28 maja 2016

Powszechny spis ludności zarzewiem napięcia między muzułmanami, a chrześcijanami w Bośni

(By Ex13 (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

Bruksela naciska na Bośnię, by najpóźniej do lipca opublikowała wyniki powszechnego spisu ludności, jeśli chce przyspieszenia integracji. Jest to kwestia, która dzieli muzułmanów i chrześcijan w kraju.

 

Przeprowadzony w październiku 2013 roku spis ludności jest przedmiotem licznych sporów w małym bałkańskim kraju, który podzielono na dwa częściowo niezależne podmioty z mniejszością serbską i muzułmańsko-chorwacką.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Uważamy, że dalsze opóźnienia publikacji informacji mogłyby poważnie zaszkodzić jakości danych i mieć wpływ na ich znaczenie – ostrzegł Pieter Everaers, wysoki urzędnik Eurostatu. Everaers wyjaśnił, że w listopadzie 2013 r. bośniackie władze twierdziły, że kraj zamieszkuje około 3,8 mln obywateli. Mniej więcej połowę stanowią chrześcijanie (prawosławni i katolicy), a drugą połowę – muzułmanie. Jednak nawet te dane nie są wiarygodne.

 

Bośniackie Biuro Statystyczne wciąż nie ustaliło, w jaki sposób liczyć obywateli niebędących rezydentami, co z kolei ma wpływ na liczbę członków ich społeczności.

 

Bośniaccy Serbowie sprzeciwiają się uwzględnianiu w statystykach osób, które uciekły z obszaru Bośni w czasie wojny w latach 1992-1995. Po wielomiesięcznych negocjacjach Biuro Statystyczne w zeszłym tygodniu zgodziło się, by przyjąć metodologię UE bez porozumienia z Serbami.

 

– Jest to dla nas bardzo ważne, aby wiedzieć, ile osób faktycznie mieszka w kraju, czym się zajmują ci luzie, w jakim są wieku, jaki jest status ich rodziny, jakie jest ich pochodzenie etniczne i religijne – przekonywał Lars-Gunnar Wigemark, szef delegacji UE w Bośni. Metodologii unijnej nie chcą uznać przywódcy bośniackich Serbów.

 

Ostatni spis bośniacki został przeprowadzony w 1991 roku, rok przed rozpoczęciem wojny, która kosztowała życie ponad 100 tys. z nich. Połowa z liczącej 4,4 mln osób mniejszości bośniackiej straciła dach nad głową.

 

Szacuje się, że na terenie dzisiejszej Bośni zamieszkuje około 40 proc. muzułmanów, 30 proc. serbskich wyznawców prawosławia i około 10 proc. chorwackich katolików.

 

Bośnia i Hercegowina to państwo federacyjne ze stolicą w Sarajewie położone na Półwyspie Bałkańskim. Jako suwerenny kraj funkcjonuje od marca 1992 roku, kiedy to proklamowana została niepodległość Socjalistycznej Republiki Bośni i Hercegowiny, co ostatecznie doprowadziło do rozpadu Jugosławii i było jedną z przyczyn wybuchu trwającej ponad trzy i pół roku wojny domowej, zakończonej podpisaniem układu pokojowego w Dayton.

 

Kraj podzielony został na dwie główne, autonomiczne jednostki administracyjne – Federację Bośni i Hercegowiny oraz Republikę Serbską, a także znajdujący się pomiędzy nimi Dystrykt Brczko.

 

Od pewnego czasu skonfliktowani politycy Bośni i Hercegowiny grożą proklamowaniem niepodległości bośniackiej Republiki Serbskiej lub jej oderwaniem w celu przyłączenia do Serbii.

 

Źródło: euractiv.com

AS

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram