DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Powstaje nowa kryptowaluta. Chiny pionierem ultranowoczesnego totalitaryzmu

Powstaje nowa kryptowaluta. Chiny pionierem ultranowoczesnego totalitaryzmu
źródło: pixabay.com

Powstanie bitcoina wydawało się spełnieniem wolnościowych marzeń. Kryptowaluta działająca w ramach rozproszonego rejestru blockchain omijała pośrednictwo systemu bankowego i zachowywała niezależność od państwa. Za sprawą zdumiewającej ironii historii wykorzystana w bitcoinie technologia staje się narzędziem w rękach najbardziej totalitarnego państwa w dziejach. Czerwonego Smoka Xi Jinpinga.

 

Na wstępnie wyjaśnijmy czym jest technologia blockchain (łańcucha bloków). Jak zauważa kierujący McKinsey Digital Lab ekspert Norbert Biedrzycki (norbertbiedrzycki.pl) jej istotą „[…] jest utrzymanie wspólnej i zbiorowej księgi rachunkowej transakcji, w postaci cyfrowej, rozproszonej po całej sieci, w takich samych kopiach”.

 

Blockchain opiera się na sieci peer-to-peer, umożliwiającej przesyłanie pieniędzy bez pośrednictwa systemu bankowego. Bezpieczeństwo transakcji zapewnia automatyczne księgowanie jej w tak zwanym systemie rejestru rozproszonego. Zastępuje on bankowe księgi rachunkowe. Wszyscy uczestnicy systemu automatycznie odnotowują każdą operację. To zaś minimalizuje, o ile nie wyklucza możliwość oszustwa.

 

Cyber-juan

Technologią blockchain dość szybko zainteresowały się rządy, dążące do powiązania kryptowaluty z oficjalnym pieniądzem państwowym. Od kilku lat nad tego typu rozwiązaniem pracuje Rosja, a także Szwecja (e-korona). W niektórych państwach projekt ten już się zrealizował: Wyspy Marshalla i Senegal.

 

Prawdziwym gigantem na tej scenie są jednak Chiny. Kilkuletnie prace nad stworzeniem e-yuana, zmierzają już ku końcowi. Plan jest ambitny. Jak zauważa Mu Changchun zastępca dyrektora departamentu płatniczego Ludowego Banku Chin chodzi tu o zastąpienie gotówki [bloomberg.com].

 

Jak zauważa Michael del Castillo [forbes.com/27.08.2019]chiński bank centralny przekaże kryptowalutę siedmiu instytucjom: bankom, a także firmom płatniczym i technologicznym. Do grona wybrańców wejdzie także spółka Alibaba, właściciel serwisu handlu on-line Aliexpress. Pikanterii sprawie dodają plany włączenia jeszcze ósmej instytucji. Jej nazwa pozostaje jednak nieznana.

 

Czym jednak stanie się chiński pieniądz? „Tak jak każda inna kryptowaluta – […] – cyfrowy juan będzie <symbolizował> pieniądze. Ale na tym podobieństwa się kończą. Kryptojuan, który może wejść na rynek już w 2020 roku, otrzyma wsparcie banku centralnego drugiej co do wielkości gospodarki świata. Dzięki temu jego wartość stanie się powiązana ze zdolnością Państwa Środka do bezterminowego nakładania podatków” – zauważają Mmit i Andy Mukherjee [forsal.pl].

 

Rewolucja w globalnym systemie finansowym

Chińskie plany utworzenia państwowej kryptowaluty mogą doprowadzić do przebudowy światowego systemu finansowego – zauważają komentatorzy. Oczywiście na korzyść azjatyckiego kraju.

Christ Roberts [observer.com/20.11.2019] twierdzi, że chiński projekt to także szansa na przełamanie amerykańskiej dominacji w systemie finansowym.

 

Komentator zauważa również, że gdyby Chiny stały się pierwszą gospodarką, wdrażającą rodzimą cyfrową walutę, to mogłaby skłonić inne kraje, by również ją przyjęły. Chiny mogłyby na przykład wymagać płatności w nowej kryptowalucie od instytucji korzystających z inicjatywy nowego jedwabnego szlaku.

 

To zaś mogłoby oznaczać przebudowę globalnego ładu finansowego. Ten obecnie pozostaje zdominowany przez Stany Zjednoczone. Jak zauważa Liang Zhao [theconverastion.com] bank centralny USA (popularny Fed) działa niczym globalny bank centralny. Dokonywane w nim rozliczenia wywierają wpływ na kształt całego świata. Według autorki dominacja dolara spowalnia globalizację. Coraz częściej bowiem banki centralne poszczególnych krajów zawierają porozumienia umożliwiające bezpośrednią wymianę walut. Ponadto Holendrzy czy Niemcy wycofują ze Stanów Zjednoczonych swe rezerwy złota.

 

Co więcej dolar wciąż odgrywa kluczową rolę w systemie płatności SWIFT. Pozwala to Stanom Zjednoczonym na przykład na wymuszanie od innych podmiotów realizowania nałożonych przed administrację Donalda Trumpa sankcji handlowych (na przykład wymierzonych w Iran). Jednak i to się zmienia. Nie wszyscy bowiem zamierzają poddawać się amerykańskiej dominacji. W związku z tym 3 państwa UE (Niemcy, Francja, Wielka Brytania) ustanowiły system INSTEX służący handlowi z Iranem, do którego dołączyło kilka kolejnych krajów. Istnieje więc możliwość, że chińska kryptowaluta zastąpi dolara w roli kluczowej waluty międzynarodowego systemu finansowego.

 

Inwigilacja dotąd nieznana

Jednocześnie chińska kryptowaluta zwiększy kontrolę państwa nad transakcjami. Jak bowiem zauważa Christ Roberts [observer.com/20.11.2019] „ekonomia bezgotówkowa to ekonomia nakazowa – nawet bardziej nakazowa niż chińska marka <państwowego kapitalizmu>. Jak zaobserwował Tech Crunch, 82 procent Chińczyków wykonało cyfrowe płatności w 2017 roku. Gdyby wszystkie transakcje okazały się cyfrowe i używały państwowej cyfrowej waluty, to nie pozostałaby przestrzeń na wymianę dóbr i usług bez wiedzy i potencjalnej przeszkody ze strony rządu”.

 

Cyfrowy yuan to możliwość nie tylko rewolucji w globalnym systemie walutowym, lecz również zwiększenia inwigilacji. To doskonałe wręcz uzupełnienie chińskiego systemu kredytu społecznego. W jego ramach obywatelom przyznaje się punkty: dodatnie lub ujemne. Te pierwsze można otrzymać na przykład za krwiodawstwo, aktywność w wolontariacie czy terminowe płatności. Ujemne grożą za nieumiarkowanie w zakupach, nadmierne granie w gry wideo, nieodwołanie wizyty w restauracji, a nawet wyprowadzanie psa bez smyczy. Przejście na jezdni w miejscu zakazanym grozi ponadto trafieniem na publiczne monitory hańby.

 

Wykorzystanie technologii blockchain (łańcucha bloków) przez chińskie władze to prawdziwa ironia historii. Wszak twórcy bitcoina wiązali się raczej z anarchistyczną czy anarchizującą filozofią. Tymczasem z ich wynalazku skorzysta totalitarne państwo. I prawdopodobnie wykorzysta swój wynalazek do zwiększenia kontroli nad obywatelami.

 

Nie lekceważmy znaczenia systemu chińskiego, gdyż stanowi on zdumiewające połączenie marksizmu z nowymi technologiami. Według CNN 4 maja w wielkiej Hali Ludu przewodniczący Partii Komunistycznej Chin Xi Jinping bronił prawdziwości marksizmu i obiecywał jego dostosowanie do chińskiej rzeczywistości. Natomiast czołowy chiński ideolog Wang Huning określił myśl Xi Jinpinga marksizmem XXI wieku. Krypto-juan jawi się jako ukoronowanie tego chińskiego systemu kontroli doskonałej.

 

Marcin Jendrzejczak


DATA: 2020-01-27 09:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Napewno są bardzo duże różnice w gospodarkach USA i Chin. W Usa każdy kto ma pomysł na biznes może go zrealizować. Stąd dużo takiej wolności, indywidualizmu.Nie mylić z dobrem. Bo jest dużo miejsca dla zła także. W Chinach jest dużo mniej miejsca na coś takiego. To władze na coś pozwalają w całym kraju lub zakazuja. To typowa gospodarka komunistyczna ze znacznie większą kontrolą władz.
21 dni temu / m
 
Najważniejsza różnica w podejściu do bankowości to taka, że głównie amerykańska, to lichwa. Płacimy za obrót w dolarach. Chiny potrafią rozliczać się w transparentności parytetu kruszcu złota wszystkie strony wiedzą jak stoi złoto. Chiny wdrażają od lat program zrównoważenia ekonomicznego regionu, czyli krajów Azji, ponieważ chcą by Azjaci z sąsiednich krajów żyli lepiej, a amerykanie widzą wszędzie jedynie biznes i jak okraść bogate kraje z surowców, czyli wprowadzić demokracje, wojnę. Nie mówcie zatem, ze Chiny to totalitaryzm. To prymitywne uproszczenie. USA to terroryzm, światowy pod szyldem wprowadzania demokracji, USA + Izrael to dziś największe zagrożenie dla świata, ten dominujący wciąż system bankowy musi się rozlecieć, a po Kadafim to Chiny dziś mają alternatywę zysku dla wszystkich.
21 dni temu / AJEK
 
Jak się rzeczy potrafią zmieniać od całkowitej wolności w demokracji po całkowite zniewolenie w totalitaryzmie.
23 dni temu / m
 
Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy. A Ty Wodzu zastępów anielskich szatana i inne duchy złe które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą mocą Bożą strąć do piekła. Amen
25 dni temu / Edu
 
Z Chin to już niczego dobrego spodziewać się nie można. A aspiracje są niewątpliwie imperialne.
26 dni temu / tr
 
A w Polsce minister chce zlikwidować gotówkę i jakoś to nikomu nie przeszkadza, wręcz wszyscy, od PiS do tej nowej lewicy, są zachwyceni. Obywatele też najwyraźniej.
28 dni temu / Republikanin
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.