DZIŚ JEST:   26   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 2  >   Świat z innej strony

Roman Konik

Prawdziwa pomoc czy medialny spektakl?


Pomoc biednym jest nieodłącznym aspektem chrześcijaństwa. Każdy uczeń Chrystusa winien się kierować w swym kodeksie etycznym troską o tych, którzy z różnych powodów nie są w stanie zapewnić sobie i swoim najbliższym podstawowych środków do życia. Dawanie jałmużny winno jednak, jak uczy wielowiekowa tradycja katolicka, opierać się na akcie rozumu, a nie tylko odruchu serca. Dlatego podlega ścisłym rygorom, takim jak anonimowość (jałmużna dawana w ukryciu posiada walor wielkiej cnoty w porównaniu z hojnością pokazywaną w świetle jupiterów i przy klace medialnej) bądź rzetelne rozeznanie, czy nasz datek faktycznie pomoże, czy zaszkodzi obdarowywanemu. W kontekście katolickiej wykładni kwestii udzielania jałmużny warto przyjrzeć się współczesnym organizacjom charytatywnym, lubiącym uchodzić za największych obrońców ludzi biednych i pokrzywdzonych.

Rokrocznie jesteśmy świadkami wielkich spektakli medialnych, których celem ma być materialna pomoc ubogim. Największym do tej pory tego rodzaju przedsięwzięciem była seria zorganizowanych na całym świecie przez Boba Geldofa koncertów Live Aid. Muzycy zaangażowani w tę akcję chcieli wywrzeć presję na światowych przywódcach tak zwanej grupy G8 w celu zredukowania zadłużenia krajów afrykańskich. W większości przypadków media z entuzjazmem odnosiły się do szlachetnej inicjatywy, powtarzając, że gdyby ten rodzaj myślenia, jaki reprezentują muzycy, wpisać na stałe w obieg społecznego myślenia, nędza na świecie odeszłaby do historii. Cóż może być złego w darowaniu długów bankowych? Choć to teza dosyć mocna, uważam, że jedną z głównych przyczyn nędzy na świecie jest właśnie taki rodzaj myślenia. Taka pomoc bardziej szkodzi biednym mieszkańcom Afryki, niż pomaga.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

O wyrażanie swoich poglądów w sposób akceptowalny społecznie, z poszanowaniem godności każdego człowieka, zaapelował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym Oświadczeniu wobec aktów przemocy, które uniemożliwiły w niektórych kościołach osobom wierzącym modlitwę i uczestnictwo w Eucharystii. Wydarzenia te były reakcją na ostatnią decyzję Trybunału Konstytucyjnego.  

 
 

Wulgarne hordy feministek, „tęczowych” aktywistów, przeciwników rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz wielu innych ludzi zbałamuconych przez komunistyczno-nazistowską propagandę zwolenników dzieciobójstwa w łonach matek zaatakowały kościoły i katolików w największych polskich miastach. Doszło do wielu groźnych ataków, m.in. w Katowicach i Łodzi. 

 

Porozumienie Jarosława Gowina wydało oświadczenie, w którym chce wyciszenia emocji i doprowadzenia do złagodzenia prawa aborcyjnego. Formacja wicepremiera domaga się precyzyjnych zapisów, które będą chroniły przed aborcją dzieci z zespołem Downa. Porozumienie chce jednocześnie, aby kobiety miały prawo do decyzji o aborcji w przypadku nieuleczalnych wad letalnych dziecka.

 

Cywilizacje arabska i żydowska przez wieki silnie oddziaływały - i wciąż oddziałują - na cywilizację łacińską. Czym się charakteryzują, gdzie leżą ich wielkie pułapki, a gdzie, jeżeli takowe są, elementy ciekawe i warte szerszej refleksji? O tym mówił znawca myśli Feliksa Konecznego, prof. Paweł Skrzydlewski w rozmowie z Pawłem Chmielewskim.

 

Środowiska feministyczne urządzają agresywne protesty w wielu miastach w Polsce. To nie tylko prowokacje w kościołach i przerywanie Mszy świętej. Działania lewicy to również akty przemocy fizycznej i wulgarne obelgi pod adresem Kościoła, kapłanów, wiernych, ale także obrońców życia.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.