DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2021 r.

Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

Poznań: ulicami miasta przeszedł Marsz dla Życia. Pozdrowienia przekazał sam papież Franciszek!

Poznań: ulicami miasta przeszedł Marsz dla Życia. Pozdrowienia przekazał sam papież Franciszek!
Marek Lapis/FORUM

Ulicami Poznania przeszło dziś w Marszu dla Życia ok. 2,5 osób. Jego celem było budowanie przyjaznego klimatu wokół rodziny i ukazanie przywiązania do wartości rodzinnych, bowiem na jego hasło wybrano słowa „Z rodzina najlepiej...”. Swoje pozdrowienie przekazał uczestnikom Marszu papież Franciszek, który zachęcił w nim do „promowania prawdziwych wartości ludzkich, moralnych i duchowych w obronie osoby i rodziny, szczególnie do poszanowania życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci”.


Papież w swoim pozdrowieniu, które odczytano podczas festynu rodzinnego poprzedzającego wymarsz, wyraził zadowolenie, że „tak wielu ludzi, dla których troska o rodzinę i obronę życia to zadania o fundamentalnym znaczeniu, idzie w pochodach ulicami miast Polski i innych krajów świata, by manifestować miłość do życia i potrzebę jego ochrony”.


Ojciec Święty życzył też uczestnikom Marszu, by mając na uwadze hasło tegorocznego wędrowania „Z rodziną najlepiej”, zdołali „przekonać wiele środowisk, że każde poczęte dziecko jest wizerunkiem Chrystusa, który kocha życie i jest niepowtarzalnym darem dla rodziny oraz społeczeństwa”. Zachęcił w nim również „do promowania prawdziwych wartości ludzkich, moralnych i duchowych w obronie osoby i rodziny, szczególnie do poszanowania życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci”.


Jak zauważa w rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki, cieszy go, że poprzez Marsz dla Życia promowane są w Poznaniu wartości rodzinne, małżeńskie i samo życie. – Wspieramy to, co buduje społeczeństwo i Kościół. Jeśli ulegnie bowiem rozbiciu szacunek dla życia, małżeństwa i rodziny to wtedy społeczeństwo jest chore. Trzeba więc przypominać tam, gdzie to jest możliwe, o potrzebie szacunku dla życia, małżeństwa i rodziny – przekonuje metropolita poznański.


Przywołał on również hasło tegorocznego Marszu dla Życia „Z rodzina najlepiej...”. – Zwraca ono uwagę, że ogromna większość rodzin, to rodziny zdrowe, normalne rodziny. To w nich wychowuje się społeczeństwo, wychowuje się naród. Myślę, że dla rodzin ważne jest takie wsparcie jak Marsz. Mają wówczas poczucie, że nie są zostawione samym sobie – stwierdza abp Gądecki.


Wśród uczestników Marszu była Ela Lachman z rodziną. – Jesteśmy na Marszu, bo uważamy, że tutaj trzeba być. Każdy, kto ma rodzinę lub marzy o niej może to zamanifestować. Na Marszu możemy pokazać, że wartości rodzinne są w naszym życiu bardzo ważne – zauważa mama 7 dzieci.


Do Poznania dotarła także 10-osobowa grupa z Bractwa Małych Stópek ze Szczecina z ks. Tomaszem Kancelarczykiem. Jak przypomina duchowny, inspiracją dla marszy dla życia była Encyklika „Evangelium vitae”. – To w niej św. Jan Paweł II prosił o marsze. One mają kilka wymiarów. Każdy marsz jest formą demonstracji, wyjścia z konkretnym przesłaniem w przestrzeń miejską. Ale trzeba też zauważyć, że marsze są ważne dla samych uczestników. To dla nich okazja do spotkania i integracji. Marsze stają się też iskrą do dalszego działania. Tak było w przypadku naszego bractwa, które swój początek ma w szczecińskim marszu dla życia – wyjaśnia ks. Kancelarczyk.


Podczas poprzedzającego Marsz festynu rodzinnego na pl. Wolności w Poznaniu wystąpił zespół Risen. Wykonał on m.in. piosenkę „Biegnij” napisaną i skomponowaną specjalnie z myślą o poznańskim Marszu.

 

Zbierano również podpisy pod projektem ustawy, zapewniającym każdemu dziecku prawo do życia od poczęcia przygotowanym przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”.


W swoim przesłaniu odczytanym przed Marszem jego komitet organizacyjny podkreślił, że chce zwrócić uwagę na „wartość ludzkiego istnienia i jednocześnie wyrazić wdzięczność za dar własnego życia, które ma wartość od poczęcia do naturalnej śmierci”. Jednocześnie zauważono jak wielkie znaczenie ma rodzina dla przyszłości Polski, Europy i świata.


Zanim uczestnicy Marszu wyruszyli przez miasto w stronę katedry, zostali pobłogosławieni przez abp. Gądeckiego. Znany poznański ewangelizator ks. Adam Pawłowski i Kazek Hojna, wodzirej lednicki ćwiczyli natomiast z uczestnikami okrzyki. Na zawołanie: „Czy wybieracie życie?” po placu niosło się chóralne „Tak!”.

Na zakończenie Marszu w katedrze sprawowana była Msza św., której przewodniczył poznański biskup pomocniczy Damian Bryl. W wygłoszonej homilii zachęcał on uczestników liturgii m.in. do modlitwy za rodziców, aby potrafili patrzeć na swoje dziecko jako dar od Pana Boga.


Módlmy się i za tych rodziców, którym trudno jest przyjąć ten dar, którzy na życie, które się pojawiło patrzą jak na przeszkodę i zmagają się z przyjęciem życia. Módlmy się z nich, wspierajmy ich, bądźmy z nimi. Nie zostawiajmy ich samych – mówił bp Bryl.


Kaznodzieja zaprosił też do troski o klimat domu. – Życie jest darem i zadaniem, rodzice mają towarzyszyć dzieciom we wzroście przez mądre wychowanie. Klimatem rodziny, który jest klimatem wzrostu jest klimat wzajemnej miłości – przypomniał biskup.


Koordynowania poznańskiego Marszu dla Życia po raz czwarty podjęło się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. W skład Komitetu Organizacyjnego wchodzą także: Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej, Fundacja „Głos dla Życia”, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Poznańskiej, Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Poznańskiej oraz Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Poznańskiej i Fundacja „Otoczmy troską życie”.KAI, kra
DATA: 2016-06-14 14:51
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niech im Bóg w Trójcy Jedyny błogosławi.
ponad 4 lata temu / Milik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.