28 marca 2018

Czy spowiedź przed Świętami jest obowiązkowa? Sprawdziliśmy w Katechizmie i Prawie kanonicznym!

(Zdjęcie ilustracyjne. FOT.Daniel Dmitriew/FORUM)

Wraz ze zbliżającą się Wielkanocą wiele osób zadaje sobie pytanie: czy przed Świętami należy obowiązkowo przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania? Katechizm Kościoła Katolickiego, Kodeks prawa kanonicznego oraz Przykazania kościelne odnoszą się do tego zagadnienia.

 

„Kościół zobowiązuje wiernych do uczestniczenia w niedziele i święta w Boskiej liturgii i do przyjmowania Eucharystii przynajmniej raz w roku, jeśli to jest możliwe w Okresie Wielkanocnym po przygotowaniu się przez sakrament pojednania. Ale Kościół gorąco zaleca jednak wiernym przyjmowanie Najświętszej Eucharystii w niedziele i dni świąteczne lub jeszcze częściej, nawet codziennie” – czytamy w 2042 punkcie Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Z kolei Kodeks prawa kanonicznego stwierdza, że „każdy wierny po przyjęciu Najświętszej Eucharystii po raz pierwszy ma obowiązek przyjmować ją przynajmniej raz w roku” (KPK 920 par. 1), zaś Przykazania kościelne precyzyjnie określają przyjęcie Eucharystii na Wielkanoc jako obowiązek – „Każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku na Wielkanoc przyjąć Komunię Świętą”. Do spowiedzi natomiast przystąpić należy przynajmniej jeden raz w roku – „Każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku spowiadać się ze swoich grzechów”. Nie ma tu więc mowy o konkretnym okresie roku liturgicznego, jednak naturalne jest łączenie przyjęcia Komunii Świętej w Wielkanoc ze spowiedzią w okresie poprzedzającym Zmartwychwstanie – Wielkim Poście.

 

Komunia Święta przyjęta jeden raz w roku – najlepiej w okresie wielkanocnym – oraz poprzedzająca ją spowiedź to obowiązek, swoisty plan minimum. Katolik musi być jednak zawsze gotowy na przyjęcie Eucharystii – musi trwać w stanie łaski uświęcającej, a więc unikać grzechów, szczególnie ciężkich. Kościół zachęca nas zarówno do częstego korzystania z łask, jakimi chce nas obdarzyć Jezus Chrystus w Najświętszym Sakramencie, jak i do oczyszczania naszych dusz w konfesjonałach, w sakramencie pokuty i pojednania. Częsta spowiedź i Komunia Święta to bowiem najlepsza droga do przemiany życia i nawrócenia się na drogę Ewangelii.

 

 

Jak dobrze przygotować się do sakramentu pokuty i pojednania?

Aby zobaczyć więcej należy kliknąć TUTAJ!

  

 

MWł

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 333 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram