DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Powszechny spis ludności zarzewiem napięcia między muzułmanami, a chrześcijanami w Bośni

Powszechny spis ludności zarzewiem napięcia między muzułmanami, a chrześcijanami w Bośni
By Ex13 (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Bruksela naciska na Bośnię, by najpóźniej do lipca opublikowała wyniki powszechnego spisu ludności, jeśli chce przyspieszenia integracji. Jest to kwestia, która dzieli muzułmanów i chrześcijan w kraju.

 

Przeprowadzony w październiku 2013 roku spis ludności jest przedmiotem licznych sporów w małym bałkańskim kraju, który podzielono na dwa częściowo niezależne podmioty z mniejszością serbską i muzułmańsko-chorwacką.

 

- Uważamy, że dalsze opóźnienia publikacji informacji mogłyby poważnie zaszkodzić jakości danych i mieć wpływ na ich znaczenie – ostrzegł Pieter Everaers, wysoki urzędnik Eurostatu. Everaers wyjaśnił, że w listopadzie 2013 r. bośniackie władze twierdziły, że kraj zamieszkuje około 3,8 mln obywateli. Mniej więcej połowę stanowią chrześcijanie (prawosławni i katolicy), a drugą połowę – muzułmanie. Jednak nawet te dane nie są wiarygodne.

 

Bośniackie Biuro Statystyczne wciąż nie ustaliło, w jaki sposób liczyć obywateli niebędących rezydentami, co z kolei ma wpływ na liczbę członków ich społeczności.

 

Bośniaccy Serbowie sprzeciwiają się uwzględnianiu w statystykach osób, które uciekły z obszaru Bośni w czasie wojny w latach 1992-1995. Po wielomiesięcznych negocjacjach Biuro Statystyczne w zeszłym tygodniu zgodziło się, by przyjąć metodologię UE bez porozumienia z Serbami.

 

- Jest to dla nas bardzo ważne, aby wiedzieć, ile osób faktycznie mieszka w kraju, czym się zajmują ci luzie, w jakim są wieku, jaki jest status ich rodziny, jakie jest ich pochodzenie etniczne i religijne – przekonywał Lars-Gunnar Wigemark, szef delegacji UE w Bośni. Metodologii unijnej nie chcą uznać przywódcy bośniackich Serbów.

 

Ostatni spis bośniacki został przeprowadzony w 1991 roku, rok przed rozpoczęciem wojny, która kosztowała życie ponad 100 tys. z nich. Połowa z liczącej 4,4 mln osób mniejszości bośniackiej straciła dach nad głową.

 

Szacuje się, że na terenie dzisiejszej Bośni zamieszkuje około 40 proc. muzułmanów, 30 proc. serbskich wyznawców prawosławia i około 10 proc. chorwackich katolików.

 

Bośnia i Hercegowina to państwo federacyjne ze stolicą w Sarajewie położone na Półwyspie Bałkańskim. Jako suwerenny kraj funkcjonuje od marca 1992 roku, kiedy to proklamowana została niepodległość Socjalistycznej Republiki Bośni i Hercegowiny, co ostatecznie doprowadziło do rozpadu Jugosławii i było jedną z przyczyn wybuchu trwającej ponad trzy i pół roku wojny domowej, zakończonej podpisaniem układu pokojowego w Dayton.

 

Kraj podzielony został na dwie główne, autonomiczne jednostki administracyjne – Federację Bośni i Hercegowiny oraz Republikę Serbską, a także znajdujący się pomiędzy nimi Dystrykt Brczko.

 

Od pewnego czasu skonfliktowani politycy Bośni i Hercegowiny grożą proklamowaniem niepodległości bośniackiej Republiki Serbskiej lub jej oderwaniem w celu przyłączenia do Serbii.

 

Źródło: euractiv.com

AS
  


DATA: 2016-05-29 15:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.