DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 

Poznań: modlitwa za zamordowanych przez dżihadystów na libijskiej plaży wyznawców Chrystusa

Poznań: modlitwa za zamordowanych przez dżihadystów na libijskiej plaży wyznawców Chrystusa

„Męczennicy są najbardziej wiarygodnymi i przekonującymi świadkami wiary. Oni oddawali i wciąż oddają swoje własne życie za Chrystusa” – powiedział abp Stanisław Gądecki 15 lutego podczas Mszy św. sprawowanej w sanktuarium św. Józefa w Poznaniu, w drugą rocznicę śmierci 21 męczenników koptyjskich, zamordowanych przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego na libijskiej plaży w okolicach Trypolisu.


Do sanktuarium św. Józefa w Poznaniu przybyli m. in. duchowni Ortodoksyjnego Kościoła Koptyjskiego w Niemczech oraz członkowie wspólnoty koptyjskiej mieszkający w Polsce.


 „Katolicy, prawosławni, wierni starożytnych Kościołów orientalnych: Koptowie, Syryjczycy, Ormianie, Etiopczycy, protestanci i inni chrześcijanie urzeczywistniają słowa Jezusa: „Ze względu na moje imię podniosą na was ręce i będą was prześladować (…). Będziecie znienawidzeni przez wszystkich ze względu na moje imię, ale włos wam z głowy nie spadnie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze dusze” (por. Łk 21,12-19)” – zaznaczył w homilii metropolita poznański.


Przewodniczący KEP przypomniał, że grupa 21 zamordowanych Koptów została kanonizowana przez patriarchę Tawadrosa II. Zwierzchnik Kościoła koptyjskiego wprowadził ich imiona i nazwiska do koptyjskiego „Synaxarium”, co jest procedurą analogiczną do kanonizacji w Kościele katolickim.

 

Abp Gądecki zwrócił uwagę na reakcje świata muzułmańskiego na zbrodnię dokonaną na chrześcijańskich Egipcjanach. Metropolita poznański zauważył, że jeden z czołowych ośrodków myśli islamskiej uniwersytet Al-Azhar z Kairu potępił zabójstwo Koptów, podkreślając, że „taki barbarzyński czyn nie ma nic wspólnego z żadną religią ani wartościami ludzkimi”.

 

W homilii przywołał też słowa jednego z Koptów, który w wywiadzie przeprowadzonym z nim po męczeńskiej śmierci swoich ziomków zaznaczył, że 15 lutego, kiedy dżihadyści zamordowali 21 Egipcjan, Kościół koptyjski wspomina św. Pawła, któremu ścięto głowę w taki sam sposób.

 

Metropolita poznański zwrócił uwagę na przesłanie zawarte w wypowiedzi Kopta, który podkreślił, że oni wierzą, że ta śmierć nie idzie na marne. „To jest silne przesłanie dla każdego z nas. To jest także przesłanie dla ludzi, którzy łatwo zmieniają wiarę, którzy zastanawiają się, dlaczego ci Koptowie nie przeszli na islam i nie uratowali życia” – metropolita poznański przytaczał słowa Kopta.

 

Przewodniczący KEP zwrócił też uwagę na wypowiedź Justina Welby, zwierzchnika Wspólnoty Anglikańskiej, który przemawiając w Instytucie Katolickim w Paryżu, powiedział, że nadszedł już czas, „aby przestać twierdzić, że Państwo Islamskie nie ma nic wspólnego z islamem”, a liderzy religijni muszą wziąć odpowiedzialność za działania ekstremistów, którzy wyznają ich wiarę.

 

Podczas Mszy św. modlono się o dar wytrwałości w wierze i odwagę w dawaniu świadectwa przynależności do Chrystusa dla prześladowanych chrześcijan.

 

W Polsce wspólnota Koptów liczy ok. 400−600 osób. Mieszkają w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, w Poznaniu i we Wrocławiu. Trudno dokładnie określić ich liczbę, choć w samej Warszawie na pewno mieszka 19 rodzin i kilkanaście osób stanu wolnego.


W grudniu 2014 i styczniu 2015 dżihadyści porwali w Libii 21 Koptów egipskich, którzy przybyli do tego kraju w poszukiwaniu pracy. Terroryści przetrzymywali ich przez 40 dni. Zażądali od mężczyzn, by przeszli na islam. Ponieważ odmówili, zostali zamordowani na plaży w pobliżu Trypolisu. Wideo z egzekucji terroryści umieścili w Internecie.


Szacuje się, że na świecie żyje ok. 14 mln Koptów (z tego 12 mln w Egipcie). Siedziba patriarchaty Tawadrosa II, mieści się w Kairze.KAI

luk
 


DATA: 2017-02-16 13:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.