DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Powtórka z Katalonii? Belgijscy Flamandowie planują referendum niepodległościowe

Powtórka z Katalonii? Belgijscy Flamandowie planują referendum niepodległościowe

Katalońskie referendum obudziło secesjonistów w różnych częściach Europy. „Flamandzki Interes” planuje przeprowadzenie w sercu Unii Europejskiej referendum, w którym mieszkańcy północnej części Belgii będą mogli opowiedzieć się za powstaniem niepodległej Flandrii. Według lidera flamandzkich separatystów Tomasa van Grikena, referendum w Katalonii nie będzie ostatnim, jakie odbędzie się w Europie.

 

Eurosceptyczni i antyimigranccy

Wyniki referendum w Katalonii dały impuls belgijskiemu ugrupowaniu „Flamandzki Interes”, które zostało założone w 2004 roku jako faktyczny sukcesor „Bloku Flamandzkiego”, rozwiązanego po procesie sądowym za swój rasistowski i ksenofobiczny charakter. Od czasu nasilenia się problemu z imigrantami na zachodzie Europy „Flamandzki Interes” prowadzi kampanię przeciw sprowadzaniu nielegalnych imigrantów do Europy. Seria zamachów terrorystycznych w miastach Europy zwiększyła poparcie belgijskich eurosceptyków i „Flamandzkiego Interesu”. Jego lider, Tomas van Griken należy do nurtu polityków nowego pokolenia (rocznik 1986), którzy nie chcą akceptować polityki elit UE. Jego partia jest reprezentowana w obydwu izbach parlamentu Belgii i ma duży wpływ na sytuację w kraju.

 

Separatyzm z długą historią i przeciw elitom

Na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych w ostatnim czasie popularyzował informacje związane z próbą ogłoszenia niepodległości przez Katalończyków. Bunt wyrażany przez niego i partię „Flamandzki Interes” ma jednak wymiar szerszy niż tylko narodowy sprzeciw wobec federalnego ustroju Królestwa Belgii. Belgię tworzą trzy regiony federalne – Region Waloński (francuskojęzyczny), Region Flamandzki (niderlandzkojęzyczny) i Region Stołeczny Brukseli (francuskojęzyczny).

 

Na stronie internetowej podpiętej pod swój profil społecznościowy van Griken reklamuje książkę własnego autorstwa pt. „Toekomst in eigen handen - opstand tegen de elites” (“Przyszłość we własnych rękach. Rewolta przeciw elitom”). Reklamując ją van Griken pisze o zdradzeniu zwykłych ludzi przez elity społeczne, polityczne i gospodarcze i pojawieniu się miejsca na ruchy sprzeciwu. Tomas van Griken w wypowiedzi dla rosyjskiej „Izwiestii”, odnosząc się do przypadku referendum katalońskiego, mówi o wiekach walki Flamandów o własną samodzielność i gotowości pójścia „katalońską drogą”.

 

Efekt domina

Lider „Flamandzkiego Interesu” przewiduje, że w Europie nadszedł teraz czas na „efekt domina” i kolejne referenda w regionach, które powinny upomnieć się o niepodległość. W ciągu ostatnich 30 lat w Europie powstało wiele ugrupowań niepodległościowych, rośnie nastawienie nacjonalistyczne i eurosceptyczne. Według van Grikena większość mieszkańców Flandrii popiera ideę referendum i oddzielenie się od francuskojęzycznej części Belgii – Walonii. Uważa on, że Europa jest w sytuacji kryzysowej, a władze Hiszpanii popełniły błąd, wysyłając policję przeciw Katalończykom wyrażającym swoje poglądy. Zarzuca też dwulicowość politykom, którzy użycie policji przeciw demonstrantom w Rosji uznają za niewłaściwe, ale przeciw demonstrantom na ulicach Barcelony już za coś normalnego. Mówiąc o obudzeniu się europejskich ruchów separatystycznych po wydarzeniach w Katalonii Toms van Griken zdaje sobie sprawę z tego, że konstytucje zakazują przeprowadzania plebiscytów niepodległościowych, ale mimo to uważa, że w wielu regionach Europy znajdą się następcy liderów autonomii katalońskiej, którzy chcą wypowiedzieć posłuszeństwo Hiszpanii. Wymienił wśród nich Basków w Hiszpanii, Flamandów w Belgii, Tyrolczyków w Austrii, Korsykanów we Francji i Szkotów w Wielkiej Brytanii.

 

Separatyzm ekonomiczny i kulturowy

Lider flamandzkich separatystów jako przyczynę ruchów politycznych podał także problemy ekonomiczne i rozdźwięk między wielkością bogactwa wnoszonego przez regiony dążące do niepodległości (Katalonia 16 proc. PKB Hiszpanii, Flandria 85 proc. PKB Belgii) w stosunku do tego co dostają w zamian od władz centralnych. Podobieństwo sytuacji Flandrii i Katalonii dotyczy w opinii Tomaa van Grikena także kwestii językowych i kulturowych. Flamandowie już od XIII wieku próbowali walczyć z zapędami francuskimi i chęcią anektowania ich ziem. Uważają oni ponadto, że obecnie język francuski ma pozycję dominującą w państwie, chociaż Flamandów jest ok. 55 proc. a francuskojęzycznych Walonów ok. 32 proc.

 

Rozdźwięk między Flamandami i Walonami przekłada się na sytuację polityczną w państwie – w 2011 roku miał miejsce kryzys parlamentarny w wyniku tarć flamandzko – walońskich. Jego skutkiem był liczący 535 dni paraliż w wyborze rządu.

 

Do przeprowadzenia referendum wzorem Katalonii separatyści potrzebowaliby większości w regionalnym parlamencie. Obecnie zbliżają się do połowy składu regionalnego parlamentu – „Flamandzki Interes” wraz z drugą partią separatystyczną „Nowym Sojuszem Flamandzkim” mają już 50 z 124 deputowanych. Nastroje antyimigranckie i błędy polityków UE mogą jednak przyczynić się do napędzenia nowego elektoratu partiom eurosceptycznym w najbliższych wyborach i powstania warunków do powtórzenia się scenariusza katalońskiego.

 

 

Jan Bereza

 

 

 


DATA: 2017-10-12 11:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@bvr chodzi o wywołanie niepokoi społecznych i rozruchów. Przyznasz że trochę to dziwnie wygląda że nagle wszyscy chcą się separować. Nie neguję pewnych ruchów niepodległościowych które mają długą czasem wielowiekową tradycję ale to co się dzieje teraz wygląda na jakąś zorganizowaną akcję. Wpouszczenie do Europy milionów nachodźców, odgrzewanie separatyzmów, zamęt, zamieszki,zamachy, krach bankowy... i stopniowo sączy się przekaz-" dla naszego bezpieczeństwa musimy utworzyć jedną armię, jedną policję, wspólne podatki...jeden rząd który wszystkich pogodzi i wtedy nastanie pokój i wszyscy będziemy szczęśliwi" I wtedy ludzie to łykną, byle tylko wrucił spokój i ciepła woda w kranie A swoją drogą przeciwnicy teori spiskowych powinni być trochę bardziej powściągliwi w swoich sarkastyczych komentarzach bo coś ostatnio doużo z tych teori zaczyna się sprawdzać... pozdrawiam
8 miesięcy temu / IzajaszGB
 
@IzajaszGB: zwolennicy teorii spiskowych powinni się zdecydować czy celem mitycznego NWO jest w końcu zniesienie granic państwowych czy mnożenie ich, bo widzę sprzeczność, albo unifikacja albo atomizacja struktur państwowych
8 miesięcy temu / bvr
 
A mnie się wydaje że te wszystkie ruchy separatystyczne to kolejny etap NWO
8 miesięcy temu / IzajaszGB
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.