DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Praga chce pozbyć się pomnika komunistycznego okupanta. Rosjanie protestują

Praga chce pozbyć się pomnika komunistycznego okupanta. Rosjanie protestują
źródło: wikipedia.org

Radni dzielnicy VI w Pradze zdecydowali o przeniesieniu do muzeum stojącego pomnika sowieckiego marszałka Iwana Koniewa. Decyzję tę Rosjanie określają jako bezczeszczenie pamięci zasłużonego żołnierza, zapominając o jego roli w unicestwianiu buntów przeciw sowieckiej dominacji na Węgrzech czy w Czechosłowacji.

 

Pochodzący z czasów komunistycznej Czechosłowacji pomnik marszałka Związku Sowieckiego Iwana Koniewa powinien zniknąć z publicznej przestrzeni stolicy Czech i trafić do muzeum – tak uznali radni VI dzielnicy Pragi. Na ich decyzję wpływ mają niewątpliwie powtarzające się incydenty oblewania pomnika czerwoną farbą przez przeciwników obecności symboliki totalitarnej w czeskiej stolicy. Ostatni taki akt miał miejsce 22 sierpnia, po nim władze samorządowe zasłoniły monument plandekami rozłożonymi na specjalnie postawionym w tym celu rusztowaniu. Po protestach niektórych mieszkańców Pragi pomnik został ponownie odsłonięty, ale problem nie zniknął.

 

Przeciwko niszczeniu pomnika Koniewa zaprotestowała ambasada Federacji Rosyjskiej w Pradze, która uznała oblanie pomnika za kolejny przykład bezczeszczenia pamięci żołnierzy sowieckiej armii, która – według Rosjan – wyzwalała Czechosłowację spod okupacji faszystowskiej. Dyplomacji rosyjscy przypomnieli przy tej okazji, że Praga została uwolniona od niemieckich okupantów dopiero 9 maja 1945 roku, a operacją wojsk sowieckich dowodził marszałek Koniew. Jego pomnik stanął w VI dzielnicy 9 maja 1980 roku.

 

Wśród Prażan po 1989 roku coraz powszechniejsza stawała się wiedza o roli Koniewa nie tylko w 1945 roku, ale także podczas zniszczenia buntu Węgrów w 1956 roku czy polityki Moskwy wobec „praskiej wiosny” w 1968 roku.

 

Wiadomość o przygotowaniach do przeniesienia pomnika Iwana Koniewa do muzeum zbulwersowała niewielu Prażan. Przed budynkiem, w którym obradowali radni VI dzielnicy protestowało ok. 40 osób, opowiadających się za pozostawieniem monumentu z komunistycznych czasów na dotychczasowym miejscu.

 

Źródła: Rubaltic.ru, Novinky.cz

JB


DATA: 2019-09-17 07:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Teraz czas na pomnik hetmana Żółkiewskiego na Kremlu- rzecz jasna nieusuwalny. Kooooniew, marszałek Kooooooniew wielki jest ???? - Piwnica pod baranami
8 miesięcy temu / Józef z Tallin
 
Popieram likwidacje wszystkich radzieckich i/lub komunistycznych pomników zarówno w Czechach jak i Polsce. Podobnie nazw ulic. A tymczasem w W-wie nadal mają sie dobrze ulica Ludwika Waryńskiego i aleja Armii Ludowej.
8 miesięcy temu / Kesja
 
Jak dla rusków taki wazny ten koniew to niech go sobie wezmą i postawią obok lenina. Przy okazji niech zdemontują pałac Braku Kultury i Nauki w Warszawie.
8 miesięcy temu / AK
 
Wysłać do Budapesztu niech Orban sobie ustawi przed kancelarią.
8 miesięcy temu / ala wilk
 
Sowieci zawsze i wszędzie protestują, gdy jakieś suwerenne państwo, chce usunąć ze swej przestrzeni publicznej znak ich obecności bądź byłej dominacji. We wszystkich państwach - byłych satelitach ZSRR - ma to taki sam przebieg, jeśli ktoś decyduje się na to, co chcą przeprowadzić radni VI dzielnicy miasta stołecznego Pragi. Ciekawe, czy państwo czeskie jako i rada miasta Pragi, nie będzie miała innego zdania ? Warto przypomnieć, że Rosjanie w Czechach nie są tak postrzegani jak w Polsce. Czesi jako nacja, jest pod niejakim wpływem ideologii panslawistycznej z centrum w Moskwie, rozpowszechnianej wśród ludów słowiańskich Europy Środkowo - Wschodniej jeszcze przez Białą Rosję jak i przez obecną Federację Rosyjską.
8 miesięcy temu / Druh Ryszard
 
40 protestującym , Czesi powinni dać bilet w jedną stronę do Rosji, do tych co rządzili okupowaną Czechosłowacją i Polską, i zmuszali do emigracji opozycjonistów bandyckiego reżimu.
8 miesięcy temu / Gerard
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.