DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Pożegnanie Heleny Kmieć. Zamordowana w Boliwii wolontariuszka spoczęła na cmentarzu w Libiążu

Pożegnanie Heleny Kmieć. Zamordowana w Boliwii wolontariuszka spoczęła na cmentarzu w Libiążu
Fot. Lukasz Gagulski / FORUM

Rodzina, przyjaciele, mieszkańcy rodzinnego miasta i salwatoriańscy wolontariusze misyjni z całej Polski pożegnali Helenę Kmieć. Uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłej w Boliwii wolontariuszki misyjnej miały charakter państwowy.

 

Helena Kmieć została zamordowana 24 stycznia 2017 roku w Cochabamba w Boliwii. Po sobotnim modlitewnym czuwaniu nad trumną wolontariuszki w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Trzebini, w niedzielę Msza św. pogrzebowa odbyła się w kościele św. Barbary w Libiążu.

 

- W chwilach trudności, kiedy patrzymy na osobę, która była tak blisko Pana Boga, uświadamiamy sobie, że my też możemy być blisko Pana Boga” - mówił prowincjał polskich salwatorianów ks. Piotr Filas SDS, pytany o to, jaki wpływ wywierała Helenka na przyjaciół ze wspólnoty misyjnej. - Moment śmierci to jedna wielka niewiadoma, ale potem każdy kolejny dzień przynosił refleksję o świętości Heleny. O niej się mówi tylko dobrze, nie dlatego, że tak wypada. Mówi się o niej dobrze, bo taka była - podkreślił ks. Filas.

 

Według niego, Helena będzie patronką wolontariatu misyjnego. - Skończyło się jej ziemskie życie, ale rozpoczęła się obecność i towarzyszenie nam z nieba. Wytyczyła nam kierunek działania, jakby przez nią Pan Bóg chciał nam przypomnieć, że życie ziemskiej się zakończy, ale prawdziwe szczęście znajduje się po drugiej stronie, w Domu Ojca - wyjaśnił.

 

- Helenka była bardzo ciepłą osobą. Wszędzie, gdzie się pojawiała, wnosiła wiele radości, optymizmu i siły. Swoim życiem i przykładem przyciągała do Boga. Nie robiła tego nachalnie, nie przyciągała do siebie, nie przesłaniała sobą Pana Jezusa - wspominała koleżankę Paulina Plucińska.

 

Z kolei Magdalena Kaczor z Wolontariatu Misyjnego „Salvator” podkreśliła, że wolontariusze z całej Polski pragną dziś podziękować Helenie za to, że przybliżała ich do Pana Boga całym swoim życiem. - Jest dla nas przykładem, jak żyć wiarą i jak radością wiary dzielić się z innymi ludźmi. Była i będzie dla nas inspiracją, by czynić dobro, służyć innym swoimi talentami - dodała.

 

Mszy św. żałobnej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Uroczystości miały charakter państwowy. Wolonatriuszka została pośmiertnie odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za działalność charytatywną i społeczną oraz za zaangażowanie w pomoc potrzebującym. Ciało Heleny Kmieć spoczęło na cmentarzu komunalnym przy kościele parafialnym św. Barbary w Libiążu.

 

 

Źródło: KAI

MA

DATA: 2017-02-19 19:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mnie jedynie interesuje czy morderstwo miało charakter kryminalny, rabunkowy czy ideologicznie lewicowy, skierowany przeciw chrześcijaństwu. Jak przeciw chrześcijaństwu, to mamy do czynienia z nową męczennicą. A jak zbrodnię z powodu napadu "tylko" rabunkowego to mamy kolejną ofiarę kryminalistów, jakich wiele w świecie. Czy złapano morderców, kim oni są i jakie mieli motywy? Tylko i aż tyle mnie interesuje. Odpowiedź na te pytania da przesłanki czy można rozpocząć proces beatyfikacyjny i dalej kanonizacyjny.
ponad 3 lata temu / dociekliwy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.