DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Pożar w Notre-Dame otwiera drogę do wielkich interesów

Pożar w Notre-Dame otwiera drogę do wielkich interesów
Fot. MAXPPP/Forum

Myliłby się ktoś uważając, że szczodrość francuskich rekinów przemysłowych i finansowych deklarujących finansową pomoc w odbudowie katedry Notre-Dame wypływa (tylko) z miłości do niej, do Kościoła bądź do historycznych pereł architektury. Jak zwykle i tym razem chodzi o stworzenie okazji do robienia wielkich interesów.

 

 

Gigantyczny ogień wybuchły 15 kwietnia w niewytłumaczony przekonująco sposób, spustoszył w kilka godzin katedrę Notre-Dame. Władze oświadczyły natychmiast, że w poszukiwaniu przyczyn katastrofy brane jest pod uwagę tylko przypadkowe podpalenie, mimo, iż wielu ekspertów – w tym były główny architekt zabytków Benjamin Mouton – uważa, że tak błyskawiczny, ogromny pożar nie mógł powstać od spięcia czy zaprószenia ognia.

 

Już wieczorem 16 kwietnia prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że chce odbudować zabytek w ciągu 5 lat. – Jesteśmy ludem budowniczych. Mamy tyle do zrekostruowania... Więc tak, odbudujemy katedrę Notre-Dame, jeszcze piękniejszą, i mam nadzieję, że zostanie ona ukończona za pięć lat. I tutaj również będziemy się mobilizować – deklarował.

 

Natychmiast posypały się pieniądze ze strony najbogatszych francuskich rodzin, właścieli wielkich, międzynarodowych firm, takich jak LVMH (200 milionów euro) i Pinault (100 mln). Państwowy Total obiecał 200 mln, milionami sypnęli też: Oreal, Bouygues, Decaux, Ladreyt z Charrière, Disney, BNP Paribas, Axa, Sanofi, BPCE, Société Generale.

 

Myliłby się ktoś uważając, że szczodrość francuskich rekinów przemysłowych i finansowych wypływa li tylko z miłości do katedry Notre-Dame, Kościoła i zabytków historycznych. Jak zwykle i tym razem chodzi o stworzenie okazji do zrobienia wielkich interesów.


24 kwietnia przedłożono pilnie w Radzie Ministrów projekt ustawy upoważniającej rząd w procesie odbudowy Notre-Dame do wydawania decyzji poprzez dekrety oraz do odstępstw od wiążących przepisów prawa krajowego i międzynarodowego, dotyczących zabytków. Prezydent jest zwolniony z wszelkich ograniczeń, które mogłyby spowolnić operację. W rzeczywistości umożliwi to prywatyzację wyspy (l’Ile de la Cité), na której znajduje się katedra.

Tego samego dnia Mathieu Lefebvre i Laurent Ackerman na portalu Katehon opublikowali dobrze udokumentowany tekst, ujawniając plan ogromnej transakcji na rynku nieruchomości, przygotowywany w czasie prezydentury François Hollanda. Chodziło o niezwykle cenną dla prywatnych grup interesu okazję pozyskania dla własnych celów klejnotów francuskiej kultury w samym sercu jednego z najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie.

Obecnie prawie wszystkie zabudowania, grunty i prawa do ziemi na wyspie należą do państwa i miasta. Budynki te prawdopobnie będą wkrótce opróżnione i przeznaczone do innych zadań. Mają się w nich mieścić urzędy miejskie, Paryska Prefektura Policji, Sąd Handlowy, ale także targ kwiatowy i dziedziniec Notre-Dame.

Faraoniczny projekt przebudowy całej Île de la Cité przewiduje wygospodarowanie 100 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowych (o wartości nieruchomości przekraczającej miliard euro), położenie na dziedzińcu Notre-Dame płyty szklanej i ogromnego kompleksu handlowego w jego podziemiach, nabrzeży dla statków i jachtów, prywatyzację aktywów publicznych oraz wprowadzenie opłat dla turystów (15 milionów odwiedzających rocznie).

Do tej pory ten ekstrawagancki projekt przekształcenia wyspy w rozległy, prywatny, komercyjny „disneyland” nie miał szans powodzenia. W miejscu tym znajduje się około trzydziestu obiektów chronionych jako zabytki. Ponadto 22-hektarowy teren jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Pożar Notre-Dame umożliwił odblokowanie sytuacji, tym bardziej, że Macron bardzo spieszył się aby uzyskać zgodę na odstępstwo od wszelkich ograniczeń. Dlatego wielkie firmy oferujące lususowe towary i usługi, przedsiębiorstwa z branży budownictwa, finansowe i ubezpieczeniowe przekazują pieniądze, by wykreować własny publiczny wizerunek dobroczyńców. W rzeczywistości to one stoją za koncepcją przebudowy historycznej wyspy.

 

Franciszek L. Ćwik

 

 

 


DATA: 2019-05-02 10:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Część pójdzie na odbudowę, a za resztę założy się fundację ND.
ponad 1 rok temu / FKK
 
Dobry tekst. Proszę rozpowszechniać, może to się przebije do umysłów ludzi nie rozumiejących teorii spisku. Wszelkie tego typu "dziwne" zdarzenia jak pożar zabytkowego obiektu należy najpierw badać pod kątek interesów wielkiego biznesu.
ponad 1 rok temu / Zoltar
 
Tylko mamona
ponad 1 rok temu / Jarkozi
 
Jakżeby inaczej?
ponad 1 rok temu / Grażyna
 
A Glinski juz pospieszył z naszymi pieniędzmi do masonskiej Francji, która celowo podpaliła Notre -Dame.
ponad 1 rok temu / panda
 
A co się stanie z relikwiami korony cierniowej. Też upaństwowione i wystawione na lincz turystycznych kpiarzy. A może dalej beszczeszczona przez środowisko MakronNerona.
ponad 1 rok temu / Wiwi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.