DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu
Stoyan Vassev/TASS / FORUM

W Paryżu trwa akcja gaszenia katedry Notre Dame. Historyczna świątynia stanęła w płomieniach w poniedziałek późnym popołudniem. Przyczyną potężnego pożaru jest prawdopodobnie zapalenie się drewnianego rusztowania. Pożar spowodował zawalenie się iglicy i dachu świątyni.

 

Jak informuje Reuters powołujący się na relacje świadków zdarzenia, iglica i dach katedry Notre Dame w Paryżu uległy całkowitemu zniszczeniu i zawaliły się. Sytuacja jest bardzo poważna. Policja informuje o prowadzeniu akcji mającej na celu uratowanie zabytkowych dzieł sztuki, które znajdują się w środku.

 

Średniowieczna katedra Notre Dame de Paris to jeden z najważniejszych obiektów sakralnych we Francji. Wizytówka Paryża, w której znajdują się m.in. relikwie Krzyża Świętego, stanęła w płomieniach. Ogień, który trawił dach katedry zagraża całej budowli, ale strażacy podejmują wszelkie działania prowadzące do ocalenia świątyni. Jak wynika z informacji podawanych w zagranicznych serwisach informacyjnych, przyczyną pożaru najprawdopodobniej jest zapalenie się drewnianego rusztowania w katedrze.

 

Rzecznik paryskiego magistratu powiedział, że straż pożarna zabezpieczyła najbliższą okolicę katedry Notre Dame, a ogień nie zagraża sąsiednim budynkom.

 

Na historyczny i emocjonalny wymiar pożaru paryskiej katedry Notre Dame wskazał nowo wybrany przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, abp Eric de Moulins-Beaufort. W wypowiedzi dla mediów arcybiskup Reims przypomniał, że właśnie w katedrze Notre Dame przyjął święcenia kapłańskie, ale jest też ona dla wszystkich jego rodaków symbolem Francji, miejscem historycznych wydarzeń i zgromadzeń. „Ten dramat przypomina nam, że nic na tej ziemi nie trwa wiecznie. Dużo myślę o diecezji paryskiej. Nie będzie można celebrować Mszy Krzyżma. Jest to część naszego ciała, która została zniszczona” – powiedział hierarcha.

 

 

Informacja będzie aktualizowana.

 

Źródło: CNBC, Reuters, KAI

WMa

 

 


DATA: 2019-04-16 12:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wielki ogień dewastuje świątynię ale najpierw zdewastowano chrześcijańską Francję. Czas by przejrzeli na oczy co najmniej ci młodzi, którzy byli na światowych dniach młodzieży w Polsce,którzy dziwili się ,że w Polsce można się oficjalnie modlić a nie w ukryciu
7 miesięcy temu / Darek
 
ciekawe, biorąc pod uwagę celowe podpalenia i wandalizmy ostatnio w Paryżu, we Francji, można wysnuć, że było to celowe podpalenie i takie gadanie już w czasie pożaru, ze nie da się odbudować, gaszenie pożaru też jakieś spowolnione jakby gasili stodołe, być może masoneria szykuje tą budowle na przyszłą instalacje "tzw świątyni rozumu" co miało już miejsce, albo na multi-kulti meczet.
7 miesięcy temu / jkf
 
Francja zapomniała o Bogu,Bóg zapomina o ateistycznej Francji.
7 miesięcy temu / kolo
 
Znaki czasu. Kolejny etap rewolucji masonskiej rozpoczety. Strach sie bac... Chryste Jezu miej nas w swojej opiece.
7 miesięcy temu / Darek
 
Watykan modli się za uratowanie Katedry. Jakoś nie słyszałem, aby w ostatnich czasach modlił się za galopującą ateizację Francji. Macron biadoli, że płonie tożsamość Francji. Tożsamość ??? Jakoś nie płakał nad katowanymi ostatnio przez policję francuską demonstrantami. Niech ten komunistyczno - masoński świat w końcu szlag trafi.
7 miesięcy temu / Airam
 
Dziwnym trafem w dzień odezwy do narodu zapowiedzianej przez Makarona i odwołanej z powodu pożaru
7 miesięcy temu / X
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.