DZIŚ JEST:   05   GRUDNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
 
 
 
 

Poznań siedzibą europejskiego centrum dowodzenia V Korpusu US Army

Poznań siedzibą europejskiego centrum dowodzenia V Korpusu US Army
Fot. Topham / Photri / FORUM

Stolica Wielkopolski została ogłoszona siedzibą wysuniętego, europejskiego stanowiska dowodzenia V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych. W Poznaniu będzie rotacyjnie stacjonować część żołnierzy z jednostki położonej na terenie stanu Kentucky.

 

 

W lutym amerykańskie dowództwo ogłosiło decyzję o reaktywacji V Korpusu, który swą główną siedzibę ma w Fort Knox. Zgodnie z planem, jej wysunięty punkt dowodzenia miał znajdować się w Europie, jednak dokładna lokalizacja nie była dotychczas znana.

 

W środę poznaliśmy szczegóły. „Dowództwo V Korpusu będzie składało się z około 635 żołnierzy, z których część zostanie rozmieszczona rotacyjnie na wysuniętym stanowisku dowodzenia w Poznaniu. US Army Europe spodziewa się, że pierwsza rotacja personelu rozpocznie się w październiku 2020 roku” – czytamy na stronie eur.army.mil. 

 

 

Informację potwierdziła w mediach społecznościowych ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgette Mosbacher.

 

4 sierpnia w Krakowie nowy szef korpusu, generał dywizji Jan S. Kolasheski został awansowany do stopnia generała porucznika.

 

Mamy silne relacje z naszymi polskimi sojusznikami i doceniamy wyjątkowe wsparcie, jakie zapewniają naszym rotacyjnym żołnierzom – powiedział dowódca. 

 

Podstawową misją nowego dowództwa wysuniętego będzie planowanie operacyjne, dowodzenie misją i nadzór nad siłami rotacyjnymi w Europie. Zapewni również dodatkowe możliwości wspierania sojuszników i partnerów w regionie – informuje portal amerykańskiej armii w Europie.

 

V Korpus będzie głównym uczestnikiem ćwiczeń „DEFENDER-Europe 21”, które mają odbyć się w regionie Bałkanów i Morza Czarnego od maja do czerwca 2021 roku. 

 

 

Źródła: eur.army.mil, Twitter

RoM

 

 


DATA: 2020-09-09 16:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Problemy na wschodniej granicy, a dzielni amerykańscy chłopcy schowani bezpiecznie w centrum Polski
2 miesiące temu / Koleś
 
Okupacja amerykańska i nic więcej jak przyjdzie co do czego to i tak zwieją, wzmacniać i inwestowac należy we własną obronność a nie cudzą
2 miesiące temu / Kinga
 
Dokumentem o kluczowym znaczeniu dla Polski jest: Akt stanowiący o podstawach wzajemnych stosunków, współpracy i bezpieczeństwie między NATO i Federacją Rosyjską podpisany 27 maja 1997r. w Paryżu: organizacja NATO zobowiązała się do tego, by na terytorium nowych państw członkowskich NATO, w tym Polski NIE DOSZŁO do rozmieszczenia broni atomowej, i do tego, by zadań związanych z obroną kolektywną NATO NIE REALIZOWAĆ na drodze "stacjonowania dodatkowych stałych znaczących sił bojowych" https://www.nato.int/cps/en/natohq/officialtexts25468.htm. Akt paryski został przez Polskę przyjęty w Madrycie 8-9 lipca 1997r. wskutek przyjęcia Deklaracji o euroatlantyckim bezpieczeństwie i współpracy https://www.nato.int/docu/pr/1997/p97-081e.htm.
2 miesiące temu / Ryś
 
Słusznie. Z Poznania za zachodnią granicę jest blisko, a manewr ewakuacji na teren Niemiec, to jeden z głownych elementów ćwiczonych przez naszych dzielnych amerykańskich sojuszników. Tak że ten... będzie sprawnie i szybko w razie czego.
2 miesiące temu / 123
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.