DZIŚ JEST:   23   SIERPNIA   2019 r.

Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
 
 
 
 

Pożar nie mógł rozpocząć się od zwarcia – twierdzi dawny opiekun Notre-Dame

Pożar nie mógł rozpocząć się od zwarcia – twierdzi dawny opiekun Notre-Dame
Fot. Reuters / Forum

Wielki pożar, który zniszczył katedrę, mógł uszkodzić jej ściany i naruszyć stabilność konstrukcji świątyni – uważa były główny architekt zabytków, Benjamin Mouton, który z racji swej funkcji opiekował się świątynią Notre-Dame w latach 2000-2013. Jego zdaniem, zapewnienia ministra kultury, Francka Reistera, że struktura gmachu została uratowana, są na wyrost i tak naprawdę nie wiadomo jeszcze, w jakim stanie jest obecnie budowla.

Jako główny architekt zabytków Benjamin Mouton kierował w katedrze pracami instalacyjnymi systemu przeciwpożarowego.

 
Powtarzając słowa swojego następcy Philippe'a Villeneuve'a, z którym jest w kontakcie, Benjamin Mouton twierdzi na portalu Batiactu, że wybuch pożaru z powodu prowadzonych robót konserwatorskich był całkowicie nieprawdopodobny i niemożliwy. Ekspert twierdzi, że wybuch tak dużego ognia mógł nastąpić tylko w miejscu łączenia się nawy i transeptu katedry. Wskazuje też, że „ochrona przeciwpożarowa była w katedrze na najwyższym poziomie”.
 

- W ciągu 40 lat mojego zawodowego doświadczenia nigdy nie widziałem pożaru takiego jak ten. Kiedy zająłem się systemem antypożarowym w katedrze, instalowaliśmy drogie, najwyższej klasy urządzenia.  Wiele drewnianych drzwi zastąpiono specjalnymi drzwiami antyogniowymi. Ograniczyliśmy wszystkie urządzenia elektryczne, które były zabronione na strychu – tłumaczył specjalista.

 

- Ogień nie mógł zostać wzniecony przez zwarcie elektryczne ani jakiś pojedynczy incydent. Jego wybuch wymagał silnego uderzenia cieplnego na początku, aby uruchomić taką katastrofę. Tym bardziej, że drewno dębowe jest szczególnie twarde – wyjaśniał Mouton.

 

 

FLCDATA: 2019-04-20 10:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pożar wzniecił specjalnie przygotowany przez islamistów termit taki materiał używany przez terrorystów, który bardzo szybko nabiera temperatury i pali wszystko co się znajdzie w pobliżu.
3 miesiące temu / Znawca
 
Oby badanie tej sprawy nie powierzyli Pani Anodinie i Panu Millerowi.
4 miesiące temu / sceptyk
 
To od dawn a znana metoda...sprawca " nieznany"???
4 miesiące temu / Mirek
 
To dziwne ... ale czy tak? ... to jeden z wielu przykładów totalnej hybrydowej wojny przeciwko Jezusowi Chrystusowi! ? Czy ta wojna nie była i nie jest prowadzona przez wiele lat na różne sposoby? Teraz właśnie często tak brutalnie i krwawo! ... zniszczyć własność, podstawę egzystencji i zastraszyć chrześcijan! Ale w Polsce tak jak i w Europie trwa wojna także w ?miękki? sposób, w wielu przypadkach pod pretekstem ?tolerancji,? równości ?,? wolności ?, ale także szyderczo, prześmiewczo, ordynarnie ... Czy się poddajemy ???
4 miesiące temu / Emeryt
 
Ten konserwator - czyli osoba na której ciąży współodpowiedzialność, ma oczywiście prawo mówić co chce. Ale to przynajmniej w najważniejszej części nie jest prawdą. Zinteresowanym polecam temat pożaru schodów w londyńskim metrze - w ciągu kilku sekund od zaprószenia przybrał parametry wybuchu, z wieloma ofiarami. Było to tak niesłychane podejrzewano sabotaż i silny ladunek, że aż przeprowadzono rekonstrukcję wydarzeń na specjalnie zbudowanej kopii tych pomieszczeń. Gdyż gdzie jest baaaardzo wiele starego kurzu, plus możliwość powstania silnego, ukierunkowanego ciągu... - mamy faktycznie doczynnienia z faktycznym dużym ładunkiem wybuchowo-zapalającym. Nie jestem strażakiem, niemniej zapamiętałem to ze szkoleń, oficer marynarki handl. Wystarczą sekundy od pierwszej iskry. Poza tym jest ów utajniony raport sprzed 3 lat, mówiący coś zupełnie innego niż ten tu konserwator. A artykuł wspominający o opinii jednej tylko strony nigdy nie mógłby być uznany za obiektywny.
4 miesiące temu / a ktokolwiek.
 
Według chemików i koloru żółtego dymu na początku pożaru, pożar został wzniecony mieszaniną proszków aluminium z tlenkiem żelaza i podpalone magnezowym lontem. Mieszanka ta jest używana do łączenia metali i daje temperaturę ok. 2200 stopni.
4 miesiące temu / Enorek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.