DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 2  >   Świat z innej strony

Roman Konik

Prawdziwa pomoc czy medialny spektakl?


Pomoc biednym jest nieodłącznym aspektem chrześcijaństwa. Każdy uczeń Chrystusa winien się kierować w swym kodeksie etycznym troską o tych, którzy z różnych powodów nie są w stanie zapewnić sobie i swoim najbliższym podstawowych środków do życia. Dawanie jałmużny winno jednak, jak uczy wielowiekowa tradycja katolicka, opierać się na akcie rozumu, a nie tylko odruchu serca. Dlatego podlega ścisłym rygorom, takim jak anonimowość (jałmużna dawana w ukryciu posiada walor wielkiej cnoty w porównaniu z hojnością pokazywaną w świetle jupiterów i przy klace medialnej) bądź rzetelne rozeznanie, czy nasz datek faktycznie pomoże, czy zaszkodzi obdarowywanemu. W kontekście katolickiej wykładni kwestii udzielania jałmużny warto przyjrzeć się współczesnym organizacjom charytatywnym, lubiącym uchodzić za największych obrońców ludzi biednych i pokrzywdzonych.

Rokrocznie jesteśmy świadkami wielkich spektakli medialnych, których celem ma być materialna pomoc ubogim. Największym do tej pory tego rodzaju przedsięwzięciem była seria zorganizowanych na całym świecie przez Boba Geldofa koncertów Live Aid. Muzycy zaangażowani w tę akcję chcieli wywrzeć presję na światowych przywódcach tak zwanej grupy G8 w celu zredukowania zadłużenia krajów afrykańskich. W większości przypadków media z entuzjazmem odnosiły się do szlachetnej inicjatywy, powtarzając, że gdyby ten rodzaj myślenia, jaki reprezentują muzycy, wpisać na stałe w obieg społecznego myślenia, nędza na świecie odeszłaby do historii. Cóż może być złego w darowaniu długów bankowych? Choć to teza dosyć mocna, uważam, że jedną z głównych przyczyn nędzy na świecie jest właśnie taki rodzaj myślenia. Taka pomoc bardziej szkodzi biednym mieszkańcom Afryki, niż pomaga.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział odblokowanie w najbliższym czasie granicy z Litwą. – Ponieważ Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to można powiedzieć, że z trzema przyjaciółmi bałtyckimi będą otwarte w ciągu najbliższych dni – doprecyzował.

 

 
 

Propagowanie i finansowanie z pieniędzy podatników oraz wszelkich organizacji lobby homoseksualnego poprzez m.in. instytucje unijne czy władze miast oraz koncerny wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju i budowania tzw. odporności gospodarek. Światowe Forum Ekonomiczne przekonuje, że tylko te miasta, które afirmują subkulturę LGBT+ mają szansę na szybkie wyjście z szoku po pandemii COVID-19. Przedstawiciele agend oenzetowskich mówią także, iż bez upowszechnienia aborcji i sterylizacji niemożliwe jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju.

 

„Nie mogę zamknąć domu Bożego” – odpowiedział 35-letni terrorystom z Państwa Islamskiego ksiądz Ragheed Ganni. Krótko potem został zamordowany, jego proces beatyfikacyjny zakończył swój etap diecezjalny w sierpniu zeszłego roku. Niedawno ukazała się książka opisująca jego historię.

 

Prezydent Brazylii zapowiedział, że jego państwo może opuścić struktury Światowej Organizacji Zdrowia ze względu na jej jednostronną polityczną aktywność.

 

Decyzja o liczbie żołnierzy leży po stronie Stanów Zjednoczonych, prezydenta Trumpa, ale my liczymy na to, że ten kontyngent w Polsce będzie cały czas rósł – powiedział szef rządu o sprawie transferu żołnierzy USA do krajów wschodniej flanki NATO.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.