DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Powstał raport dotyczący reparacji wojennych. Zostanie upubliczniony 1 września?

Powstał raport dotyczący reparacji wojennych. Zostanie upubliczniony 1 września?
Warszawa w roku 1945. By Anonimowy pracownik Polskiej Agencji Prasowej/Anonymous employee of the Polish Press Agency [Public domain], via Wikimedia Commons

Raport o stratach wojennych w najbliższych dniach przekazany zostanie najważniejszym osobom w państwie; sądzę, że dość szybko całość raportu pozna także opinia publiczna – powiedział w rozmowie z tygodnikiem „Sieci” poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, szef parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych.

 

Mularczyk podkreślił, że celem powołania kierowanego przez niego zespołu jest „przygotowanie raportu o stratach wojennych, a jednocześnie pogłębienie naszej wiedzy w sferze strat wojennych”. – I dziś, po półtora roku, mogę powiedzieć, że wypełniliśmy powierzoną nam misję – podkreślił.

 

Polityk poinformował, że prace na raportem zostały już ukończone, a ich efektem jest „dokument, który w sposób kompleksowy szacuje straty poniesione przez Rzeczpospolitą podczas II wojny światowej”. – Dokument ten możliwie precyzyjnie obrazuje wszelkie zniszczenia z bardzo rożnych perspektyw, oczywiście te, które daje się w jakikolwiek sposób wycenić – powiedział poseł tygodnikowi „Sieci”. Dodał, że w najbliższych dniach raport zostanie przekazany najważniejszym osobom w państwie – prezydentowi Andrzejowi Dudzie, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.

 

To do przywódców naszego państwa należy decyzja, co zrobią z tym dokumentem, choć sądzę, że dość szybko całość raportu pozna także opinia publiczna. Osobiście uważam, że dobrym pomysłem byłoby upublicznienie dokumentu 1 września 2019 r., a więc w 80. rocznicę niemieckiej napaści na Polskę – wskazał poseł.

 

Mularczyk zaznaczył, że na obecnym etapie nie może jeszcze ujawniać końcowej sumy. – Ale mogę powiedzieć, że nasze wyliczenia znacznie przekroczyły kwotę przyjętą tuż po wojnie - powiedział. Zaznaczył, że raport o stratach wojennych przygotowany w 1947 roku przez Biuro Odszkodowań Wojennych wycenił polskie starty na 48 mld ówczesnych dolarów, co obecnie daje 850 mld dolarów – tłumaczył.

 

Źródło: polskieradio24.pl

TK


DATA: 2019-05-13 08:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jak wycenili nasze koszty jak te koszty tak naprawdę do dnia dzisiejszego wciąż rosną.
9 miesięcy temu / Gość
 
Ciekawe co powie PiS gdy Niemcy powiedzą: OK - płacimy z odsetkami i żądamy zwrotu naszych ziem na Pomorzu, w Prusach i na Śląsku Dolnym i Opolskim?
9 miesięcy temu / Stormer
 
Ciekawe ile zostanie z tego w POLSCE?
9 miesięcy temu / Jara
 
Coś mi się wydaje, że cel poruszania tematu reparacji wojennych jest przewrotny. Albowiem jeśli wystawimy Niemcom rachunek, to oni nam wystawią rachunek za zajęte terytorium. Może więc to działanie na rzecz Niemiec, by w zamian za reparacje zajęli ziemie odzyskane? Poza tym samo wyliczanie strat i domaganie się reparacji wpisuje się w modę na odszkodowania, w tym odszkodowania za bezspadkową własność żydowską. Czy jesteśmy u szczytu potęgi, że otwieramy puszkę Pandory? Bo do kolejki o odszkodowania oprócz Polaków zniszczenia wojenne, Niemiec utracone terytorium, Żydów mienie bezspadkowe mogą dołączyć Ukraińcy wysiedlenia w ramach akcji Wisła. Przy czym jak się to wszystko pododaje i poodejmuje od siebie, to bilans będzie TRAGICZNY.
9 miesięcy temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.