17 września 2019

Praga chce pozbyć się pomnika komunistycznego okupanta. Rosjanie protestują

(źródło: wikipedia.org)

Radni dzielnicy VI w Pradze zdecydowali o przeniesieniu do muzeum stojącego pomnika sowieckiego marszałka Iwana Koniewa. Decyzję tę Rosjanie określają jako bezczeszczenie pamięci zasłużonego żołnierza, zapominając o jego roli w unicestwianiu buntów przeciw sowieckiej dominacji na Węgrzech czy w Czechosłowacji.

 

Pochodzący z czasów komunistycznej Czechosłowacji pomnik marszałka Związku Sowieckiego Iwana Koniewa powinien zniknąć z publicznej przestrzeni stolicy Czech i trafić do muzeum – tak uznali radni VI dzielnicy Pragi. Na ich decyzję wpływ mają niewątpliwie powtarzające się incydenty oblewania pomnika czerwoną farbą przez przeciwników obecności symboliki totalitarnej w czeskiej stolicy. Ostatni taki akt miał miejsce 22 sierpnia, po nim władze samorządowe zasłoniły monument plandekami rozłożonymi na specjalnie postawionym w tym celu rusztowaniu. Po protestach niektórych mieszkańców Pragi pomnik został ponownie odsłonięty, ale problem nie zniknął.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Przeciwko niszczeniu pomnika Koniewa zaprotestowała ambasada Federacji Rosyjskiej w Pradze, która uznała oblanie pomnika za kolejny przykład bezczeszczenia pamięci żołnierzy sowieckiej armii, która – według Rosjan – wyzwalała Czechosłowację spod okupacji faszystowskiej. Dyplomacji rosyjscy przypomnieli przy tej okazji, że Praga została uwolniona od niemieckich okupantów dopiero 9 maja 1945 roku, a operacją wojsk sowieckich dowodził marszałek Koniew. Jego pomnik stanął w VI dzielnicy 9 maja 1980 roku.

 

Wśród Prażan po 1989 roku coraz powszechniejsza stawała się wiedza o roli Koniewa nie tylko w 1945 roku, ale także podczas zniszczenia buntu Węgrów w 1956 roku czy polityki Moskwy wobec „praskiej wiosny” w 1968 roku.

 

Wiadomość o przygotowaniach do przeniesienia pomnika Iwana Koniewa do muzeum zbulwersowała niewielu Prażan. Przed budynkiem, w którym obradowali radni VI dzielnicy protestowało ok. 40 osób, opowiadających się za pozostawieniem monumentu z komunistycznych czasów na dotychczasowym miejscu.

 

Źródła: Rubaltic.ru, Novinky.cz

JB

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram