DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Powstanie muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach

Powstanie muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach
Fot. Adam Białous/PCh24.pl

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisano list intencyjny ws. powołania do życia Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach.  Zakupiono już ziemię pod budowę nowej placówki kultury. Obecnie trwa projektowanie muzeum, a w nowym roku rozpocznie się jego budowa.

 

List intencyjny podpisali m.in. minister kultury Piotr Gliński, Józef Popiełuszko – brat bł. ks. Jerzego oraz Jerzy Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku (współprowadzi je MKiDN), które będzie zarządzało placówką w Okopach. MKiDN podało na swojej stronie internetowej, że celem nowego muzeum bł. ks. Popiełuszki będzie „gromadzenie, przechowywanie, opracowanie i udostępnianie materiałów związanych z życiem działalnością i spuścizną błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz prowadzenie badań naukowych i działań edukacyjnych poświęconych czasom życia ks. Jerzego Popiełuszki”. Lokalizacja placówki w rodzinnej miejscowości niezłomnego kapłana, ma pomóc zwiedzającym zrozumieć i wczuć się w atmosferę miejsca, w którym on wzrastał w latach i w wierze. 

 

Pomysłodawcami i promotorami powstania muzeum w Okopach są członkowie patriotycznego stowarzyszenia Fundacja im. ks.  Jerzego Popiełuszki „Dobro”. Pomysł budowy muzeum zrodził się podczas zorganizowanych przez Fundację uroczystości z okazji 70 urodzin (rok 2017) kapelana warszawskiej Solidarności. Fundacja przeprowadziła w ostatnim czasie bardzo wiele działań, które wzbudziły zainteresowanie resortu kultury, a później podjęcie przez ministerstwo konkretnych działań w celu budowy muzeum. W dzieło to  bardzo aktywnie włącza się również rodzina bł. ks. Jerzego, szczególnie jego brat Józef, który prowadzi w Okopach rodzinne gospodarstwo.

 

Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki powstanie w jego rodzinnej wsi Okopy niedaleko Suchowoli (woj. podlaskie). Wykupione zostały już grunty, na których stanie muzeum. Jest to opuszczone gospodarstwo rolne w Okopach. Budowa ruszy w przyszłym roku. Obecnie nad projektami muzeum pracuje Mirosław Nizio, jeden z najbardziej uznanych polskich architektów. W nowej placówce muzealnej będzie można poznać m.in. wczesny okres życia błogosławionego, czyli od urodzenia do 19 roku życia.

 

Adam Białous

Czytaj także:
DATA: 2020-06-26 10:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A kiedy Polacy i świat poznają prawdę o męczeńskiej śmierci Świętego Księdza Jerzego Popiełuszki ??! Kiedy śledztwo, które prowadził prokurator Witkowski a któremu to prokuratorowi tą sprawę odebrano bo już za dużo wiedział nt. prawdy i morderców i wszystkich zamieszanych w ten mord również zasiadajacyxh na wysokich stanowiskach w KOŚCIELE KATOLICKIM W POLSCE, zostanie doprowadzone do końca ??! Obawiam się, że w tym muzeum dalej będzie powielane kłamstwo o tym kto zamordował Księdza Jerzego, kiedy i jak długo był więziony i torturowany i kto za tym stoi ?!! Kiedy się wreszcie dowiemy tego.?! Kiedy zostaną ujawnione nazwiska mocodawców i prawdziwych oprawców i katów Księdza Jerzego ?!! Dlaczego tak strasznie zależy hierarchom KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO W POLSCE, żeby nigdy prawda nie wyszła na jaw ?! Może ktoś zna na te pytania odpowiedź ?!
2 miesiące temu / Daro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.