DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Prawda w czasach chaosu

Prawda w czasach chaosu

Chociaż wydane ostatnio na polskim rynku dwie książki Guido Vignellego różnią się tematyką, to jednak łączy je wspólny cel. Chodzi o przywrócenie istotnym pojęciom oraz ważnym dla Kościoła postaciom ich właściwego, zgodnego z prawdą oblicza.


Jedną z najskuteczniejszych broni, jaką posługuje się odwieczny nieprzyjaciel Boga i rodzaju ludzkiego, jest zamęt i pomieszanie pojęć. Nasz Zbawiciel, przestrzegając: „Niech wasza mowa będzie: tak-tak, nie-nie, a co nadto jest, od Złego pochodzi” (Mt 5, 37) miał na myśli wszystkie czasy, ale nasze na pewno w szczególności.


Jesteśmy dzisiaj świadkami, jak wielu powołanych do obrony wiary zdradza ją, narażając samych siebie oraz rzesze powierzonych sobie dusz na wieczne potępienie. To, oczywiście nie pierwszy taki przypadek w dziejach, by przypomnieć choćby wybuch protestantyzmu czy herezję ariańską. Jednak skala rozłamu budzi w sercach wielu wiernych uzasadnione obawy o dalsze losy Kościoła. Rozzuchwaleni wywrotowcy, zachęceni brakiem oporu (w najlepszym razie) ze strony sternika Łodzi Piotrowej oraz biernością milczącej większości, sięgają dzisiaj do samego serca katolicyzmu.


Gdy w ślad za dewastacją liturgii, odwrotem od wierności prawdzie (na rzecz relatywizmu) na naszych oczach dokonuje się w łonie Kościoła kolejny zamach na to, co najświętsze – prawo Boże i sakramenty, rozglądamy się za przewodnikami. Włoski historyk, pisarz, współzałożyciel znakomitego miesięcznika „Radici Cristiane” [Korzenie chrześcijaństwa] wyświadcza nam w tym względzie nieocenioną przysługę.


Chociaż wydane ostatnio na polskim rynku dwie książki Guido Vignellego różnią się tematyką, to jednak łączy je wspólny cel. Chodzi właśnie o przywrócenie istotnym pojęciom oraz ważnym dla Kościoła postaciom ich właściwego, zgodnego z prawdą oblicza.


W „Rewolucji duszpasterskiej” autor słowo po słowie analizuje zatem sformułowania, które dzisiaj uznać trzeba za nieodłączny element języka eklezjalnego głównego nurtu. Duszpasterstwo, towarzyszenie, rozeznawanie, miłosierdzie – cóż złego mogłoby kryć się za tymi hasłami? Diabeł tkwi jednak w treści, bowiem pod każde słowo podłożyć można inne znaczenie. I to właśnie czynią skwapliwie wrogowie katolicyzmu, którymi faktycznie są, nawet jeśli stroją się w szaty teologów i duchownych katolickich. Guido Vignelli czyni przeciwnie – posługując się autorytetem papieży, świętych, doktorów Kościoła – pokazuje, jak bardzo dominujące dziś rozumienie wymienionych pojęć odbiega od tradycyjnego nauczania.


Oto bowiem wpływowi dostojnicy przekonują nas, że eklezjalna doktryna powinna być teraz podporządkowana indywidualnemu sumieniu (na przykład w kwestii przyjmowania Ciała Pańskiego przez cudzołożników). Oto głosi się rzekomą wyższość zbiorowego sumienia i kultury nad ewangeliczną prawdą i prawem. Oto „(…) pastoralna transformacja wymaga, aby Kościół zrezygnował również z wartości do tej pory uznawanych za niepodważalne, łącznie z prawdami i prawami objawionymi przez Boga w Piśmie Świętym. Chodzi o to, aby dogmatyka, moralność, prawo i liturgia dostosowały się do wymagań współczesnego człowieka. Ciekawe, że współczesna teologia, która już prawie nie mówi o nawróceniu świata do Kościoła, mówi niekiedy wprost o nawróceniu Kościoła do świata” – pisze autor.


Jak temu wszystkiemu zaradzić? Przede wszystkim sięgnąć do źródeł, odnowić spojrzenie na prawdę zawartą w magisterium Kościoła. Osadzić na nowo swoją wiarę na zdrowych fundamentach, a wtedy nie zachwieją nią żadne burze.


Z kolei w książce „Święty Franciszek odkłamany” Guido Vignelli udowadnia, jak fałszywy jest utrwalony przez wieki wizerunek odnowiciela Kościoła. Czy założyciel jednego z najznamienitszych zakonów był pobłażliwcem zamazującym granice pomiędzy grzechem a cnotą? Czy ubóstwiał przyrodę stawiając ją na miejscu Stwórcy? Czy brzydził się orężem i stronił od wojska? Jak łatwo się domyśleć, autor przeczy wszystkim tym mitom i maluje przed naszymi oczyma portret dalece od nich odbiegający. Pierwszy franciszkanin to bowiem w rzeczywistości nauczyciel – surowy dla zatwardziałych, łagodny dla pokornych. Wojownik duchem i ciałem, bez strachu stający przed obliczem sułtana nie po to, by mu przyklaskiwać, lecz by ratować jego duszę przed zatraceniem.


Ten właśnie obraz odległy jest o lata świetlne nie tylko od popularnej mitologii świętego Franciszka, ale i od ducha naszych czasów – pełnego relatywizmu, pacyfizmu, ekologizmu oraz szeregu innych herezji, które podbijając świat, chciałyby zagarnąć także i sam Kościół święty. Niedoczekanie, ale nie możemy tym zamiarom biernie się przyglądać.


Guido Vignelli w najbliższych dniach, na zaproszenie Instytutu im. Księdza Piotra Skargi, przyjedzie do Polski by porozmawiać z czytelnikami w trakcie publicznych spotkań. Zapraszamy do wzięcia udziału!

 

RoM

 

Spotkania z Guido Vignellim

DATA: 2017-02-17 09:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

św Franciszek to postać o wiele bardziej ciekawa niż mamy w świadomości utrwalonej przez "Kwiatki" pokornego i prostodusznego brata Leona i potem sprytnie zmodyfikowanej i ocenzurowanej przez brata Bonawenturę. Człowiek twardo stąpający po ziemi pragnący radykalnie realizowac Ewangelię - niezrozumiany przez większośc w tym św Dominika - w którym przebłysk Boga dostrzegło niewielu ( ale na szczęście papież- chociaż ten kierował się też krucjatą antyheretycką wśród mas - ale ryzykował wiele)
ponad 1 rok temu / reut
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.