DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 2  >   Świat z innej strony

Roman Konik

Prawdziwa pomoc czy medialny spektakl?


Pomoc biednym jest nieodłącznym aspektem chrześcijaństwa. Każdy uczeń Chrystusa winien się kierować w swym kodeksie etycznym troską o tych, którzy z różnych powodów nie są w stanie zapewnić sobie i swoim najbliższym podstawowych środków do życia. Dawanie jałmużny winno jednak, jak uczy wielowiekowa tradycja katolicka, opierać się na akcie rozumu, a nie tylko odruchu serca. Dlatego podlega ścisłym rygorom, takim jak anonimowość (jałmużna dawana w ukryciu posiada walor wielkiej cnoty w porównaniu z hojnością pokazywaną w świetle jupiterów i przy klace medialnej) bądź rzetelne rozeznanie, czy nasz datek faktycznie pomoże, czy zaszkodzi obdarowywanemu. W kontekście katolickiej wykładni kwestii udzielania jałmużny warto przyjrzeć się współczesnym organizacjom charytatywnym, lubiącym uchodzić za największych obrońców ludzi biednych i pokrzywdzonych.

Rokrocznie jesteśmy świadkami wielkich spektakli medialnych, których celem ma być materialna pomoc ubogim. Największym do tej pory tego rodzaju przedsięwzięciem była seria zorganizowanych na całym świecie przez Boba Geldofa koncertów Live Aid. Muzycy zaangażowani w tę akcję chcieli wywrzeć presję na światowych przywódcach tak zwanej grupy G8 w celu zredukowania zadłużenia krajów afrykańskich. W większości przypadków media z entuzjazmem odnosiły się do szlachetnej inicjatywy, powtarzając, że gdyby ten rodzaj myślenia, jaki reprezentują muzycy, wpisać na stałe w obieg społecznego myślenia, nędza na świecie odeszłaby do historii. Cóż może być złego w darowaniu długów bankowych? Choć to teza dosyć mocna, uważam, że jedną z głównych przyczyn nędzy na świecie jest właśnie taki rodzaj myślenia. Taka pomoc bardziej szkodzi biednym mieszkańcom Afryki, niż pomaga.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie  
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1863 – wybuchło Powstanie Styczniowe. W tym dniu Komitet Centralny ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym, wezwał wszystkich obywateli do walki oraz zapowiedział uwłaszczenie chłopów. Niestety, zawiodła strona militarna powstania.

 
 

Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł, nadanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi przetrzymywanemu przez brytyjską „służbę zdrowia” i „wymiar sprawiedliwości” w Plymouth to kwestia godzin.

 

Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To jednak nie koniec procedury. Teraz kandydaturę wiceszefa MSZ musi zaakceptować Senat.

 

„Kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu, jednocześnie będąc też miejscem organizowania koncertów muzyki klasycznej, podobnie jak to ma miejsce w innych krakowskich kościołach” – wynika z ustaleń pomiędzy władzami Krakowa oraz krakowską kurią.

 

Francuskie ministerstwo zdrowia przedstawiło dane dotyczące powikłań poszczepiennych u osób, którym zaaplikowano szczepionkę przeciwko COVID-19. Pięć osób zmarło, a u ponad 130 stwierdzono poważne przypadki skutków ubocznych.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.