemiczne? Na nadmierną produkcję CO2? Na powszechnie dostępne porno w internecie?
ponad 1 rok temu / druga strona medalu
 
@Jagoda- chyba mi nie chcesz powiedziec, ze sredniowiecze zatrzymalo badania NASA do lotu na ksiezyc. Dziecino, Grecy stuleciami blokowali swoja wiedze dla obcych, tak jak i Rzymianie, dopiero ich podboj zmusil ich do czesciowej emigracji i przekazania wiedzy dalej, ale to nie znaczy, ze ktos musi z tego korzystac, tym bardziej jak uczony Grek jest niewolnikiem w rekach bogatego Rzymianina. Takie gdybanie doprowadza tylko do relatywizowania prawdziwych faktow historycznych. Rzymianie i Grecy zyli z niewolnikow, a wiec mieli czas na dlubanie w nosie i myslenie. Sredniowieczn Europa to walki plemienne o przezycie.
ponad 1 rok temu / adam
 
ludzie przestancie bzykac swymi proznymi glowkami. Nauka interesowal sie ten,kto mial szanse uczenia sie i chcial tego, a nie jak w dzisiejszych czasach, kazdy wariat musi byc po studiach. Chlop interesowal sie przyroda, gleba i to co obserwowal, analizowal i wprowadzal pozyteczne zmiany. Jesli nie bylo medycyny to kto mial ja rozwijac, jesli byla przed wiekami przez ,,madrzejszych,, w rolach przekazana (rzymian,grekow, muzulmanow), to tak i ja rozumiano. Ludzie byli pragmatykami. Dziwi tylko, ze z obserwacji chorob kobiecych, setek porodow, to wlasnie z powodu tepoty kobiet inne musialy umierac, bo nie chcialo im sie przeprowadzac analizy, i nie pieprzcie o stosach i paleniu wiedzm, bo byly te topione nad plomieniami, ktore trudnily sie opetaniem, czarami, klamstwami, a nikt nie ruszal baby, ktora zbierala i stosowala ziolka.
ponad 1 rok temu / adam
 
Czy nie należałoby zamilnąć w tej sprawie po tym co Kościół zrobił z teorią heliocentryczną. Co zrobił z rozwojem medycyny zakazując sekcji zwłok?
ponad 1 rok temu / Jagoda
 
Średniwiecze cofnęło fizykę w stosunku do osiągnięć starożytnych greków. Jeden z licznych przykładów jest podany w tekście. Zasługą średniowiecza było wg. artykułu "stworzeniu pojęcia bezwładności ? właściwości ciał materialnych jako dążących do spoczynku". No i właśnie ten pogląd (z gruntu fałszywy) zatrzymał rozwój fizyki aż do czasów, gdy protestant Newton sfomułował pierwszą zasadę dynamiki, która przeczy temu pogladowi). To dopiero umożliwiło rozwój fizyki. Przed reformacją nikt nie odważył się podważyć średniowiecznego twierdzenia. A niektórzy greccy starożytni filozofowie byli o krok od właściwego pojęcia bezwładności. Chrześcijaństwo wzieło z ich nauki to co mu pasowało a resztę zdusiło. I tak newtonowska fizyka zrodziła się wiele wieków później (kilkanaście wieków później?) niż mogła.
ponad 1 rok temu / Jagoda
 
@ Hanka "Deus est ipsum esse subsistens" Aquinata wyprowadza to określenie Boga zarówno od Arystotelesa (poprzez Avicennę) jak i z księgi Wyjścia, Exodus 3:14. Tragedią wieków średnich była schizma z 1054 roku. Dlatego Tomasz z Akwinu czytał Arystotelesa poprzez tłumaczenie z arabskiego, gdy tuż pod bokiem w Cesarstwie Rzymskim, zwanym na Zachodzie Bizancjum kwitnęły uniwersytety i biblioteki z tysiącami woluminów. Znaczny wkład do rozwoju nauki zachodniej wnieśli uczeni greccy - uciekinierzy po upadku Kontantynopola (jaki udział w tym upadku miały kraje zachodnie, niech opowiedzą historycy). I Galileusz i Kopernik w swoich dziełach dziękują greckim mistrzom.
ponad 1 rok temu / Rys
 
Wieki ciemne i bieda w Europie mają swoją przyczynę w wojującym Islamie, który przez piractwo iniemożliwiał handel śródziemnomorski, dzięki czemu Europa cofnęła się o całe wieki w rozwoju.
ponad 1 rok temu / Dyzio
 
Przecież to oczywiste.Nic nadzwyczajnego nie odkryto,że średniowiecze miało wpływ na przemiany cywilizacyjne.Bo przecież są to normalne przemiany ewolucyjne w istnieniu ludzkiej istoty na Ziemi.
ponad 1 rok temu / nn
 
Nie można zapominać o Europie wschodniej. Cesarstwo Rzymskie, zwane w Europie zachodniej Bizantyńskim trwało przynajmniej do 1453 roku. W Bizancjum pojawiło się wielu uczonych i myślicieli, choćby takich jak budowniczowie bazyliki Hagia Sophia. Wśród nich był Jan Pracowity (Filiponos, Gramatyk), który już w VI wieku doszedł do odkryć, potwierdzonych na Zachodzie dopiero w wieku XVII przez Galileusza. Jan Pracowity odrzucił m. in. pogląd Arystotelesa na próżnię i ruch. Rewizja poglądów Arystotelesa stanowiła część szerszej teorii, zwanej teorią impetu, czyli impulsu.
ponad 1 rok temu / Rys
 
Aha - a w Imperium Rzymskim wszyscy niby wszyscy czytaci i pisaci byli? :D Właśnie dzięki Kościołowi dorobek Rzymian nie przepadł. Pogląd, że ludzie się w średniowieczu nie myli to pogląd ludzi którzy w życiu żadnego opracowania w tej kwestii nie przeczytali, albo wiedzę opierają na memach. Szczyt braku higieny przypada na wiek XVIII - oświecenie w pełni.
ponad 1 rok temu / ehe
 
Skoro Autor tak bardzo chce pokazać, że chrześcijaństwo jest dobre i naukowe, a islam jest zły i ciemny, informuję, że definicja Boga z Summy Teologicznej św. Tomasza z Akwinu została zaczerpnięta od arabskiego uczonego Awicenny i brzmi "Deus est ipsum esse subsistens" - Bóg to Istota podtrzymująca samo istnienia jako takie. Rozwój europejskiej nauki ruszył po zdobyciu Toledo w XI wieku i poznaniu przejętych z rąk arabskich dzieł Arystotelesa. Koncepcja stworzenia ex nihilo jest dziełem Żydów aleksandryjskich, spisujących Septuagintę, w tym Księgi Machabejskie, a Newton nie był katolikiem.
ponad 1 rok temu / Hanka
 
Nie wierzę w to co czytam !? Uniwersytety? Ludzie w 90% nie umieli czytać ni pisać. Nastąpił upadek miast, po upadku Imperium Romanum świat pogrążył się w chaosie na wieki. A potem? Epoka stosów, podziałów (zabraniano kobietom edukacji) i brudu - epidemie brały się nie z Bożej kary ale z braku higieny bo ulice byly jednocześnie kanałami. Jeśli ktos się mył i nie chorował (jak Żydzi) czekał ich co najwyzej pogrom. Czy to wszystko było pozytywne? Odpowiedzmy sobie sami. Z Bogiem
ponad 1 rok temu / Aha
 
Średniowiecze = uniwersytety.
ponad 1 rok temu / UJ
 

Skomentuj ten arytukuł

 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.