DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Powstały „dubia rodzin”. List małżeństw do Franciszka

Powstały „dubia rodzin”. List małżeństw do Franciszka
Fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Liberalne interpretacje adhortacji apostolskiej Amoris laetitia osłabiają motywację do pokonywania małżeńskich trudności, zachęca do rozwodów i przyspiesza proces rozpadu rodzin – alarmują inicjatorzy „Listu Wątpliwości Rodzin”. Pismo skierowane do papieża Franciszka oraz hierarchów można poprzeć na stronie familiesdoubts.com.

 

Inicjatorzy „Listu Wątpliwości Rodzin”, to przedstawiciele zwyczajnych rodzin, którzy po długich modlitwach i rozeznaniu postanowili zabrać głos w dyskusji na temat dopuszczania do Komunii św. osób rozwiedzionych, żyjących w kolejnych związkach. Dyskusję tę wywołała publikacja adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”. Niepokój rodzin podsyciły wytyczne biskupów regionu Buenos Aires, w których dopuszczają oni rozgrzeszenie i Komunię św. dla osób po rozwodzie, żyjących w nowych związkach przy odrzuceniu postanowienia życia w czystości.

 

„Dzielimy się swoimi przemyśleniami i obawami dotyczącymi praktycznych skutków wdrażanych liberalnych rozwiązań” – podkreślają inicjatorzy „Listu Wątpliwości Rodzin”, zwracając się ze swoimi wątpliwościami w sposób szczególny do Franciszka oraz kardynałów i biskupów Kościoła katolickiego, z nadzieją na uzyskanie odpowiedzi.

 

W ocenie wiernych świeckich, liberalne interpretacje papieskiego dokumentu nie służą dobrze rodzinom, bo osłabiają „motywację do pokonywania małżeńskich trudności wszystkich pozostałych małżonków, zachęca do rozwodów i przyspiesza proces rozpadu rodzin”.

 

Na wsparcie tej tezy, autorzy listu wskazali na złe skutki „niesymetrycznego potraktowania obojga małżonków sakramentalnych”. Jak wskazali, „utwierdzenie w niewierności jest udzielane jednemu z małżonków sakramentalnych przy jednoczesnym utrzymaniu zobowiązań wierności drugiego z nich. Uzyskanie analogicznego rozgrzeszenia przez drugiego z małżonków sakramentalnych nie jest pewne, a droga do niego często może być karkołomna”.

 

Jak wskazali autorzy listu, „utwierdzenie w niewierności dokonuje się w tajemnicy spowiedzi, a zatem bez udziału sakramentalnego małżonka i możliwości jakiegokolwiek odwołania czy apelacji. Następuje jednostronne, sekretne zwolnienie jednej strony z obopólnego zobowiązania bez możliwości obrony przez drugą osobę”.

 

Dalej czytamy, że „objęcie uznania momentu zwolnienia z obowiązków sakramentu małżeństwa tajemnicą spowiedzi oznacza również w praktyce, że biskupi nie mają narzędzi weryfikacji nadużyć ich stosowania, ochrony ludzi skrzywdzonych i zagwarantowania, aby działały one tylko w sytuacjach wyjątkowych”.

 

Zdaniem przedstawicieli rodzin, wdrożenie liberalnych interpretacji to również „dramat licznych księży i biskupów, którzy czują się zastraszani i przymuszani do popełniania grzechów ciężkich”. 

 

Autorzy Listu podkreślają, że gorąco „wspierają proces poszukiwania pomocy osobom po rozwodzie”. Jednakże proszą o „korektę nowych reguł tak, aby jednocześnie ochronić rodziny i księży”. Inicjatorzy „Listu Wątpliwości Rodzin” zapewnili również o modlitwie za Ojca Świętego i Kościół.

 

Z pełna treścią „Listu Wątpliwości Rodzin” można zapoznać się na stronie familiesdoubts.com tam też można wesprzeć inicjatywę swoim głosem.

 

MA


DATA: 2018-02-27 09:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
41
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To rzeczywiście "trudny" papież. Z przykrością stwierdzam, że coraz wyraźniej widać racje innych kościołów nt. kościoła katolickiego. Jestem katolikiem i raczej nim pozostanę; ale jednocześnie apeluję - dość przepraszania za błędy minionych wieków, błędy, które są i tak rozdmuchane. Dość wspólnych modlitw z szamanami, czarownikami, hinduistami, muzułmanami i innymi religiami. Jesteśmy CHRZEŚCIJANAMI i szukajmy tego, co nas łączy z innymi kościołami chrześcijańskimi, a nie tego, co dzieli. Popierajmy jedni drugich nie patrząc, czy "drudzy" mówią o nas (katolikach) niepochlebnie. To nie jest ustępliwość czy słabość. To miłość, o jakiej mówił nasz Pan, prawda? Z protestantów weźmy jeden przykład koniecznie - czytanie Pisma Świętego. Regularne. Od siebie dodam - coraz powszechniejsze tzw. nowe przekłady dynamiczne są kapitalne; wolę jednak przywracanie Pismu jego żydowskiego charakteru. Pouczająca jest perspektywa żydów mesjanistycznych. Przecież ich religię wyznajemy!
ponad 2 lata temu / Chicault
 
Jest przerażająca dezorientacja w kwestiach wypowiedzi P.Franciszka , który liberalizuje dogmaty do dziś od wieków obowiązujące, których stróżem wiernym był były (zdymisjonowany przez s i ł y wrogie Kościołowi Jezusa ) Papież BENEDYKT XVI- wierny Janowi Pawłowi II i jego zdecydowanym wyjaśnieniom, j a s n y m i klarownym co do rodziny (tylko kobieta matka i ojciec mężczyzna),co do aborcji (zabójstwo), dewiacjom, sodomii (grzechom najcięższym (Sodoma i Gomora zniszczone na zawsze-ukarane za te grzechy przeciw Najwyższemu Stwórcy),rozwodom (co Bóg złączył, człowiek niech nie rozłącza) wypowiedział się i j e d n o z n a c z n i e. Działania obecnego papieża już robią s p u s t o s z e n i e wśród wierzących a nawet co tragiczne - o d c h o d z e n i e m wiernych ufającym dotąd Kościołowi Hierarchicznemu ludziom. Zaczynają samotną iść drogą ku Bogu bez kapłańskich pośredników Papieżowi i Biskupom) którym już ufać jest coraz trudniej.
ponad 2 lata temu / Wołynianka
 
Bóg, Człowiek, Słowo, Sakrament, Miłość, Wierność, Uczciwość, Stałość, Zaufanie, Odpowiedzialność, Prawo, Powołanie Bóg złączył, więc Człowiek niech nie rozdziela Słowo dane Sakrament słowo uświecone Miłość czerpać ze źródła niewyczerpanego Wierności dochować Uczciwość zachować Stałość pielęgnować Zaufanie dawać i pokładać Odpowiedzialność przyjąć Powołanie przyjąć i wypełnić Tyle w krótkich, żołnierskich słowach pojąłem z nauki Jezusa oraz z tego co sam przysięgałem, o małżeństwie. Gdzie tu wpasować okrągłe, niedoprecyzowane, nad interpretowane, budzące wątpliwości i chaos, ale też pozostawiane bez komentarza słowa papieża Franciszka? P.S. Agni, szkoda,że Ci się nie udało.
ponad 2 lata temu / Miwru
 
Ile w Waszych głosach jednostronności, zero zadumania, rozpoznania, faktycznie..., jak faryzeusze skostniali...., każda spowiedź, i wasza, opiera się na sumieniu, i nikt tego nie podważa, a Wy negujecie i podważacie zamysł Papieża. Oceniać kogoś przez pryzmat jego rozwodu jest krótkowzroczne, tak krótkowzroczne jak wasz fanatyzm, który prowadzi do podważania Papieża. Przykre.... Jestem rozwódką, jestem matką w związku niesakramentalnym, możecie mnie zlinczować, ale oceniać będzie.... Bóg. "Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni..." Życzę pokory i rozpoznania...
ponad 2 lata temu / Agni
 
Jest do dramat, dramat wspolczesnego Czlowieka. Czym wiec prawdziwa katolicka RODZINA...? Znowu czynią z nas zacofane ciemnogrody... DZIĘKI BOGU PRAWDA JEST JEDNA I SAMA SIĘ OBRONI. AMEN
ponad 2 lata temu / Gabrysia
 
ja nie mam wątpliwości - bo tam pisze Pqpież o rozeznawaniu - a rozeznanie mówi z kolei o myśleniu, a nie o jednoznacznej ocenie! Przeczytajcie to z kilka razy i przemódlcie, wtedy Bóg da rozeznanie i nie będziecie mieć wątpliwości. Bo jeżeli są, no to będą też do Biblii!!!????? Papież często mówi i pisze z natchnienia Bożego - warto się zastanowić co Pan Bóg nam mówi przez tę Adhortację, może za mocno jesteśmy skostniali już jak ci faryzeusze?????
ponad 2 lata temu / s. Bogusława
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.