DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

Powstaną nowe osiedla żydowskie na terytorium palestyńskim. Co zrobi prezydent Trump?

Powstaną nowe osiedla żydowskie na terytorium palestyńskim. Co zrobi prezydent Trump?
fot.REUTERS/Murad Sezerw/FORUM

We wtorek rząd Izraela zatwierdził budowę około 2500 nowych domów żydowskich na Zachodnim Brzegu i we wschodniej Jerozolimie. To – jak donosi „The Washington Post” największa taka ekspansja Żydów od 2014 r. na tereny należące do Palestyńczyków.


Budowa osiedli żydowskich na terytorium palestyńskimi okupowanym przez Izrael jest bezprawna i uniemożliwia powstanie niezależnej Palestyny. Waszyngtoński dziennik prognozuje, że brak sprzeciwu Trumpa wobec poczynań Tel Awiwu przyniesie poważne kłopoty Izraelowi.

 

W przeszłości wystarczyły jedynie zapowiedzi takich działań, aby Waszyngton natychmiast je potępił. We wtorek tymczasem Biały Dom i Departament Stanu wymownie milczały.

 

Sprzeciw wobec działań żydowskich wyraziła Bruksela, wskazując, że ruch władz Izraela „poważnie” zagraża „perspektywie urzeczywistnienia dwupaństwowego rozwiązania”.

 

Koncepcja utworzenia dwóch niezależnych państw dla Izraelczyków i Palestyńczyków, była od 50 lat podstawą polityki bliskowschodniej kolejnych administracji USA, zarówno republikańskich, jak i demokratycznych.

 

Hanan Ashrawi, przywódca Organizacji Wyzwolenia Palestyny stwierdziła, że „jest oczywiste, iż Izrael wykorzystuje inaugurację nowej administracji amerykańskiej, by dopuszczać się dalszych naruszeń i uniemożliwić powstanie i funkcjonowanie jakiejkolwiek namiastki państwa palestyńskiego”.

 

Liberalna organizacja żydowska J Street z siedzibą w Waszyngtonie wyraziła zaniepokojenie milczeniem Trumpa. „Brak krytyki izraelskiej zapowiedzi ze strony rządu amerykańskiego oznaczałoby bezprecedensowe zerwanie z 50-letnim sprzeciwem obu partii wobec ekspansji osadniczej" - ostrzegli działacze J Street. Organizacja dodała, że wydaje się, iż Netanayhu „ma carte blanche od nowego amerykańskiego prezydenta do nieograniczonej ekspansji osadniczej”.

 

Postawa obecnego prezydenta – sugeruje „WP” – stawia go na kursie kolizyjnym z resztą społeczności międzynarodowej, która przyjęła rezolucję potępiającą Izrael za budowę osiedli  żydowskich na terytorium palestyńskim.

 

Nie zawetował jej wówczas prezydent Obama, za co został ostro zaatakowany przez władze Izraela. Były sekretarz stanu John F. Kerry uznaje rząd Netanjahu za „najbardziej prawicowy w historii Izraela, realizujący program napędzany przez najbardziej skrajne elementy”.

 

Budowę osiedli wspiera nowo mianowany ambasador USA w Izraelu - Daniel Friedman, który kiedyś zrównał liberalnych Żydów amerykańskich z kolaborantami hitlerowskimi. Działania te popiera także zięć Trumpa, Jared Kushner, który ma być potencjalnym wysłannikiem pokojowym USA na Bliskim Wschodzie.

 

Gdy Trump wygrał wybory, Naftali Bennett, minister edukacji w rządzie Netanjahu radośnie oświadczył: „Era państwa palestyńskiego jest skończona." Bennett i inni „twardogłowi” członkowie rządu izraelskiego są – wg „WP” - coraz bardziej „na bakier” z poglądami amerykańskiego nurtu żydowskiego. Ale Żydzi w Ameryce też są co raz bardziej podzieleni. „Polaryzacja” - zdaniem waszyngtońskiego dziennika - nie leży w interesie Izraela.

 

Obóz Trumpa jak na razie nie zaproponował alternatywnego rozwiązania pokojowego dla Żydów i Palestyńczyków. Jednak nominacje prezydenckie sekretarza stanu, jak i ambasadora przy ONZ wskazują, iż USA nie zamierzają stosować środków nacisku na rząd Netanjahu, aby osiągnąć ten cel – martwi się „WP".

 

Thomas Friedman na łamach „The New York Timesa” zaznaczył, że wspólnota żydowska znajduje się w potrzasku, ponieważ władze USA i Izrael nie mają innej wizji jak stworzenie jednego państwa. „WP” spodziewa się jeszcze w tym roku wybuchu kolejnej intifady palestyńskiej.

 

 

 

Źródło: washingtonpost.com., AS.

 

 


DATA: 2017-01-26 08:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Poczytajcie trochę proroków biblijnych. Muzułmanie napadna na Jerozolime. Ale uważajcie po której stronie staniecie pod Armagedonem.
ponad 2 lata temu / Sec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.