DZIŚ JEST:   18   LIPCA   2018 r.

Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
 
 
 
 

Powstanie 5 ekspertyz dotyczących polskich strat w czasie wojny. Czy Niemcy zapłacą reparacje?

Powstanie 5 ekspertyz dotyczących polskich strat w czasie wojny. Czy Niemcy zapłacą reparacje?
Ruiny Warszawy w styczniu 1945. Widok na Kanonię i Rynek na Starym Mieście (zdjęcie ilustracyjne). By M. Swierczynski [Public domain], via Wikimedia

Poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS), przewodniczący parlamentarnego zespołu zajmującego się sprawą reparacji wojennych poinformował, że zlecono przygotowanie pięciu ekspertyz dotyczących strat poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej. Celem zamówionych dokumentacji będzie m.in. „oszacowanie strat ludzkich i materialnych oraz utraconego przez Polskę potencjału demograficznego” w wyniku działań niemieckich zbrodniarzy.

 

Z zapowiedzi posła PiS wynika, że każda ze zleconych ekspertyz będzie dotyczyć innego aspektu strat, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej. Ekspertyzy zostaną przygotowane przez polskich naukowców specjalizujących się w historii, ekonomii, demografii etc. Udział w pracach nad nimi wezmą również rzeczoznawcy majątkowi. Co więcej sporządzone dokumentacje staną się podstawą do stworzenia odpowiedniego raportu w sprawie reparacji wojennych.

 

Pierwsza ekspertyza dotyczyć będzie „wartości strat ludzkich”. Druga z kolei „wartości utraconego potencjału demograficznego Polski w latach 1939-2017”.

 

W trzeciej ekspertyzie zostaną przedstawione „wartości strat majątku rzeczowego ruchomego i nieruchomego poniesionego w latach 1939-1945”. W czwartej eksperci przedstawią „wartość utraconych dochodów i poniesionych przez Polskę kosztów w czasie wojny”. Ostatnia – piąta ekspertyza” dotyczyć będzie „utraconych przez Polskę dóbr kultury i dzieł sztuki”.

 

Mularczyk zapowiedział, że specjaliści opracowujący ekspertyzy będą opierać się m.in. na dokumentacjach zgromadzonych w Archiwach Państwowych, Instytucie Pamięci Narodowej, Głównym Urzędzie Statystycznym, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz zagranicznych opracowaniach dotyczących polskich strat w czasie II wojny światowej.

 

Polityk przypomniał również, że do Trybunału Konstytucyjnego został złożony wniosek o zbadanie możliwości pozywania przez Rzeczpospolitą państwa niemieckiego oraz firm niemieckich za przymusową pracę Polaków podczas wojny. - Jego celem jest zbadanie, czy przepisy - na podstawie których Niemcy korzystają z immunitetu sądowego na terenie Polski - są zgodne z konstytucją. W tej chwili państwa niemieckiego nie można pozwać przed żadnym sądem, także przed polskim – zaznaczył. Dodał, że „do dnia dzisiejszego Niemcy nie zawarły z Polską traktatu pokojowego, który regulowałby kwestię odszkodowań publicznych i indywidualnych”.

 

- Z perspektywy czasu widzimy, że Polska i Polacy byli dyskryminowani i źle traktowani. (…) Niemcy wypłacili wszystkim krajom łącznie 67 mld euro, z czego Polacy otrzymali 2 proc. (…) To pokazuje wielką dyskryminację i niesprawiedliwość – podsumował Mularczyk.

 

Źródło: gazetaprawna.pl

TK

 

 


DATA: 2018-01-07 17:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tylko Niemcy. A o zbrodniach Rosji kradzieży przez ponad 40 lat to nikt nie napisze. Kiedy polska wystąpi do Rosji o odszkodowanie oraz zwrot majątku polskiego.
6 miesięcy temu / Mamrajek
 
Oczywiście, pod warunkiem, że Polska znajdzie silnie umocowany międzynarodowy trybunał, który będzie mógł Niemcy do tego zmusić. Jak na razie, taki nie istnieje.
6 miesięcy temu / Stormer
 
Sprawiedliwa kwota to byłoby trzy i pół biliona euro w złocie knowhow towarach i usługach. Na pierwzy rzut MUSI pójść zwrot dzieł sztuki i odbudowa kilkudziesięciu polskich regionalnych bibliotek i archiwów, dziesięciu muzeów, piętnastu teatrów, trzech filharmonii (Warszaw, Gdańsk, Kraków) 120 szkół średnich o różnych profilach, w tym w każdym miejscu wojewódzkim po cztery technika pod nadzorem i ze współpracą miejscowych uczelni technicznych PLUS pięć szkół muzycznych; kolej wielkich prędkości do Wiednia i Paryża, 20 portów i kompletna spłąwność Wisły, Odry, i Bugu; trzy elektrownie atomowe obsługiwane przez kadrę z Kanady i Szwajcarii ale opłacone przez Niemcy i Austrię; całkowita nacjonalizacja przemysłu wydawniczego - co najmniej 30 wielkich domów wydawniczych z odbudową PWN na czele; obowiązkowe kształcenie licznych polonistów, redaktorów, kadry technicznej opracowującej wydawane ksiażki i czasopisma, które maja być dofinansowane w stopniu 40-90%, i tak dalej
6 miesięcy temu / Jeszcze polska Nie zginęła
 
Bardzo dobrze, że coś się w tym temacie dzieje bo z następstw ostatniej wojny Niemcy wyciągnęły wniosek, że Polskę można niszczyć, a Polaków mordować, całkowicie bezkarnie. Echa tego wniosku cały czas obserwujemy w skrajnie bezczelnej niemieckiej polityce wobec nas.
6 miesięcy temu / abc
 
o wiele bardziej prawdopodobne jest wyszlamowanie Polski przez eskimosów niż to że uzyskamy cokolwiek od Niemców
6 miesięcy temu / darek
 
@Polak.Twoje wywody o chęci pójścia na wojne dla otrzymania reparacji są żałosne.Obwinianie Niemców (i tylko ich) za tragizm II WŚ jest takim powierzchownym posunięciem.Bo winę za wojny ponoszą o czym sie nie mówi banksterzy (Rotschild,Rockefeller,Morgan) którzy realizuja plan żydomasonerii.Jest dokument Alberta Pikea z 1871 r z USA w którym dokładnie opisał plany wybuchu III WŚ. Rewolucje bolszeiwcką , upadek caratu, komunizm, nazizm itd przecież o tych rzeczach nikt wtedy nie słyszał!.A Teraz widzimy na własne oczy jak zalewają Europę muzułmanami.To kolejny etap planu.Niemcy jako panstwo silne w Europie było narzędziem do realizacji a II WŚ miała przyczynić sie do powstania panstwa Izrael.A w wymiarze społeczno kulturowym doprowadzić do odrzucenia przez narody Europy własnej tożsamości i poczucia patriotyzmu bo to kojarzono z faszyzmem.Wszystko co działo się w XX w i dzieje obecnie to dzieło masonów i banksterów z USA .To oni są winni nieszczęściom ludzkości.
6 miesięcy temu / lolas
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.