DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2020 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Powstanie nowe sanktuarium św. Józefa w Kielcach

Powstanie nowe sanktuarium św. Józefa w Kielcach

Największa parafia w mieście i w diecezji - pw. św. Józefa Robotnika, otrzyma wkrótce godność sanktuarium diecezjalnego: św. Józefa Opiekuna Rodziny.


„Uroczystość odbędzie się w Święto Rodziny 29 grudnia o godzinie 12.30. Mszę świętą odprawi wówczas biskup kielecki Kazimierz Ryczan, w asyście biskupów pomocniczych” – zapowiada proboszcz parafii ks. prałat Jan Iłczyk. W rozmowie z KAI wyjaśnia, że od wielu lat obserwuje nabożeństwo do św. Józefa, a z drugiej strony – kryzys rodzin, którym potrzebny jest patron i orędownik.„W naszej parafii nowenna do św. Józefa jest odprawiana od 1959 r., w sposób nieprzerwany i stały. Współczesne rodziny – w Kielcach i diecezji są coraz słabsze: przeżywają kryzys wiary i wzajemnych relacji, mają nieuporządkowane życie sakramentalne, są rozbite, np. przez wyjazdy do pracy poza granice kraju. Ojciec Święty Jan Paweł II w Masłowie mówił o potrzebie silnej Bogiem rodziny, wiele inicjatyw i troski poświęcają im papież Franciszek i biskup kielecki Kazimierz Ryczan” – wyjaśnia genezę inicjatywy ks. prałat Jan Iłczyk.

Parafia przygotowała statut nowego sanktuarium, który pozytywnie zaopiniował biskup kielecki.
Parafia św. Józefa Robotnika w Kielcach liczy ponad 20 tys. mieszkańców. Jest największa w mieście, w jej skład wchodzą osiedla Szydłówek, Uroczysko, Bocianek oraz Związkowiec.

Parafia została erygowana w 1958 r. przez bp. Czesława Kaczmarka, wydzielona z parafii katedralnej i św. Wojciecha. Władze nie wydały zezwolenia na budowę kościoła, dlatego w 1958 r. staraniem ks. Tadeusza Cabańskiego wzniesiono tymczasową kaplicę, poświęconą 21 września 1958 r. Tabernakulum i figurę Św. Józefa-Robotnika wykonała Zofia Wolska. Zezwolenie na budowę kościoła parafia otrzymała w 1973 r. Budowniczym kościoła był ks. proboszcz Jan Kudelski.

Dwukondygnacyjną świątynię reprezentującą współczesną architekturę sakralną zaprojektowali: Władysław Pieńkowski, Marian Szymanowski, Kinga Pieńkowska-Osińska. W 1983 r. zaczęto odprawiać Msze św. w tzw. górnym kościele. Po ponad dwudziestu latach budowy kościół konsekrował 19 listopada 1995 r. abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.

Przy wejściu głównym do kościoła umieszczono na kolumnie figurę św. Józefa z Dzieciątkiem (rzeźba Jerzego Sikorskiego). Autorem koncepcji nowego wystroju jest artysta rzeźbiarz prof. Wincenty Kućma. Istniejący ołtarz z marmuru kararyjskiego wykonał Jerzy Sikorski. W nawie umieszczono ołtarze MB Nieustającej Pomocy oraz św. Józefa. W tym ostatnim znajduje się kopia cudownego obrazu św. Józefa z Kalisza wykonana przez art. plastyka Krzysztofa Jackowskiego.KAI

kra


DATA: 2013-11-13 10:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Faktycznie, z zewnątrz jest podobny do pasażu handlowego Arkadia, gdzie dziś byłem w kinie, zwłaszcza te wieże. Ale może w środku wygląda normalnie. Wypowiadaliśmy się już kiedyś, że wolimy aby świątynia katolicka na zewnątrz i w środku wyglądała tradycyjnie (wyglądała jak kościół), to ktoś gadał, że jesteśmy zacofani.
ponad 6 lat temu / ja
 
To jest świątynia katolicka czy terminal lotniczy? W życiu nie pójdę się modlić do czegoś takiego.
ponad 6 lat temu / cynik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.