DZIŚ JEST:   09   KWIETNIA   2020 r.

Wielki Czwartek
Św. Marii Kleofasowej
Św. Hugona z Rouen
 
 
 
 

Pożar w Notre-Dame – znak i przestroga dla Francji i świata?

Pożar w Notre-Dame – znak i przestroga dla Francji i świata?
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu, fot. Arina Lebedeva/TASS / FORUM

Pożar paryskiej Notre-Dame to wydarzenie bez mała symboliczne – nie tylko dla Francji, lecz i całego świata chrześcijańskiego. Pożar doczekał się już wielu interpretacji, niekoniecznie katolickich. Tymczasem pewien katolicki myśliciel zinterpretował to wydarzenie z punktu widzenia katolika, powiązał je z chrześcijańską teologią dziejów. 

 

Jak zauważa John Horvat II, ze świeckiego punktu widzenia zniszczenie katedry Notre-Dame to tragedia. Wszak pożar stanowi klęskę dla zwolenników laickości. Zniszczeniu uległa bowiem prastara budowla, wpisana na listę UNESCO. To niepowetowana strata kulturowa i ekonomiczna. Jednak ta narracja jest niepełna. Opowiadanie w ten sposób historii pożaru Notre-Dame wykrzywi jej całkowite znaczenie. Jak bowiem przekonuje John Horvat zniszczenie tej katedry to znak dla Francji i całego świata.

 

Tymczasem Notre-Dame to budynek wypełniony symbolizmem. Każda jego część ma symboliczne znaczenie i cel. Przypomina o poznawalności wszechświata i jego porządku. A contrario pożar symbolizuje chaos dzisiejszego świata.  

 

Notre-Dame to bijące serce Francji, reprezentujące wszystko, co wiąże się z jej katolicką tożsamością. W efekcie Paul Claudel określił Paryż mianem autostrady prowadzącej do Notre Dame. Jak zauważa John Horvat II „budynek zawiera wszystko, co jest piękne, poetyckie i czarujące w średniowiecznym francuskim duchu. Symbolizuje szczególny sojusz Francuzów z Bogiem, potwierdzony dziejącymi się w tym kraju historycznymi wydarzeniami – tak chwalebnymi, jak i wstydliwymi”. Katedra przetrwała je wszystkie.

 

Przez długi czas Francuzi zachowali wiarę mimo dominacji ateistycznych struktur politycznych. Jednak współcześnie także społeczeństwo nad Sekwaną stało się neopogańskie i multikulturowe. John Horvat II podkreśla, że pożar symbolizował nie tylko trudności przed jakimi stoi Francja, lecz stanowił memento dla całego Zachodu. Zachodu symbolizowanego wszak przez Francję, najstarszą córę Kościoła. „Zaiste cały Zachód wyrzekł się wiary i świat podlega teraz karze [...]. Wielkotygodniowy pożar w Paryżu w pewnym stopniu symbolizuje Kościół w świeckiej Europie, który doświadcza Męki [...]”. Według Johna Horvata II najgorsze jeszcze przed nami. Niebo czeka, kiedy ludzie oddadzą się pokucie.

 

Wydarzenia w Notre-Dame i artykuł katolickiego myśliciela przypominają też o słowach, jakie wypowiedziała Matka Boża w Fatimie. Wezwała wówczas do pokuty i mówiła o karze, jaka grozi grzesznemu światu. Tymczasem dzisiejszy świat nie jest skory do żadnych form pokuty. Co ciekawe, do pożaru doszło też wkrótce po ujawnieniu listu Benedykta XVI – w bezprecedensowy sposób potępiającego kryzys wśród ludzi Kościoła.

 

Źródła: returntoorder.org / pch24.pl

mjend


DATA: 2019-04-17 12:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Katedra wpisana na listę Unesco? A kogo obchodzi sowiecka instytucja pt. Unesco?
11 miesięcy temu / Sal
 
Można to i tak interpretować, w wymiarze duchowym. Ale jest i wymiar cielesny. Kto podpalił? Kto tej samej nocy podpalił meczet Al Aksa w Jerozolimie?
11 miesięcy temu / Ryś
 
Niestety, nawet w Wielkim Poście, nie ma pokuty adekwatnej do nieprawości jaka się wszędzie dzieje. I nawróceń zbyt mało, by świat mógł zaznać resztek spokoju. Spalenie katedry pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Paryżu, jest przekroczeniem Rubikonu za którym ziszczą się zapowiedzi kar z objawień Matki Bożej w Fatimie. Wtedy nasza Pani pokazała wizjonerom Piekło, przestrzegając grzeszny świat przed nim. Nic nie pomogło. Duchowni nie przestrzegają wiernych przed rzeczywistością Piekła, a sami się nie nawracają. Wiemy z objawień, że 1/3, co trzeci duchowny do Piekła trafi. Czyściec pozostałych, ma być straszniejszy niż wszystkie cierpienia od początku świata. Czy to mało, by się obudzić z lenistwa duchowego? Widocznie tak. Więc zapowiedzi z Fatimy spełnią się. Paradoksalne jest to, że ci którzy nie chcą się nawracać, chcą mieć święty spokój. Więc niech się najpierw staną świętymi. Króluj nam Chryste!
11 miesięcy temu / ry.janszarmach3
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.