DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2019 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

Poznań: Msza święta w tysięczną rocznicę urodzin polskiego władcy

Poznań: Msza święta w tysięczną rocznicę urodzin polskiego władcy
Kazimierz Odnowiciel wracający do Polski, Wojciech Gerson [Public domain], via Wikimedia Commons

- Kazimierza, wnuka Bolesława Chrobrego, nazwano w historii Odnowicielem, bo przez różne działania zbrojne i dyplomatyczne przywrócił Polsce tereny, które zostały nam zabrane. Podtrzymywał przy tym dzieła chrystianizacji, rozpoczęte przez Mieszka I i Bolesława Chrobrego – podkreślił bp Grzegorz Balcerek, podczas Mszy świętej sprawowanej w 1000. rocznicę urodzin piastowskiego księcia Kazimierza Odnowiciela.


Bp Balcerek w homilii zwrócił uwagę na mądrość ludzi, którzy dostrzegli, że w dziele niszczenia chrześcijaństwa w X wieku zaznaczyło się dramatyczne lekceważenie praw Bożych. - Kazimierz zwrócił się z prośbą o ratunek do Matki Najświętszej, fundując figurę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, nazwanej Objawieniem Najświętszej Maryi Panny – mówił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. 


Podczas uroczystości wspominano zwłaszcza fakt założenia przez Kazimierza Odnowiciela miasta Pobiedziska, gdzie książę pokonał znaczniejsze siły wroga. - 25 lipca obchodzimy uroczyście 1000-lecie narodzin założyciela miasta. Od niedawna działa ponownie Bractwo Maryi Niepokalanej, którego członkowie wynagradzają za grzechy, włączają się w duszpasterską działalność parafii, a przede wszystkim troszczą się, by wieść o nabożeństwie do Łaskawej Pani Pobiedzisk stale się rozszerzała – mówił bp Balcerek. 


 - Jeśli poddamy się duchowi Jezusa Chrystusa, duchowi Jego modlitwy «Ojcze nasz», wówczas i nasze życie przyniesie dobre owoce, których nie jesteśmy w stanie teraz przewidzieć, tak jak Kazimierz I Odnowiciel nie mógł przypuszczać, jak wielkie dobro przyniesie jego pobożność i mądrość – powiedział na zakończenie bp Balcerek. 


Kazimierz I Odnowiciel (1016-1058), syn Mieszka II i Rychezy, był władcą Polski w latach 1034-1058. 

Poznańska katedra jest pierwszą na ziemiach polskich siedzibą biskupią, najstarszą i największą nekropolią Piastów. W jej podziemiach pochowano Mieszka I i księżną Dobrawę, Bolesława Chrobrego, Przemysła II, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Bolesława Pobożnego i Przemysła I.


 

Źródło: KAI

POz

DATA: 2016-07-24 13:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy była to Msza w której uczestniczył za dni swoich Kazimierz Odnowiciel?
ponad 2 lata temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "44863"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.