DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Powstanie plan łagodzenia restrykcji dotyczących kościołów? Grupa posłów PiS apeluje do premiera

Powstanie plan łagodzenia restrykcji dotyczących kościołów? Grupa posłów PiS apeluje do premiera

Już wkrótce niezwykle surowe i powszechnie uznawane za krzywdzące obostrzenia ograniczające liczbę uczestników Mszy świętych zaledwie do 5 osób (nie licząc kapłana i posługujących w liturgii) zostaną zastąpione przez bardziej sprawiedliwą metodę uzależniającą wypełnienie świątyni wiernymi od powierzchni kościoła. Grupa posłów PiS zauważa jednak, że nie istnieje obecnie plan dalszego łagodzenia limitów w tym zakresie. Tymczasem w kwestiach dotyczących handlu kolejne etapy odchodzenia od obostrzeń przewidują stopniową, ale konsekwentną liberalizację rozporządzeń.


Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości apelują do premiera Mateusza Morawieckiego „o zmianę planowanych regulacji związanych z możliwością uczestnictwa w zgromadzeniach religijnych”. W piśmie stwierdzają także, że dołączają „się do apelu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego o bardziej spójne, proporcjonalne i sprawiedliwe kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach”.


„Podczas wczorajszej konferencji prasowej zaprezentował Pan, wraz z Ministrem Zdrowia, plan
stopniowego zmniejszenia obostrzeń związanych z walką z pandemią koronawirusa. W pierwszym etapie zapowiedzianych działań, który ma się rozpocząć od poniedziałku 20 kwietnia, dopuszczone będzie, by w trakcie sprawowania kultu religijnego, czynności lub obrzędów religijnych – w danym obiekcie sakralnym znajdowała się jedna osoba na 15 m2. To ważny krok w kierunku normalizacji życia religijnego Polaków, za który jesteśmy wdzięczni” – czytamy w apelu posłów do premiera Morawieckiego.


„Niepokoi nas natomiast fakt, że wśród trzech kolejnych etapów znoszenia państwowych obostrzeń nie jest planowane dopuszczenie do uroczystości kościelnych większej ilości wiernych. Dla wielu Polaków możliwość udziału w liturgii kościelnej i przyjmowania sakramentów stanowi istotne źródło duchowej i psychicznej siły, tak potrzebnej do znoszenia trudów obecnej sytuacji” – piszą parlamentarzyści PiS.


„Czy w związku z tym na kolejnych etapach walki z wirusem COVID-19 możliwe jest wprowadzenie nowych rozwiązań, w jak największym stopniu bezpiecznych, jeśli chodzi o względy sanitarno-epidemiologiczne, a zarazem sprawiedliwych i uwzględniających potrzeby uczestnictwa w praktykach religijnych znacznej części polskiego społeczeństwa? Wedle zaprezentowanej przez Ministra Zdrowia prognozy, epidemia może potrwać w Polsce jeszcze nawet dwa lata. Nie wyobrażamy sobie, by nowa normalność oznaczała trwałe, liczone w latach odizolowanie większości społeczeństwa od możliwości osobistego uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej i innych obrzędach religijnych. Dlatego apelujemy do Pana Premiera o uwzględnienie potrzeb Polaków w zakresie uczestnictwa w życiu religijnym w kolejnych etapach planu stopniowego zmniejszenia obostrzeń związanych z walką z pandemią koronawirusa” – czytamy w apelu podpisanym przez grupę posłów PiS.


Politycy, którzy apelują w tej sprawie do szefa rządu to: Kazimierz Choma, Dominika Chorosińska, Anna Dąbrowska Banaszek, Elżbieta Duda, Jan Dziedziczak, Barbara Dziuk, Grzegorz Gaża, Teresa Glenc, Kazimierz Gołojuch, Agnieszka Górska, Piotr Kaleta, Mariusz Kałużny, Fryderyk Kapinos, Maria Kurowska, Jacek Kurzępa, Jerzy Małecki, Dariusz Olszewski, Anna Maria Siarkowska, Sławomir Skwarek, Katarzyna Sójka, Beata Strzałka, Piotr Uściński oraz Patryk Wicher, Tomasz Zieliński.

 

 

Źródło: materiały prasowe

Oprac.: MWł

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-04-17 15:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ustawka?
1 miesiąc temu / ?
 
pis to partia lewacki,rząd,idąc za przykładem innych lewackich rządów w Europie,przed najważniejszymi Świętami/Wielkanocnymi/praktycznie zamknął kościoły;to po prostu policzek wymierzony Chrystusowi;to formacja antychrześcijańska,chociaż się z tym po prostu nie .
1 miesiąc temu / marek
 
Z tej listy poseł Jacek Kurzępa w 2016 roku głosował za odrzuceniem projektu stop aborcji. Pamiętamy farbowane lisy.
1 miesiąc temu / Yeti
 
DOBRE I TO A CO INNI ?
1 miesiąc temu / zbigniew
 
Tak, najpierw Szumowskiemu podać potrójną dawkę szczepionki, żeby zadziałała. I to wystarczy do rozwiązania problemu
1 miesiąc temu / moher
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.